Przez dach może uciekać 30% ciepła i z tej przyczyny dach należy szczególnie izolować. Do ocieplania stosuje się wełnę mineralną lub płyty styropianowe. Warstwę termoizolacyjną układa się najczęściej w przestrzeni między krokwiami.
Warstwą izolacji cieplnej może być:
- wełna mineralna lub szklana. Jest to materiał dźwiękoszczelny, paroprzepuszczalny i ognioodporny – jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia (topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000ºC). Grubość materiału izolacyjnego nie może być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być tak ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń. Najczęściej stosowaną metodą jest ułożenie międzykrokwiowe – ocieplenie umieszcza się między krokwiami.
- płyty i prefabrykaty styropianowe. Mają małą paroprzepuszczalność i mniejszą ognioodporność od wełny. Styropian pod wpływem ognia topi się. Nie jest także dobrym izolatorem akustycznym. Dlatego rzadziej się go stosuje do izolacji dachu. W sprzedaży są także specjalne płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej, które można układać ponad krokwiami dachowymi. Takie rozwiązanie eliminuje wystąpienie mostków termicznych na krokwiach. Płyty mają krawędzie ukształtowane w taki sposób, aby można było je łączyć na pióro i wpust lub na zakładkę.
Ocieplenie dachu należy wykonywać w temperaturze powyżej 0°C, żeby materiał nie przemarzł. Ważna jest także odpowiednia wilgotność, aby izolacja cieplna przed zabezpieczeniem nie wchłonęła zbyt dużo wilgoci.
Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, wówczas izolacja może przylegać do niej. W drugim przypadku, kiedy stosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić 3-4 cm szczelinę wentylacyjną. Warstwa ocieplenia moze dotykać folii, ale nie może jej wypychać, ponieważ wybrzuszona folia może dotykać pokrycia dachowego i pod wpływem wysokiej temperatury zniszczy się.
wioslarz
polecam zapoznać się z ofertą na darmową ekorolkę
Sokrates
Polecam rozważyć również ten sposób dociepelnia stropodachów.
kyko1916
Mam dom z dwoma piętrami oraz poddaszem które jest narazie nieużywane ,ale chcę je ocieplić ponieważ w zimę na drugim piętrze jest bardzo zimno a na suficie pojawia się woda
Miałem zamiar ocieplić dach(blaszany) za pomocą wełny mineralnej jednak znajomy odradził mi tego ponieważ będą od tego pleśnieć ściany i krachcieć drewno i polecił mi ocieplenie tylko podłogi za pomocą styropianu
Więc chciałbym się dowiedzieć czy znajomy ma rację i jeśli tak czym najlepiej ocieplić podłogę ,dodam że strych ma być w przyszłości użytkowany
no_name1986
Nie bardzo rozumiem dlaczego mają pleśnieć ściany po ociepleniu dachu. Można ocieplić strop, z tym że masz więcej roboty, bo musisz zrobić podłogę dodatkową (jeżeli poddasze ma być użytkowane, nawet nie ocieplone). Poza tym izolacja na stropie poddasza nieużytkowanego to idealna miejscówka dla gryzoni Jak dasz radę ocieplić dach bez zrywania pokrycia, to nie ma się nad czym zastanawiać, tym bardziej, że w planach jest użytkowanie poddasza.
no_name1986
Przez dach może uciekać 30% ciepła i z tej przyczyny dach należy szczególnie izolować. Do ocieplania stosuje... Ocieplenie dachu >>
(...) wełna mineralna lub szklana. Jest to materiał dźwiękoszczelny, paroprzepuszczalny i ognioodporny jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia (topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000C). Grubość materiału izolacyjnego nie może być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być tak ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń. Najczęściej stosowaną metodą jest ułożenie międzykrokwiowe ocieplenie umieszcza się między krokwiami... i pod krokwiami drugą warstwę np. na stelażu.
kyko1916
dziękuje za porady ,jakby co to mogę jeszcze dać jakieś zdjęcie ,żeby lepiej sprawę naświetlić
Tomek W.
