Nowy początek – renowacja budynku z wykorzystaniem okien dachowych

0
Nowy początek – renowacja budynku z wykorzystaniem okien dachowych

Jeden z budynków Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach został odnowiony z wykorzystaniem nowoczesnych okien dachowych i oddymiających.

Zniszczona i brudna elewacja tego byłego magazynu przy ul. Okrzei 20 w Gliwicach nie zachęcała do wejścia do środka. Budynek, niegdyś spełniający praktyczną funkcję, zaniedbany przez lata straszył ciemnymi wilgotnymi plamami na ścianach i obszarami odkrytej, gołej cegły. Prosta bryła i ciekawy kształt elewacji stanowiły jednak potencjał do przeistoczenia go w dzieło sztuki. Duża przestrzeń wewnątrz dawała natomiast możliwość wykorzystania budynku w bardzo praktycznym celu.

Dostosowany do potrzeb

Budynek jest jednym z obiektów Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach. W ramach renowacji zaplanowano stworzenie w nim pracowni specjalistycznych: automatyki, modelowania 3D, pomiarów elektrycznych, obróbki cieplnej metali i innych. Wnętrza są  dobrze doświetlone naturalnym światłem, dzięki czemu adepci przygotowujący się do zawodu mają komfortowe warunki do nauki. Pomieszczenia skutecznie doświetlają dachowe okna obrotowe FTP-V U5, zapewniając jednocześnie bardzo dobrą izolację cieplną. Światło dzienne wpływa korzystnie na efektywność w pracy i samopoczucie osób przebywających w budynkach. Oprócz 50 dachowych okien obrotowych w projekcie zastosowano 18 okien oddymiających. Okno oddymiające FAKRO FSP, poza oczywistą funkcją odprowadzania dymu, również służy do doświetlania i przewietrzania pomieszczeń budynku.

Nowe oblicze

Odnowiony budynek GCE wygląda z zewnątrz świeżo i stylowo. Patrząc na niego, widzimy stonowane kolory, czystość i elegancję. Okna dachowe osadzone na odpowiedniej głębokości nie zakłócają estetyki dachu i efektownie ubogacają cały efekt wizualny.

Informacje

  • Obiekt: Budynek GCE w Gliwicach
  • Lokalizacja: ul. Okrzei 20, Gliwice, Polska
  • Pracownia projektowa: Brus, Lachowicz Architekci
  • Wykonawca: PHU MATEO
  • Zastosowane produkty FAKRO:
    • 50 x okno dachowe FTP-V U5, 94x140
    • 8 x okno oddymiające FSP, 94x140
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: FAKRO

Polecamy Ci również

Zobacz także