Aby zima nie zaskoczyła nas oblodzeniem dachu, systemy rynnowego lub podjazdu, warto wcześniej pomyśleć o odpowiedniej ochronie*.
Rynek oferuje coraz doskonalsze rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej, a należą do niech między innymi specjalistyczne instalacje:
- ogrzewania wjazdu do garażu;
- podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów;
- ochrona antyoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych;
- ochrona rurociągów.
Elektra – polski producent systemów ogrzewania podłogowego już od ćwierć wieku oferuje również systemy ochrony przed śniegiem i lodem. Bazując na rozwiązaniach Elektry nasza zima może stać się naprawdę bezpieczną porą roku.
Ogrzewanie wjazdu do garażu
W zależności od potrzeb możliwe jest wykonanie ogrzewania całego podjazdu lub tylko trakcji jezdnych na koła. Możemy do tego celu wykorzystać:
- Przewody grzejne Elektra VCD o mocy od 25W/m - można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę brukową lub w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej. Moc jednostkowa powinna w tym wypadku wynosić około 300W/m2. Wykonanie instalacji należy zlecić instalatorowi z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.
- Możemy również użyć gotowych mat grzejnych np. Elektra SnowTec®. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość uzależniono od powierzchni od 2 do 21 mb, a co za tym idzie od 1,2 do 12,6m2. Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.
Do wykonania instalacji ogrzewania antyoblodzeniowego schodów należy użyć przewodów grzejnych o mocy 20-25W/m. Montaż systemu zlecamy autoryzowanemu instalatorowi. Przewody układa się na schodkach i płycie spoczynkowej. Sterowanie odbywa się tu podobnie jak w przypadku ogrzewania podjazdów za pomocą regulatora mierzącego temperaturę powietrza i wilgotność.
Ogrzewanie rynien
Zimowe niebezpieczeństwo nie kryje się wyłącznie na ziemi. Jeśli nie zabezpieczymy rynien i rur spustowych może dojść do ich urwania się i w konsekwencji sporych strat materialnych. Łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane przez lód.
Do ogrzewania rynien można zastosować stałooporowe przewody grzejne Elektra VCDR o mocy 20W/m lub przewody samoregulujące Elektra SelfTec®. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących. Obydwa typy przewodów posiadają powłokę zewnętrzną odporną na promieniowanie UV.
Wykorzystywane w przewodach SelfTec® zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody Elektra SelfTec® służą do zabezpieczenia rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów, itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1 – 20 m (na zamówienie maksymalnie do 72 mb), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód „zimny” posiada wtyczkę c.o. a znajdująca się w zestawie taśma montażowa znacznie ułatwiająca jego instalację.
* Artykuł sponsorowany
wtsmuk
nie wierzę w ten system mocowania do dachówek blachy i w rurach spustowych przewodów. wszystko jest dobrze dopuki system działa w przypadku awarii klapa (np. przerwanie obwodu ) szukano wiatru w polu.
kubek
W przypadku systemów przeciwoblodzeniowych np. takich jak ogrzewanie rynien warto pamiętać że jeżeli montujemy automatykę to powinna ona uruchamiać ogrzewanie na podstawie temperatury jak i wilgotność. Brak czujnika wilgotności skutkuje tym że system pracuje zawsze gdy temperatura spada poniżej zera, a rachunek za prąd może być kosmiczny. A tak powinno być to zamontowane jeżeli ma liczyć się także ekonomia użytkowania: http://misiaff.bandcamp.com/track/m-zg
kubek
Pokręciłem linki
Poprawny: http://www.youtube.com/watch?v=gTcOQNusu0Q