Nowa technologia w fabryce Braas

Zaawansowany technologicznie system podawania piasku do betoniarni uzupełnił linię produkcyjną dachówek cementowych w zakładzie Braas Polska w Opolu. Inwestycja udoskonali technologię wytwarzania dachówek oraz usprawni pracę w fabryce.

Nowa technologia w fabryce Braas - zdjęcie 1Piasek jest podstawowym surowcem używanym w produkcji dachówek cementowych. Dobra jakość ostatecznego produktu wymaga zastosowania starannie wyselekcjonowanego piasku o konkretnych właściwościach. Nowy system podawania piasku w fabryce Braas pozwala na bardzo precyzyjne mieszanie różnych frakcji (grubości ziaren) tego surowca. Dzięki automatycznemu systemowi mieszania rozkład poszczególnych frakcji w gotowej mieszance jest dobrany z dokładnością do 1%. Technologia pozwala także na przechowywanie piasku w miejscu osłoniętym przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Piasek nie moknie w czasie deszczu, a jego miałka część, także potrzebna w procesie produkcji, nie jest rozwiewana przez wiatr. Tak wysoka stabilność parametrów surowca sprawia, że jakość dachówek znacznie się poprawia.
Inwestycja poprawi także wydajność pracy w fabryce. Nowe urządzenie jest w stanie podawać 70 ton piasku/godzinę. Dzięki takiej wydajności piasek może być ładowany raz w ciągu zmiany, co z kolei pozwala uniknąć przestojów i dodatkowej pracy spowodowanych koniecznością uzupełnienia zapasu surowca. Obsługa systemu jest ponadto całkowicie bezpieczna dla pracowników.
Duże znaczenie ma też fakt, że technologia jest przyjazna dla środowiska. Miałka część składowanego na powietrzu piasku była do tej pory rozwiewana przez wiatr. Nie jest to substancja szkodliwa dla zdrowia, ale osadzając się wpływa na powstawanie zabrudzeń i estetykę otoczenia.
Prace nad wdrożeniem nowego rozwiązania trwały 6 miesięcy. W tej chwili prowadzone są testy nowej linii technologicznej, która pełną parą ruszy w lipcu. Firma stale inwestuje w rozwój swoich zakładów. Zaawansowana technologia podawania piasku w Opolu pozwoli na uzyskanie najwyższej stabilności jakościowej produktów.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Braas Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także