Witam
Jak wcześniej wspomnieli inni użytkownicy nie masz się czego obawiać jeżeli chodzi o zagrzybienie czy zapleśnienie ścian.
W zależności czy zamierzasz w chwili obecnej przeznaczyć pomieszczenie strychu np. na składzik czy tez nie zamierzasz go w żaden sposób użytkować możesz rozważyć dwa rozwiązania.
Pierwszym jest docieplenie stropu. W tym celu możesz uzyc produktów poddaszowych w rolce np. MEGAROCK czy TOPROCK bądź też produktów w płytach ROCKMIN czy też SUPERROCK. Wówczas wełnę tą układasz bezpośrednio na stropie jeżeli nie zamierzasz w żaden sposób użytkować poddasza. Jeżeli zaś przewidujesz składowanie jakiś rzeczy to wówczas możesz tą wełnę ułożyć pomiędzy legarami drewnianymi, na których ułożysz warstwę podłogi.
Tak ułożoną wełnę możesz wykorzystać w przyszłości do ocieplenia poddasza użytkowego.
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów termoizolacyjnych przy ociepleniu dachu. Wówczas produkty poddaszowe w rolce możesz wykorzystać w aplikacji pomiędzy krokwiami, natomiast produkty w płytach pod krokwie, pomiędzy metalowy ruszt. Ważne jest aby również pamiętać o wypełnieniu profili metalowych wełną mineralną w celu uniknięcia liniowych mostków termicznych.
KatarzynaS
W artykule można przeczytać: "Najczęściej stosowaną metodą jest ułożenie międzykrokwiowe ocieplenie umieszcza się między krokwiami." Dodam, ze aby uniknąć mostków cieplnych liniowych występujących wzdłuż krokwi obecnie stosuje się dwuwarstwowe montowanie wełny mineralnej. Pierwsza warstwa o pomiędzy krokwiami, a druga układana poprzecznie pomiędzy profilami podtrzymującymi płyty gk.
Strefa Inżyniera
Myślę, że poddasze nie musi wcale być kryjówką dla gryzoni - kluczowa jest kwestia uszczelnienia połączenia dachu z murem.
Annamastalerz888
czy może ktoś podpowie mi... czy stosowanie folii paraizolacyjnej jest koniecznościa???
IsoverOE
czy może ktoś podpowie mi... czy stosowanie folii paraizolacyjnej jest koniecznościa???
Dzień dobry,
jeżeli poddasze ma być użytkowe, stosowanie folii paroizolacyjnej jest absolutną koniecznością. Dzięki paroizolacji wilgoć zawarta w powietrzu nie będzie przedostawała się w głąb konstrukcji dachu.
W przypadku poddasza nieużytkowego stosowanie paroizolacji nie jest konieczne.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Maniak
Witam,
Chciałbym docieplić strych nad poddaszem użytkowym. Poddasze jest odizolowane oczywiście od strychu odpowiednio płytka gk, folia paroszczelna, wata. Na jętkach mam deski i teraz skosy dachu również chciałbym docieplić głównie ze względu na umieszczony rekuperator. Jak najlepiej to wykonać? Myślałem aby zrobić to tak:
W skosy pomiędzy krokwie ułożyć wełnę Rockwoola a następnie na to folia.
Pytanie jaka folia oraz czy trzeba i tak pomyśleć o jakiejś wentylacji.
