Ocieplenie poddasza - sposób na oszczędny dom

Ocieplenie dachu wełną mineralną
Ocieplenie dachu do skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jednym z tradycyjnych materiałów do ocieplenia dachu jest wełna mineralna.

Ocieplenie poddasza to sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania i podniesienie komfortu mieszkania. Podpowiadamy jak ocieplić poddasze wełną mineralną.

Analizy kosztów ogrzewania wykazują jednoznacznie, że warto solidnie ocieplać wszystkie przegrody budynku. Należy izolować nie tylko po to, aby spełnić minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, by oszczędzić na kosztach ogrzewania. W domach jednorodzinnych straty ciepła przez połacie dachowe sięgają nawet 25% wszystkich strat ciepła. Tak wysokie straty są głównym powodem, dla którego należy zadbać o energooszczędne ocieplenie dachu. Warto o tym pamiętać na etapie budowy, ocieplania i remontu domu.

Dodatkowo wymagania stawiają również przepisy budowlane. Określają one, jak wysoki może być współczynnik przenikania ciepła (U) dachów w nowo wznoszonych domach. Od stycznia 2017 r. dach musi być ocieplony tak, by jego współczynnik U wynosił maksymalnie 0,18 W/(m²K). Aby to osiągnąć, trzeba zastosować materiały izolacyjne o odpowiednich parametrach, a także zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie mostków termicznych. Podpowiadamy, jak to zrobić w przypadku wełny mineralnej.

Dowiedz się: Jak ocieplić dach, żeby spełniały Warunki techniczne

Ocieplenie dachu wełną - dwa poprawne rozwiązania

Ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej na zewnątrz wyróżniamy dwa typy poddasza: poddasze typu nieszczelnego i szczelnego dla pary wodnej.

  • Połać dachowa typu nieszczelnego dla pary wodnej występuje przy stosowaniu na krokwiach wiatroizolacji o wysokiej paroprzepuszczalności (>600–800 g/m²/dobę lub parametr SD < 0,03 m ). Para wodna z pomieszczeń suchych poddasza przenika przez paroprzepuszczalne warstwy połaci do szczeliny wentylacyjnej o grubości 2–3 cm między wiatroizolacją (membraną) a pokryciem dachowym, ułożonym na łatach i kontrłatach, a stąd przez otwory wywiewne w kalenicy do atmosfery. Zaleca się, aby ocieplenie miało grubość o 1–2 cm mniejszą niż wysokość krokwi – w ten sposób zapobiegniemy wypychaniu wiatroizolacji w kierunku szczeliny wentylacyjnej.
  • Połać dachowa typu szczelnego dla pary wodnej występuje przy stosowaniu na krokwiach pełnego deskowania z papą albo wiatroizolacji jako folii wstępnego krycia (FWK) o niskiej paroprzepuszczalności (<600 g/m²/dobę). Należy zawsze pamiętać o drożnej szczelinie wentylacyjnej o grubości 3–6 cm między deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia a ociepleniem (grubość szczeliny zależna jest od długości pchania pary wodnej w szczelinie. Zależność tą można przedstawić w prostym stosunku każdy 1 m - > 1 cm szczeliny).
    Drożna szczelina wentylacyjna zapewni wentylację połaci i odprowadzenie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, dlatego też należy zrobić wloty powietrza do szczeliny (okap, podbitka) i wyloty (kalenica, kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych). Ocieplenie powinno mieć stabilną grubość i zabezpieczenie od strony szczeliny, np. rusztem ze sznurka - dzięki temu nie nastąpi przypadkowe zapchanie szczeliny wentylacyjnej przy montażu izolacji. Grubość ocieplenia powinna stanowić różnicę miedzy wysokością krokwi, a grubością szczeliny wentylacyjnej.

Dowiedz się: Z jakich warstw składa się izolacja dachu i jaką funkcję pełni dana warstwa

Energooszczędne ocieplenie poddasza użytkowego

Zalecana grubość ocieplenia dachu (w przypadku wełny mineralnej) wynosi min. 30-35 cm. Między innymi dlatego stosuje się dwie warstwy izolacji: między krokwiami i pod nimi. Zastosowanie dwóch warstw wełny mineralnej minimalizuje tworzenie się liniowych mostków termicznych poprzez krokwie, zapewnia także szczelności izolacji.

Dokładność montażu (szczelność na stykach płyt) uzyskuje się przez dociskanie ich do siebie, wykorzystując sprężystość skalnej wełny mineralnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt. Szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki i załamania dachu oraz połączenia ścian ze skosami połaciowymi dachu. Ocieplenie poddasza powinno się w sposób ciągły łączyć z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu nad poddaszem.

Sprawdź: Jak powinna być wykonana instalacja elektryczna na poddaszu

Pomiar rozstawu krokwi

Wełnę układa się między krowiami oraz pod nimi.

Rockwool
Układanie wełny mineralnej między krokwiami

Wełna mineralna jest sprężysta, dzięki czemu dobrze wpasowuje się w przestrzeń między krokwiami.

Rockwool
Montaż listew rusztu pod drugą warstwę wełny

Aby ocieplenie dachu było skuteczne, należy zamontować dwie warstwy wełny mineralnej.

Rockwool
Ocieplenie dachu - pierwsza warstwa wełny oraz ruszt pod drugą

Podwójna warstwa wełny mineralnej chroni przed mostkami termicznymi.

Rockwool
Układanie drugiej warstwy wełny

Druga warstwa wełny układana jest pod krokwiami.

Rockwool
Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Płyty kartonowo-gipsowe stanowią dobrą okładzinę na poddasze.

Rockwool

Ocieplenie dachu - układanie wełny mineralnej krok po kroku

Ocieplenie poddasza można układać o każdej porze roku. Pierwszą warstwę ocieplenia dachu, np. z wielkowymiarowych płyt wełny mineralnej grubości 10–20 cm układa się między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Z odcinków o długości do 6 m docina się kawałki o 1,5-2 cm szersze od odległości w świetle między krokwiami. Taki naddatek i sprężystość skalnej wełny pozwalają na wykorzystanie sił tarcia i samodzielne utrzymywanie się tak dociętego ocieplenia między nimi.

Ocieplenie połaci poddasza jedynie między krokwiami to za mało, aby uzyskać energooszczędne poddasze. Dlatego stosuje się drugą warstwę ocieplenia o grubości równej różnicy między łączną grubością energooszczędnego ocieplenia, a grubością pierwszej warstwy izolacji. Drugą warstwę ocieplenia, układa się między spodem krokwi a okładzinami poddasza, np. płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Ruszt stalowy (np. z profili typu U) odsuwa się poniżej spodu krokwi najczęściej o 5–15 cm, stosując wieszaki stalowe lub klocki drewniane.

Druga warstwa ocieplenia ułożona pod krokwiami eliminuje podłużne mostki termiczne, jakimi są krokwie, jętki czy kleszcze drewnianej więźby dachowej. Dodatkowo ich obudowanie z trzech stron niepalną wełną skalną zabezpiecza je przed oddziaływaniem ognia. Dzięki swojej masie izolacje o odpowiedniej grubości znakomicie pochłaniają hałas wywołany padającym na blaszane pokrycie deszczem lub gradem.

Polecamy też: Ocieplenie poddasza natryskiem z piany poliuretanowej

 


Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rockwool Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także