Odśnieżanie dachu

Odśnieżanie dachu

Ile waży śnieg?

Inwestor powinien mieć świadomość, jak bardzo masa pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu może się zwiększyć.

Świeży śnieg może osiągnąć ciężar 1 kN/m3, co odpowiada ok. 100 kg śniegu na 1 m3. Śnieg osiadły (kilka godzin lub dni po opadach) waży do 200 kg/m3, śnieg stary (zalegający kilka tygodni lub miesięcy po opadach) – 2,5-3,5 kN/m3, a śnieg mokry nawet 4 kN/m3, czyli 400 kg/m3. Rozpiętość ciężaru właściwego śniegu jest więc bardzo duża.

Pamiętajmy, że śnieg topnieje i ponownie zamarza tworząc warstwę lodu, która może ważyć prawie 4 razy tyle, a więc nawet do 800-900 kg/m3. Regularne odśnieżanie i kontrolowanie stanu pokrywy śnieżnej uchroni właściciela domu przed konsekwencjami przeciążenia konstrukcji dachu.

Nasza zima zła… czyli jak się pozbyć śniegu z dachu

Sposób usuwania śniegu z dachu powinien być przemyślany i dobrze przygotowany. Czynność tę powinno poprzedzić rozpoznanie stanu i rodzaju podłoża dachu.

Przy zrzucaniu śniegu z dachu zalecana jest przede wszystkim ostrożność. Dach powinna odśnieżać osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Znajomość przepisów BHP to podstawa. Nieprawidłowe wykonywanie tej czynności grozi uszkodzeniem mechanicznym dachu, szczególnie jeśli jest on oblodzony. Przy kontakcie bezpośrednio z podłożem należy więc stosować narzędzia o nieostrych krawędziach.

Jak należy zadbać o dach domu?

  1. Zastosować optymalne rozwiązania konstrukcyjne.
  2. Zadbać o materiał, z którego zbudowano konstrukcję budynku oraz pokrycie dachu.
  3. Pamiętać o tym, że zalegający śnieg znacząco zwiększa swoją masę i może powodować uszkodzenie zarówno pokrycia dachu, jak i konstrukcji budynku.
  4. Regularnie kontrolować grubość pokrywy śnieżnej i usuwać nadmiar śniegu z dachu.
  5. Odśnieżanie dachu najlepiej powierzyć osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
  6. Przy usuwaniu śniegu z dachu należy zachować szczególną ostrożność oraz używać do tego narzędzi o nieostrych krawędziach.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli bezpiecznie odśnieżyć dach, bez naruszenia jego powłoki. Jeśli dom jest zaprojektowany w sposób prawidłowy, a śnieg z dachu usuwany jest regularnie, mieszkańcy mogą spać spokojnie.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Silka Ytong

Polecamy Ci również

Zobacz także