Pozdrawiam i liczę na pomoc.
tyga33
Polecam Tobie izolację holenderskiej firmy ISOBOOSTER. W Polsce nie ma wielu firm, które zajmują się montażem właśnie tych mat, sam korzystałem z usług firmy FOSS, no i naprawdę jestem bardzo zadowolony - http://www.fossremont.pl, tam wszystko znajdziesz.
tyga33
Zadowolony jestem z warunków jakie daje izolacja natryskowa w moim domu. Jest ciepło zimą, a latem fajny chłodek. Do tego powietrze zdrowe, pomieszczenia dobrze wygłuszone. Całą inwestycję powierzyłem w ręce ludzi z serwisu www.piana-izolacja-lodz.pl i ich mogę polecić. Nie zdzierają z człowieka ostatnich pieniędzy, a są szybcy i jak obiecują że skończą w danym terminie, to tak jest.
macieKS
Pytanie do ekspertów z branży, czy jest jakiś wiodący producent wełny mineralnej który wyróżnia się jakością od innych producentów? Mam ograniczona możliwośc wyboru ze względu na to, że kupuje w zaprzyjaźnionej hurtowni http://www.heban.net/asortyment/materialy-izolacyjne więcmogę wybrać tylko z tamtych dostępnych, choć wybór mają naprawdę spory
tyga33
Jeśli szukasz firmy, która wykona to szybko i sprawnie, a jakość wykonania będzie biła konkurencję na głowę to zerknij na Termil. Oferują naprawdę dobre warunki współpracy. Są odpowiedzialni i kulturalni. I jak mało która firma potrafią po sobie posprzątać!
TomaSZu
http://www.bauder.pl/pl/dachy-strome/da ... omych.html
wg Baudera:
"Istnieją zasadniczo trzy metody termoizolacji dachów stromych: termoizolacja na krokwiach, termoizolacja pomiędzy krokwiami oraz połączenie tych dwóch wariantów."
wyczytalem to w zakladce dachy strome
KamilBudownicz
Transport ciepła odbywa się na trzy sposoby: radiacja (napromieniowanie), kondukcja (bezpośrednie stykanie) i konwekcja (swobodny ruch mas ciepła). W przypadku standardowego poddasza właściwie w 80-90% rolę odgrywa konwekcja. Dlatego aby dobrze zaizolować poddasze i cieszyć się w przyszłości niższymi kosztami ogrzewania należy zastosować izolację szczelną. Tak właśnie szczelną! Za wentylację odpowiada wentylacja a nie izolacja cieplna! Naszczęście dzisiejszy rynek oferuje izolacje natryskowe, dzięki którym pozbywamy sie mostków cieplnych i nawet podczas silnych wiatrów czy różnicy ciśnień, ciepłe powietrze wewnątrz budynku nie zostanie wydmuchane na zewnątrz. To, jak się dzisiaj okazuje w porównaniu do znajomego, oszczędność 30-50% na ogrzewaniu jak na pierwszy sezon grzewczy. Dziękuję fachowcom z firmy http://www.kadri.pl. Więcej nie znaczy lepiej! Polecem
tyga33
Mocną powłokę daje guma natryskowa. Sam widzę u siebie na dachu, że nawet przy bardzo niestabilnej pogodzie gdzie w ciągu dnia dobija do plus 20 w słońcu czy więcej, a nocą spada w okolice zera to izolacja dobrze się zachowuje, nic nie przecieka, nic nie pęka. Taką gumę na kanadyjskiej licencji kładzie Termil (http://termil-hydroizolacje.pl). Warto u nich podpytać, świetna alternatywa dla papy, która ani nie jest trwała, ani szczególnie tania czy ekologiczna.
tyga33
Cześć. Ja jestem dogadany z firmą Termil na izolację gumą natryskową. Mają materiał na kanadyjskiej technologii, z tego co wiem już coraz więcej ludzi w Polsce wybiera gumę zamiast papy, a na zachodzie ta popularność gumy jest jeszcze większa. Dużo praktycznych informacji o montażu jest na ich stronie – http://termil-hydroizolacje.pl.
