Ocieplenie chlewni a hodowla trzody

Ocieplenie chlewni a hodowla trzody

Wysoka rentowność produkcji trzody jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy budynek będzie przygotowany tak, aby skutecznie izolował zwierzęta od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

ocieplenie chlewni płytami THERMANO AGRO - system podwieszany

Chlewnia powinna zapewniać jak największą stabilność temperatur, zarówno w ciągu doby, jak i w ciągu całego roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ograniczanie ogrzewania w tym okresie może zniweczyć wysiłek i środki finansowe poświęcone na przygotowanie dobrej jakościowo paszy i ochronę zdrowia świń. Koszty ogrzewania można natomiast efektywnie zredukować stosując najlepszą izolację THERMANO AGRO.

system podwieszany THERMANO AGRO

Równie istotnym problemem jest zapewnienie optymalnej temperatury latem i ochrona zwierząt przed przegrzaniem. Przy zbyt wysokiej temperaturze w chlewni, świnie zjadają mniej paszy i wolniej przyrastają: dla każdego 1°C powyżej optymalnej temperatury spożycie paszy jest mniejsze o 1-2%, a tempo wzrostu staje się wolniejsze o 3%. W wysokiej temperaturze otoczenia u świń dochodzi do zachwiania równowagi cieplnej, następuje nadmierny wzrost ciepłoty ciała i przegrzanie organizmu. Wysoka temperatura powoduje zwiększenie liczby oddechów oraz nadmierne wydalanie moczu i śliny. Rezultatem stresu termicznego jest spadek produkcyjności i osłabienie aktywności rozpłodowej zwierząt.

U loch i loszek stres cieplny wywołuje zaburzenia w równowadze hormonalnej, przez co dochodzi do tzw. sezonowej letniej niepłodności. U loch karmiących przegrzanie powoduje osłabienie apetytu, spada mleczność oraz zmienia się skład mleka - wpływa to negatywnie na przyrosty masy ciała i rozwój odchowywanych prosiąt.

Bardzo istotny wpływ na konstrukcję chlewni ma też konieczność utrzymania odpowiedniego, wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Brak lub słaba izolacja ścian zewnętrznych powoduje wykraplanie się wilgoci na zimnych powierzchniach (punkt rosy). W okresie zimowym może wystąpić nawet oszronienie lub zamarzanie ścian i stropów, co nieuchronnie prowadzi do ich zniszczenia. Innym niekorzystnym efektem zawilgocenia ścian w chlewni jest rozwój bakterii powodujących choroby zwierząt.

zwierzęta temperatura w °C wilgotność
względna
w %
minimum optimum
lochy karmiące 18 20 65
prosięta do 14 dni 24 28 60
prosięta 14-28 dni 18 23 60
prosięta powyżej 28 dni 18 21 60
warchlaki 17 19 60
tuczniki 15 18 70
 
temperatura w chlewni 10°C 22,5°C 35°C
przyrosty dzienne (g) 730 780 650
zużycie paszy (kg) na 1 kg przyrostu 2,84 2,46 2,55

W chlewni oprócz ścian i dachów bardzo istotna jest także termoizolacja posadzki. Zwierzęta są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę ściółki!

akcesoria montażowe
hala z płyt THERMANO AGRO
płyty THERMANO AGRO - montaż do jętki
płyty THERMANO - przekrój
płyta poliuretanowa THERMANO
ocieplenie płytami THERMANO - system podwieszany
ściana trójwarstwowa - zastosowanie płyt THERMANO

Płyty poliuretanowe Balex Metal – zobacz więcej


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mgr inż. Krzysztof Milczarek

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Balex Metal

Polecamy Ci również

Zobacz także