Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Aby zima nie zaskoczyła nas oblodzeniem dachu, systemy rynnowego lub podjazdu, warto wcześniej pomyśleć o odpowiedniej ochronie*.

Rynek oferuje coraz doskonalsze rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej, a należą do niech między innymi specjalistyczne instalacje:

  • ogrzewania wjazdu do garażu;
  • podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów;
  • ochrona antyoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych;
  • ochrona rurociągów.

Elektra – polski producent systemów ogrzewania podłogowego już od ćwierć wieku oferuje również systemy ochrony przed śniegiem i lodem. Bazując na rozwiązaniach Elektry nasza zima może stać się naprawdę bezpieczną porą roku.

ogrzewanie krawędzi dachuprzewody grzejne

zamocowanie przewodów grzejnychułożenie przewodu grzejnego VCDR w rynnie i rurze spustowej

Ogrzewanie wjazdu do garażu

W zależności od potrzeb możliwe jest wykonanie ogrzewania całego podjazdu lub tylko trakcji jezdnych na koła. Możemy do tego celu wykorzystać:

  1. Przewody grzejne Elektra VCD o mocy od 25W/m - można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę brukową lub w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej. Moc jednostkowa  powinna w tym wypadku wynosić około 300W/m2. Wykonanie instalacji należy zlecić instalatorowi z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.
  2. Możemy również użyć gotowych mat grzejnych np. Elektra SnowTec®. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość uzależniono od powierzchni od 2 do 21 mb, a co za tym idzie od 1,2 do 12,6m2. Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.

ułożenie przewodów grzejnych VC20Do wykonania instalacji ogrzewania antyoblodzeniowego schodów należy użyć przewodów grzejnych o mocy 20-25W/m. Montaż systemu zlecamy autoryzowanemu instalatorowi. Przewody   układa się  na  schodkach i płycie spoczynkowej. Sterowanie odbywa się tu podobnie jak w przypadku ogrzewania podjazdów za pomocą regulatora mierzącego temperaturę powietrza i wilgotność.

Ogrzewanie rynien

Zimowe niebezpieczeństwo nie kryje się wyłącznie na ziemi. Jeśli nie zabezpieczymy rynien i rur spustowych może dojść do ich urwania się i w konsekwencji sporych strat materialnych. Łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane przez lód.

Do ogrzewania rynien można zastosować stałooporowe przewody grzejne Elektra VCDR o mocy 20W/m lub przewody samoregulujące Elektra SelfTec®. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących. Obydwa typy przewodów posiadają powłokę zewnętrzną odporną na promieniowanie UV.

Wykorzystywane w przewodach SelfTec® zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody Elektra SelfTec® służą do zabezpieczenia rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów, itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1 – 20 m (na zamówienie maksymalnie do 72 mb), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód „zimny” posiada wtyczkę c.o. a znajdująca się w zestawie taśma montażowa znacznie ułatwiająca jego instalację.

* Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także