Nowoczesne dachówki

Nowoczesne dachówki

Dachówka to produkt uniwersalny, ponadczasowy o dosyć prostej budowie, który nie zmienia się od lat. Być może tak każdy myśli, jednak obecne dachówki są o wiele bardziej nowoczesne, ekologiczne i ekonomicznie.

dachówkaJak każdy produkt na rynku i dachówki przeszły swoją ewolucję. Obecnie możemy obserwować budynki ze stuletnimi dachami, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od współczesnych. Jednak obecne produkty dachowe są zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

Jakość powierzchni

Współczesne dachówki prezentują wysoką jakość wykończenia i są odporne na warunki atmosferyczne. Dachówki betonowe i ceramiczne pokrywane są warstwą ochronną, która nadaje połysk i sprawia, że są odporne na zabrudzenia. Producenci dają 20 letnią gwarancję na dachówki.

Mnogość form

Na rynku dostępne są dachówki o różnych kształtach - wielkoformatowe marsylki, małe i płaskie karpiówki, nadające dachowi harmonijnego kształtu pofalowane holenderki, charakterystyczne mniszki – to tylko niektóre z rodzajów pokryć. Nowe technologie pozwalają cały czas ulepszać dachówki, czego przykładem jest nowa dachówka marki Braas – Amber 12V, następczyni modelu Sirius 13. Amber 12V to duża swoboda przesuwu – aż do 30mm co ułatwia pracę wielu dekarzom, bo dzięki zmianom konstrukcyjnym łatwiej mogą dopasować rozstaw łat do długości krokwi,
a docinanie dachówek w ostatnim rzędzie pod kalenicą przy długości krokwi od 3,5 m nie jest konieczne. Obecne dachówki mogą być zastosowane na dachach o małym pochyleniu, zaledwie 16 stopni.

Nowoczesne dachówki - zdjęcie 2

Bogata paleta barw

Dachówki ceramiczne występują w dużej ilości kolorów: miedziany, brązowy, antracytowy, bukowy, kasztanowy, tekowy, czarny, sosnowy, szary. Mamy możliwość dopasowania koloru dachu do elewacji i do otoczenia. Kiedyś typowym kolorem dachówki był ceglany. Dzisiaj, być może na przekór dawnym rozwiązaniom, obserwujemy modę na dachy w ciemnych kolorach. Dodatkowo niektórzy producenci stosują dla ciemnych kolorów tzw. „barwienie w masie”. Dzięki temu rozwiązaniu klienci uzyskują jednolity kolor dachu nawet jeśli przy układaniu zachodzi konieczność docinania dachówek. Najnowszy model dachówki Amber 12V dostępny jest w czterech kolorach: ceglanym, miedzianym, brązowym i antracytowym – z czego ostatnie dwa są barwione w masie.

Oceń artykuł
3,45 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Monier Braas

Zdjęcia: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także