Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

rynny aluminioweRynny aluminiowe – 50 lat gwarancji od Marley

Równie popularnym materiałem do produkcji rynien jest aluminium. Wykonuje się z niego rynny i akcesoria systemu Marley Alutec. Do zalet tego systemu należy trwałość, wynikająca ze specyfiki materiału, czyli aluminium ciągnionego o grubości 1,5 mm. Materiał ten sprawia, że przewidywany okres bezusterkowej eksploatacji rynien Alutec jest znacznie dłuższy od innych metalowych rozwiązań dostępnych na rynku.
Aluminium jest metalem lekkim – o ok. 65% lżejszym od stali, stosowanej często w budownictwie. Ta zaleta ułatwia i przyspiesza pracę z wyrobami aluminiowymi. Dodatkowo aluminium odznacza się wysoką wytrzymałością. Materiał ten nie ulega korozji – jej powstawaniu zapobiega warstwa utleniająca się powierzchniowo, która powstaje w naturalny sposób na elementach aluminiowych. Nawet jeśli dana powierzchnia ulegnie zarysowaniu, powstanie na niej nowa warstwa ochronna.

Trwałość rynien aluminiowych

Grubość aluminium, z którego są wykonywane rynny Alutec wynosi 1,5 mm, czyli ponad dwa razy więcej niż innych rynien metalowych. Połączenia rynien z kształtkami gwarantują szczelność i stabilność. Dzięki temu przewidywany okres bezusterkowego użytkowania rynien jest znacznie dłuższy niż innych systemów metalowych, dostępnych na rynku.

Recykling aluminium

Aluminium oraz technologia jego produkcji są przyjazne środowisku. Wynika to m.in. z faktu, że aluminium jest bardzo łatwe do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Ocenia się, że w ciągłym użyciu na świecie jest 75% aluminium wyprodukowanego po 1888 r. Podczas recyklingu aluminium zachowuje swoją jakość. W dodatku ilość energii potrzebna do jego przetworzenia jest o 95% niższa niż do wytworzenia metalu z rudy.

Kolory rynien aluminiowych

Rynny Marley Alutec standardowo są oferowane w kolorze brązowym oraz Antyczna Czerń. Dodatkowo do wyboru jest 18 innych kolorów ze standardowej palety RAL. Rynnom aluminiowym nadaje się kolory dzięki poliestrowemu malowaniu proszkowemu. Uzyskane w ten sposób barwy są wyjątkowo trwałe, a rynny nie wymagają malowania przez cały okres użytkowania.

Montaż rynien aluminiowych

Montaż systemów rynnowych Marley Alutec jest łatwy, porównywalny do montażu produktów z PVC lub stali powlekanej. Elementów systemu nie trzeba kleić, ani lutować – są one łączone za pomocą złączek z uszczelkami. Montując rynny Alutec, tak jak wszystkie inne systemy rynnowe, należy uwzględnić warunki panujące w danym regionie. Ponadto obowiązują ogólne zasady montażu:

  • rynny powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i nie powinny wystawać powyżej płaszczyzny będącej przedłużeniem dachu,
  • wszystkie elementy systemu muszą być czyste, równo docięte i nieuszkodzone,
  • rynna zamontowana na hakach powinna mieć możliwość przesuwania się,
  • uszczelki na połączeniu rynien z innymi elementami systemu powinny pozostać na swoich miejscach.

W przypadku systemów aluminiowych należy unikać bezpośredniego kontaktu z niektórymi metalami (np. miedź, cynk) oraz roztworami soli. Zetknięcie z tymi materiałami może  powodować korozję surowego, niepomalowanego aluminium.

Użytkowanie rynien

Woda spływająca z dachu, wiatr, a nawet zwierzęta powodują, że do rynien dostają się różne zanieczyszczenia, które powodują ich niedrożność. Dlatego rynny trzeba czyścić – przynajmniej raz w roku, a w razie potrzeby – nawet częściej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zanieczyszczenia gromadzące się w łukach, łącznikach oraz w rejonach wylotu rynien i regularnie je usuwać.

Szczelność aluminiowych  rynien Marley

Złączki do rynien Marley Alutec są wykonane z odlewanego aluminium, malowanego proszkowo. Są wyposażone w uszczelki wykonane z najwyższej jakości EPDM. Szczelność połączeń zwiększa szczeliwo pogodoodporne, które nakładane jest w rowek uszczelki przed połączeniem złączki z rynną. Ten sposób łączenia nosi nazwę Jura Joint i jest zgłoszony przez producenta do opatentowania.
Zastosowane elementy (EPDM, szczeliwo, dokładne dopasowanie rynien i złączek) sprawia, że gwarantowana szczelność wynosi co najmniej 20 lat. Zostało to potwierdzone podczas odpowiednich testów. Ewentualne rozszczelnienia są łatwe do wyeliminowania – wystarczy zastosować szczeliwo albo wymienić uszczelki.
Zaleca się, aby montaż rynien przy użyciu szczeliwa odbywał się przy temperaturze otoczenia wynoszącej od -5 do + 40°C. W czasie użytkowania, szczeliwo pogodoodporne wytrzymuje temperatury w zakresie od -50 do +150°C.

Odprowadzenie wody z dachów płaskich

Do odprowadzenia wody z dachów płaskich są przeznaczone wpusty Marley Alutec, w całości wykonane z materiałów nie ulegających korozji, czyli aluminium oraz stali nierdzewnej. Wpusty przeznaczone są do wszystkich rodzajów membran stosowanych na dachach płaskich, zarówno bitumicznych, jak i wykonanych z tworzywa. Szczelność jest zapewniona dzięki ułożeniu membrany dachowej pomiędzy pierścieniem dociskającym a korpusem wpustu i skręceniu śrubami. Przestrzeń pomiędzy membraną a korpusem należy uszczelnić, co zapewni szczelność nawet w przypadku zapchania się instalacji poniżej wpustu.
Godny polecenia jest również system Akatherm, czyli system podciśnieniowego odwadniania dachów płaskich. To kompletne rozwiązanie zawierające oprogramowanie do obliczeń, wpusty dachowe, system mocowań oraz kształtki i rury z polietylenu wysokiej gęstości (PE-HD).

 

Oceń artykuł
3,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także