Instalację chroniącą dom przed wyładowaniem atmosferycznym tworzą specjalne przewody, ułożone na dachach, ścianach i kominach przystosowanych do przejęcia prądu piorunowego i bezpiecznego odprowadzenia go do ziemi.
Instalacja odgromowa jest obowiązkowa na wszystkich budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej. Dla domów jednorodzinnych nie jest konieczna, co nie oznacza zbędna.
Mniej groźne jest uderzenie pioruna w dom zbudowany
z materiałów niepalnych niż w dom drewniany lub dom z dachem krytym papą czy gontem.
Nie oznacza to jednak, że dom murowany nie jest zagrożony. W niebezpieczeństwie mogą
się znaleźć zwłaszcza instalacje elektryczne oraz podłączone do nich urządzenia, którym grozi zniszczenie w wyniku przepływu tzw. prądów piorunowych.
Decydując się na dach z materiałów palnych, musimy się liczyć ze zwiększonym niebezpieczeństwem uszkodzenia czy nawet zniszczenia. Podobnie jest z lokalizacją domu. Budynek postawiony z dala od wysokich drzew, będący najwyższym obiektem na danym obszarze będzie zawsze bardziej narażony na uderzenie pioruna niż budynki niskie, ulokowane w zwartej zabudowie lub w sąsiedztwie wysokich drzew.
Aby uchronić dom przed takimi zagrożeniami, trzeba założyć instalację odgromową na zewnątrz budynku, i zastosować specjalne urządzenia ochronne wewnątrz.
Instalacja odgromowa to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go jak najkrótszą drogą do ziemi bez szkody dla budynku, przebywających w nim ludzi oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych stanowiących jego wyposażenie.
Aktualne normy, którym podlega instalacja ochrony odgromowej to: PN-86/E-05003 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. oraz PN-IEC 61024-1: 2001. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Normy te nie wykluczają się, a w przypadku sprzeczności należy kierować się zasadą, że obowiązują zapisy normy nowszej.
Zaprojektowanie i wykonanie instalacji odgromowej powinno się zlecić fachowcowi. Doborem elementów instalacji zajmują się projektanci i elektrycy. Na rynku nie ma gotowych systemów, ponieważ liczba elementów i sposób ich rozmieszczenia są indywidualnie dobierane dla konkretnego budynku. Zależy to głównie od pokrycia dachu, grubości ocieplenia budynku i jego wymiarów.
Elementy instalacji muszą:
- mieć certyfikat na znak bezpieczeństwa „B” (wyroby powstałe do 1.05.2004);
- mieć deklarację zgodności europejskiej (z dyrektywą niskonapięciową 73/23/EEC)
- oraz oznakowanie CE (wyroby wyprodukowane po 1.05.2004).
Podstawowe elementy instalacji: - zwody - części urządzeń piorunochronnych; specjalnie ułożone na dachu przewody metalowe (zwody sztuczne) lub wykorzystane w instalacji odgromowej metalowe elementy budynku (zwody naturalne) przeznaczone do bezpośredniego przyjmowania wyładowań atmosferycznych;
- uziomy- przedmioty metalowe umieszczone (lub przeznaczone do umieszczenia) w gruncie, tworzące połączenia przewodzące z ziemią. W instalacji można stosować dwa typy uziomów:
- otokowe i fundamentowe
- pionowe oraz poziome, czyli promieniowe
- pręty uziemiające – służą do przedłużania uziomów w czasie montażu czyli wbijania w głąb ziemi;
- uchwyty - stosuje się do mocowania lub prowadzenia zwodów przewodów odprowadzających, które bezpośrednio przejmują wyładowania atmosferyczne. Uchwyty instalowane są na dachu płaskim lub spadzistym, ścianie lub kominie;
- złącza – są przeznaczone do łączenia zwodów, przewodów odprowadzających, uziomów (przedmiot metalowy umieszczony w gruncie, tworzący połączenie przewodzące z ziemią);
- naciągi - przystosowane do naciągnięcia zwodów, przewodów odprowadzających itp. Każda instalacja powinna być odpowiednio naciągnięta ze względu na bezpieczeństwo
i estetykę.
Paweł Piotr
Witam.
Co to ma być ?
Artykuł bieżący, tylko wykaz norm do bani.
Informuję, że PN-IEC 61024-1:2001 - jest normą wycofaną, zastąpioną przez PN-EN 62305-3:2009
Ochrona odgromowa obiektów budowlanych -- Zasady ogólne
która z kolei została zastąpiona przez PN-EN 62305-3:2011
Ochrona odgromowa -- Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia
Jak piszecie artykuły, piszcie z sensem. Również PN-86/E-05003 nie znajduje się w wykazie Polskich Norm, więc NIE jest aktualna.