Nowoczesny wygląd dachu – postaw na kwadratowe rynny

Kwadratowe rynny
Nowoczesne domy cechują proste formy. W ten nurt świetnie wpisują się rynny o kwadratowym przekroju.

Tradycyjne rynny kojarzą się z półokrągłym przekrojem. Jednak od pewnego czasu rynek zdobywają rynny kwadratowe. Jakie zalety mają takie rynny?

Współczesną architekturę wyróżnia oszczędna i elegancka stylistyka. Nowoczesne domy mają proste formy, ale każdy detal ma wielkie znaczenie. W przypadku takiej architektury nie musimy się obawiać zimnego minimalizmu. To raczej współczesne spojrzenie na najbardziej „klasyczny dom” - prosta bryła, dwuspadowy dach i naturalne materiały. Na dachach takich domów coraz częściej pojawiają się gładkie pokrycia (często w odcieniach szarości), a ich harmonijnym dopełnieniem są rynny o przekroju… kwadratu.

Przeczytaj też: Jakie pojawiają się nowości wśród pokryć i akcesoriów dachowych

Wydajność rynien kwadratowych

Wygląd orynnowania to nie wszystko. Rynny i rury spustowe muszą skutecznie odprowadzać wodę z połaci dachu. Ich parametry trzeba dobrać odpowiednio do powierzchni dachu. Pamiętajmy, że przez rynny o zbyt małym przekroju, podczas ulewnych opadów, woda będzie się przelewać górą. A to prosta droga do zawilgocenia ścian domu, a nawet fundamentów domu. Kwadratowy kształt rynien sprawia, że są one bardziej wydajne, niż rynny półokrągłe o podobnym wymiarze. Wydajność poprawia także zastosowanie głębokiego profilu rynien (tzw. profil kontynentalny). Uzupełnieniem systemu są rury spustowe również o kwadratowym przekroju (oraz wszystkie akcesoria montażowe o odpowiednim kształcie).

Rynny o kwadratowym przekroju

Kwadratowy przekrój rynien zapewnia ich wysoką wydajność i efektywne odprowadzenie wody z dachu.

Galeco
Kwadratowa rura spustowa

Zwróćmy uwagę na kształt całego sytemu orynnowania - uzupełnieniem kwadratowych rynien powinny być rury spustowe oraz akcesoria montażowe o odpowiednim kształcie.

Galeco
Rynny z maskownicą

Kwadratowe rynny dają możliwość całkowitego ich "zamaskowania".

Galeco
Nowoczesny dom

Odcienie szarości na dachach są bardzo modne. Rynny dobrane kolorem i kształtem, będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnego dachu.

Galeco

Rynny kwadratowe a nowoczesna forma domu

Rynny kwadratowe doskonale pasują do nowoczesnych, prostych form, inspirowanych domami skandynawskimi. Ich prosta forma pozwala harmonijnie dopasować rynny do formy domu. Dodatkowo jest możliwość całkowitego ukrycia rynien – wtedy dach zyska jeszcze bardziej jednolitą formę. Jest to możliwe dzięki maskownicy podsufitkowej, zatrzaskiwanej na haki doczołowe, która zasłania przednią część rynny, dając tym samy efekt gładkiego wykończenia okapu.

Przeczytaj też: Jakie właściwości i trwałość mają rynny z różnych materiałów

Kolory nowoczesnych dachów

Dachy nowoczesnych domów najczęściej są w miarę gładkie, a kolory pokrycia to różne odcienie szarości, aż do czerni. Ten trend idealnie odzwierciedla oferta producentów pokryć dachowych – proste i płaskie dachówki oraz blachodachówki, utrzymane w szarej tonacji, są absolutnie na topie. Dlatego też nowoczesne rynny są oferowane w kolorach grafitowym, czarnym oraz czekoladowym. Dzięki temu można je dopasować do koloru pokrycia (albo koloru drzwi czy okien).

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także