Cels
Polecam docieplenie pianką natryskową - nie pleśnieje, ewentualną wilgoć odprowadzi na zewnątrz - nie ma konieczności docinania, upychania....więc nie występuje problem mostków termicznych. Dodatkowo jest produktem nieatrakcyjnym dla gryzoni a w przypadku wyboru pianki o niskim parametrze nasiąkliwości (np. Icynene) folię paroizolacyjną stosuje się tylko w pomieszczeniach mokrych (łazienka, kuchnia...itp).
Polecam firmę CELS - największą w Polsce i najbardziej rozpoznawalną markę Icynene.
www.cels.pl
Tomek W.
A ile ta pianka kosztuje ?
Bo materiały o lambdzie 0,038 W/mK do ocieplania poddaszy można kupić za około 20 zł/m2 przy grubości 20 cm.
Ale jeżeli beczki komponentów chemicznych żywicy i poliizocyjanianu przypływają z Kanady to pewnie więcej ...
fefluk
Bo materiały o lambdzie 0,038 W/mK do ocieplania poddaszy można kupić za około 20 zł/m2 przy grubości 20 cm.
Podaj linka. Biorę każdą ilość wełny w tej cenie. Oczywiście stawki są brutto..
Tomek W.
Najlepiej skontaktować się z działem handlowym ROCKWOOL w celu konkretnej oferty ale w sklepach internetowych można kupić wełnę ROCKMIN PLUS gr.200mm ( 0,037 W/mK):
https://budohurt24.pl/pl/p/Rockmin-PLUS ... 5m2/129578
https://www.abud.pl/product-pol-402-Wel ... -05m2.html
http://allegro.pl/welna-rockwool-rockmi ... 61442.html
http://ghb.pl/oferty/wena-rockwool-rock ... 2-op/23422
http://www.budchem.com.pl/welna-rockmin-plus-gr-100
fefluk
I przesyłka 150 ziko od palety. Po przeliczeniu tej internetowej okazji wychodzi dwa razy tyle za m2. Dziękuję. Postoję.
Tomek W.
Ale transport dostarcza ROCKWOOL w cenie zakupu.
Oczywiście minimum logistyczne to 6 palet ale sam pisałeś, że bierzesz każdą ilość ...
Zasady dostaw na koszt ROCKWOOL Polska podanę są w cenniku, który można pobrać ze strony:
http://static.rockwool.com/globalassets ... 17.03-.pdf
Wszystkie sklepy liczą sobie zawsze tyle samo od dostawy palety - 150 zł ? Fenomenalne, że to sprawdziłeś w 18 minut ?!
fefluk
Jak pokrywają koszt transportu to ok.
Nie sprawdzałem we wszystkich sklepach-przytoczyłem cenę z doświadczenia.
Cels
A ile ta pianka kosztuje ?
Bo materiały o lambdzie 0,038 W/mK do ocieplania poddaszy można kupić za około 20 zł/m2 przy grubości 20 cm.
Ale jeżeli beczki komponentów chemicznych żywicy i poliizocyjanianu przypływają z Kanady to pewnie więcej ...
Dziwię się, że osoba z branży izolacyjnej nie wie, że lambda to nie wszystko...
Czy wełna za 20zł zapewni 100% szczelność poprzez eliminację mostków termicznych? Czy wyeliminuje powstające pętle konwekcyjne?
Ile lat gwarancji jest na tą wełnę za 20zł?
Tomek W.
Rozumiem, że cena nadal zostanie tajemnicą ...
Zasada obliczeń cieplnych w PN-EN ISO 6946 głównie opierają się na zależności grubości warstwy materiału do jego obliczeniowego współczynnika przewodzenia ciepła "λ".
A w załączniku "D" do normy wyliczyć można poprawki do współczynnika przenikania ciepła z uwagi na pustki powietrzne. W tych obliczeniach zakłada się zawsze odpowiedni standard wykonania.
