Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

2
Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Instalacje odgromowe (piorunochrony) w Polsce instaluje się na obiektach budowlanych w celu ich ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Obowiązkowo piorunochrony mają zastosowanie na obiektach, na których ochrona odgromowa została przewidziana na podstawie zapisów prawnych.*

Wszędzie tam w większości przypadków stosowane są rozwiązania klasyczne w oparciu o „klatkę Faradaya” bądź układ masztów odgromowych typu „Franklin”. Inne rozwiązania techniczne, takie jak ESE (earl streamer emision) czyli „Aktywna Ochrona Odgromowa”, bądź inne rozwiązania spoza UE, przez dużą część inżynierów zajmujących się zabezpieczeniami odgromowymi są pomijane w procesie projektowania.

aktywna ochrona odgromowaNa świecie jest zupełnie inaczej. Nowoczesne rozwiązania „Aktywnej Ochrony Odgromowej” są wykorzystywane do zabezpieczania wszystkich rodzajów obiektów (budynki użyteczności publicznej, rafinerie, elektrownie atomowe itp.), a także przestrzeni otwartych. Aktywną ochronę odgromową powszechnie zaakceptowano w wielu krajach Unii Europejskiej, a także Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji. Rozwiązania techniczne, w których zainstalowana na maszcie odgromowym głowica aktywna posiada promień ochrony nawet 100 metrów, wykorzystywane są do zabezpieczania przestrzeni otwartych w miastach (deptaki, parki, place zabaw), na polach golfowych, a także tam, gdzie mogą gromadzić się duże skupiska ludzi (stadiony sportowe). Mogą w pełni zastępować klasyczne rozwiązania ochrony odgromowej zwiększając swój zakres ochrony o przestrzenie niezabudowane, zmniejszając jednocześnie koszty realizacji i eksploatacji podczas użytkowania. Nie są też narażone na uszkodzenia mechaniczne, jak ma to miejsce w przypadku instalacji klasycznej, przy odśnieżaniu dachów.

ochrona odgromowa z aktywną głowicąaktywna ochrona odgromowa na budynku podstacji transformatorowej

Konstrukcja aktywnego systemu ochrony odgromowej wygląda w ten sposób, że głowicę aktywną „ESE” instalujemy na najwyższym konstrukcyjnym elemencie chronionego obiektu (może być komin domu) bądź obszaru (w tym przypadku może to być wolnostojący maszt). Od masztu głowicy prowadzimy jeden bądź dwa przewody odprowadzające do uziomu. Natomiast sam uziom musi posiadać wymaganą rezystancję, która nie powinna przekraczać 10 ohm. Cała instalacja musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami dla tego typu ochrony odgromowej.

aktywna ochrona odgromowa na wieży obserwacyjnejaktywna ochrona odgromowa - maszt wolnostający

Większość tych rozwiązań konstrukcyjnych spotyka się z krytyką z uwagi na budowę i zastosowane w nich rozwiązania patentowe. W szczególności należy przyjrzeć się budowie poszczególnych urządzeń, które w większości zostały wykonane w oparciu o elektroniczne układy wzbudzające wczesną emisję „streamera”. Konstrukcje głowic „elektronicznych” skutkować mogą awariami układów wewnątrz głowic co czyni je wówczas zwykłymi prętami typu „Franklin”. Spora część wykorzystuje także miedź do budowy głowic w celu „uszlachetnienia” produktu. Konstrukcja taka z czasem pokrywa się patyną (izolator elektryczny), która sprawia, że głowice te tracą swoje „aktywne właściwości”, a także same wyładowania w głowice sprawiają, że układy elektroniczne wewnątrz głowicy są niszczone przez prąd odgromowy. W związku z powyższym producenci „uzbroili” się w testery, które po podłączeniu do głowicy są w stanie sprawdzić ich sprawność. Ale tak naprawdę, ilu klientów wyraża zainteresowanie i chęć przynajmniej na coroczną konserwację takiego systemu wraz z pełną kontrolą stanu głowicy aktywnej?

głowice aktywne z różną liczbą ostrzy

Na świecie są dwie konstrukcje głowic aktywnych, w których nie wykorzystuje się układów elektronicznych, a jedyną konstrukcją, którą wyposażono w więcej niż jedno ostrze aktywne jest głowica INGESCO PDC. To wyjątkowy produkt, który jonizację wstępną realizuje przez cały okres po zainstalowaniu na maszcie odgromowym, a wyładowania atmosferyczne są wychwytywane tylko przez konstrukcję masztu głównego „TOP” połączonego z płaskownikami chroniącymi ostrza aktywne, przed niszczącym prądem gromowym. INGESCO PDC posiada sześć rodzajów głowic, które mają od 3 do aż 24 ostrzy aktywnych generujących wczesną emisję streamera. Takiego rozwiązania technicznego nie ma żaden produkt na świecie, a wyłącznym importerem produktów INGESCO na Polskę jest firma ALGROM.

testy głowicy odgromowej

Na całym świecie od 1982 r. zostało wykonanych ponad 500 tys. instalacji odgromowych w oparciu o głowice INGESCO PDC. Tygodniowo produkowanych jest ok. 300 szt. głowic. Taka ilość wynika z faktu, że każda głowica musi być poddana badaniom i testom przed oddaniem jej instalatorowi do montażu. Świadczy to o wyjątkowej jakości produktów INGESCO i dbałości o zadowolenie klienta. Każdy klient ma możliwość otrzymania projektu instalacji odgromowej z ostrzami INGESCO PDC, wykonanego przez inżynierów INGESCO w języku angielskim. Wystarczy tylko wyrazić taką potrzebę, przed oddaniem instalacji do użytku.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ALGROM

Polecamy Ci również

Zobacz także