Nowa konstrukcja nawiewnika

Para wodna jest produktem życia codziennego. Dla przykładu trzy osobowa rodzina produkuje tylko za sprawą oddychania około 10 litrów wody na dobę.

Wilgoć generujemy również podczas wykonywania wielu czynności domowych tj. gotowanie, zmywanie, prasowanie itp. Powstała w ten sposób w pomieszczeniu para wodna powinna być wyprowadzana na zewnątrz przez istniejące w mieszkaniu kratki wentylacyjne, które na ogół znajdują się w łazienkach czy w kuchniach przy ciągach wentylacyjnych.

Aby wentylacja grawitacyjna mogła działać prawidłowo niezbędne jest przenikanie świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Powietrze napływać może przez nieszczelności stolarki budowlanej, celowe rozszczelnienie okien, uchylanie okna a przede wszystkim przez specjalnie do tego celu przeznaczone nawiewniki instalowane w oknach lub ścianach zewnętrznych.

Prawidłową wentylację określają szczegółowe normy, z czego polska mówi, że strumień powietrza zewnętrznego doprowadzonego do pokojów mieszkalnych i sypialnych nie powinien być mniejszy niż 20 m³/h na osobę, a według normy niemieckiej należy wymienić 80% powietrza w pomieszczeniu na godzinę.

Firma Fakro wprowadziła na rynek nowy nawiewnik, którego wydajność dzięki powiększeniu kanału przepływu powietrza oraz zastosowaniu szerszej kratki jest trzykrotnie zwiększona. Wynosi on 21-38 m³ na godzinę (w zależności od rozmiaru okna). Nawiewnik umożliwia płynną regulację wydajności przepływu powietrza w zależności od potrzeb i nie ogranicza efektywnej powierzchni przeszklenia okna. Wielkość otworów wlotowych i dodatkowy filtr z trwałej włókniny uniemożliwiająNowa konstrukcja nawiewnika - zdjęcie 1dostawanie się przez kanał nawiewnika owadów i kurzu.

Nowa konstrukcja nawiewnika
– uniwersalne rozwiązanie

Zdarza się czasem, że przewody wentylacyjne w budynkach są niedrożne lub wentylacja działa nieprawidłowo. Powietrze wówczas nie napływa przez nawiewnik lecz przez niego wypływa, przez co działa on jako wywiewnik. Nowe rozwiązanie nawiewnika FAKRO V35  jest  do takiej funkcji w dużym stopniu przystosowane, poprzez:

  • powiększoną wydajność – dzięki temu większa ilość zużytego, wilgotnego powietrza może być wyprowadzana z pomieszczenia na zewnątrz;
  • szczelne oddzielenie kanału przepływu powietrza od zimnej przestrzeni między skrzydłem a ościeżnicą i zimnego profilu aluminiowego dociskającego szybę. W ten sposób zmniejsza się możliwość kondensacji pary wodnej na tych powierzchniach.

Nowy nawiewnik FAKRO może więc w niekorzystnych warunkach częściowo pełnić rolę wywiewnika. Jego duża wydajność gwarantuje lepszą wymianę powietrza, a przez to skutecznie obniża wilgotność w pomieszczeniu pod warunkiem, że istnieje inna możliwość napływu powietrza.

Nowa konstrukcja nawiewnika - zdjęcie 2Możliwość wypływu powietrza przez nawiewnik nie upoważnia do zaniechania projektowania i stosowania kominowych przewodów wentylacyjnych. Optymalnym rozwiązaniem, które określa norma PN-83/B-03430 jest napływ powietrza do pomieszczeń przez m.in. nawiewniki i wypływ przez ciągi wentylacji grawitacyjnej.

Nawiewnik o nowej konstrukcji jest standardowym wyposażeniem okien FAKRO typu: FTP-V, FTP-W, FTL-V.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także