Pewnie, że "lambda to nie wszystko"... Prawo budowlane zgodnie z zasadami wiedzy technicznej wymaga zapewnienia wymagań podstawowych:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii;
fefluk
g) odporności na mocz.
terpownik
Metoda natryskowa świetnie sprawdza się do poddaszy. Eliminuje większość mostków termicznych, jest prosta i szybka w wykonaniu. Zabawy z wełną jest sporo - trzeba ją docinać, spasowywać. Pianka PUR jest pod tym względem o wiele bardziej ekonomiczna. U mnie ocieplenie robiła firma cels.pl z Suwałk. Bardzo profesjonalnie i sprawnie im to wyszło. Oprócz poddasza robiłem też ściany i fundamenty. Do fundamentów stosuje się jednak inną piankę - tzw. twardą.
drezq
Ocieplenie dachu to kluczowa sprawa. Mój dach z ocieplenie to wołał o pomstę do nieba. Zdecydowaliśmy się zawołać do tego firmę, żeby nam to zrobiła jak się patrzy. Polecono nam firmę ogólnobudowlanąhttp://www.gut-bud.pl.
marek33
Nie znam się za bardzo na piankach PUR ale ta co mi kumpel doradził jak na razie się sprawdza, nie mam żadnych problemów z wilgocią, zwierzętami, i tak samo termicznie się poprawiło. Pianka jest amerykańska. W kwestii montażu mogę polecić firmę ze strony http://doskonalaizolacja.pl.
arekcebul
Uważam, że warto ocieplić dach i strop pianką poliuretanową ze względu na komfort termiczny, ochronę przed wilgocią, no i wyciszenie. Przez niewłaściwie zaizolowany budynek może uciekać nawet 30% ciepłego powietrza, a to sporo. U mnie ocieplenie stropodachu robili oni https://izolbyd.pl/jak-ocieplamy/ociepl ... chu-pianka i zauważyłem sporą różnicę, jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie chociażby.
Tomek W.
Uważam, że warto ocieplić dach i strop pianką poliuretanową ze względu na komfort termiczny, ochronę przed wilgocią, no i wyciszenie...
A tak konkretnie to jakiej izolacyjności akustycznej można się spodziewać dla takiego dachu zapryskanego pianką ?
Zastosowanie 25 cm (15+10cm) skalnej wełny mineralnej ułożonej na dachu skośnym z wykończeniem od wewnątrz płytami gipsowymi na ruszcie to izolacyjność akustyczna Rw = 52 dB. Tu do pobrania raport z badań https://goo.gl/xdTo1Y
A otwartokomórkowa pianka ma zapewnić ochronę przed wilgocią ?
Przecież te pianki Purios nasiąkliwość mają ponad 7 litrów /m2 w ciągu 24 godzin !
A przy braku równej powierzchni natrysku i lambdzie 0,038 W/mK efekt termiczny to nic rewelacyjnego ...
Adam6699
Taki artykuł znalazłem w internecie o ocieplaniu dachu : http://www.e-dach.pl/a/ocieplenie-dachu-2305.html
robertkrajcarz
Na porządnej pianie montuje Purtech, na stronie doskonalaizolacja.pl jest do nich namiar. Faktem jest że dość długo trzeba było na nich czekać, więc termin trzeba sobie zaklepywać z wyprzedzeniem ale już sam natrysk piany zajął im niecały dzień.
fosssebastian
Polecam Tobie izolację holenderskiej firmy ISOBOOSTER. W Polsce nie ma wielu firm, które zajmują się montażem właśnie tych mat, sam korzystałem z usług firmy FOSS, no i naprawdę jestem bardzo zadowolony - tam wszystko znajdziesz.
Dziękuję za pozytywną opinię, nie mniej jednak pragnę poinformować o zmianie produktu na Termolock. Zostaję wierny tej technologi, nie mniej zawsze stawiałem na materiały o najwyższej jakości stąd ta zmiana. Materiał bardzo podobny jednak ulepszona konstrukcja pozwala na wydłużenie okersu gwarancji a to jest istotne dla klienta.