Natura w zimie zachwyca i tworzy malownicze krajobrazy. Śnieg otula drzewa, ulice, domy i…dachy. Aby jednak w spokoju cieszyć się urokami tej pory roku, zadbajmy o ich odśnieżanie!
W trosce o stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo mieszkańców należy zadbać o konstrukcję dachów, unikając przeciążeń – szczególnie w okresie zimowym. Koniecznym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej i usuwanie nadmiaru śniegu zalegającego na dachach.
Dlaczego należy odśnieżać dach?
Nieregularne odśnieżanie dachu może spowodować obniżenie jego nośności. Gdy dodamy do tego gorszy stan techniczny, konstrukcja może się uginać, co może spowodować pęknięcia okładzin, rozszczelnienia dachu, niszczenie obróbek czy pękanie elementów pokrycia.
Szczególnie ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich, nie tylko ze względu na naturalne zaleganie śniegu, ale również z powodu wypełniania rynien trudnym do usunięcia lodem i tworzenia się zatorów na krawędzi dachu. Gdy woda rozmarza, piętrzy się na całym pokryciu dachu i wypełnia każdą jego nieszczelność. Na rynnach tworzą się niebezpieczne dla mieszkańców sople.
W przypadku dachów spadzistych do ochrony przed spadającymi czapami śniegu lub lodem stosowane są płotki antyśniegowe. Ograniczają niekontrolowany spadek śniegu, ale jednocześnie powodują jego zatrzymanie na dachu. Zaleganie śniegu i lodu może doprowadzić do niszczenia elementów budynku w tym miejscu m.in. wygięcia płotków i podniesienia dachówek.
Obciążenia śniegiem a strefy geograficzne w Polsce
W zależności od lokalizacji geograficznej przyjęty jest algorytm obliczeniowy obciążenia śniegiem. Warto wiedzieć, jakie wyliczenia stosowane są na danym obszarze do analizy statystycznej konstrukcji dachu.
Wartość tego algorytmu jest korygowana przez takie czynniki, jak: kształt i właściwości termiczne dachu, chropowatość powierzchni, ilość ciepła wytwarzanego pod dachem, bliskość sąsiednich budynków, otaczający teren, miejscowe warunki klimatyczne w szczególności oddziaływania wiatru, zmiany temperatury, prawdopodobieństwo opadów.
Obecnie obciążenie śniegiem bezpieczne dla konstrukcji budowlanych jest określane przez normę PN-EN 1991-1-3 z 2005 r., obowiązującą w krajach Unii Europejskiej.
Wprowadzono podział na 5 stref. Na przeważającym obszarze wartości współczynnika obciążenia charakterystycznego śniegiem gruntu Qk zwiększyły się o 30% w stosunku do poprzedniej normy. Na niektórych terenach, np. na Kaszubach, części Warmii i Mazur, Powiślu czy części Jury Krakowsko-Częstochowskiej wartości te wzrosłynawet do 70%. Nowa norma przykazuje więc, by konstrukcje były mocniejsze.
Wartości charakterystyczne obciążenia śniegiem gruntu w Polsce kształtują się według następującego wzoru:
Strefa pierwsza: I - 0,007.H-1,4; Qk x 0,7 kN/m2;
Strefa druga: II - 0,9 kN/m2;
Strefa trzecia: III - 0,006.H-0,6; Qk x 1,2 kN/m2;
Strefa czwarta: IV - 1,6 kN/m2;
Strefa piąta: V - 0,93exp(0,00134A); Qk x 2,0 kN/m2.
Jak projektować dachy?
Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.
Kompleksowe podjęcie kwestii obciążenia w strefach o wyższych opadach śniegu zaczyna się już na etapie planowania przestrzennego – w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub w decyzjach o warunkach zabudowy. Wygląd pewnych elementów konstrukcji jest ściśle określony.
Na Podkarpaciu czy w Sudetach dominują budynki o kącie nachylenia dachu bliskiemu 45°, a na Podhalu nawet ponad 50°. Jeśli nie ma indywidualnych przesłanek, w strefach o podwyższonych opadach śniegu zalecane jest stosowanie dachów spadzistych, o prostej konstrukcji. Warto zdecydować się również na równomierność konstrukcji dachu, ponieważ takie elementy jak narożniki, lukarny czy kosze powodują „worki śnieżne”, a więc zwiększenie grubości pokrywy śnieżnej.
Największy wpływ na zabezpieczenie konstrukcji przed nadmiernym obciążeniem śniegiem ma stan materiału, z jakiego została ona wykonana. Na przykład drewno może w bardzo krótkim czasie stracić swoją nośność przy zawilgoceniu czy zniszczeniu przez szkodniki. Z tego względu ważna jest odpowiednia konserwacja elementów konstrukcji dachowej.
adam_50
I koniecznie po każdym deszczu należy suszarką wysuszyć papę i dachówki.
Przecież to paranoja.
MistrzJan
Adam, bądż cicho. Dachy trzeba odśnieżać , W szczególności te z papy . Jan.
Przemek
dachy trzeba odśnieżać oczywiście
ma ktoś wątpliwości ?
adam_50
Jeżeli to co napisałem to nie "wątpliwości" to muszę chyba sięgnąć po słownik języka polskiego.
DACHOŁAZ
"dachy trzeba odśnieżać oczywiście
ma ktoś wątpliwości ?"
Tak,ja mam wątpliwości. Około 90% wykonawców nie ma pojęcia jak poprawnie odśnieżyć dach. Jeśli warstwa śniegu nie zbliża się lub nie przekracza dopuszczalnego obciążenia dla danej konstrukcji to lepiej jej nie ruszać. W razie stanu alarmowego zdejmuje się nadmiar zostawiając warstwę ochronną .
ps. katowanie papy łopatą do węgla to częste zjawisko
goldenroof
Bądź poszycia tytanowo-cynkowe. Delikatne uderzenie i poszycie uszkodzone. Zgadzam się z pozostawieniem warstwy ochronnej, lecz ludzie tego nie rozumieją. Uważają, że jak płacą to ma zostać zrzucony cały śnieg i najlepiej jeszcze by go dokładnie zamieść.
Tomasz_Brzeczkowski
Dachy rynny chodniki podjazdy... można rozmrażać
http://www.youtube.com/watch?v=XqrYu1vG_u4
"Montaż" tu na niby - dla potrzeb filmu - w rzeczywistości Arek by w rynnach śniegu nie odbijał .
goldenroof
Można, jednak nie sprawdza to się przy większych opadach śniegu. Ale tak i jest to coraz częściej stosowane i coraz bardziej popularne.
Tomasz_Brzeczkowski
W Skandynawii się sprawdza, u nas montuje od 95' ( z automatyką) ... Nie sprawdza się przy większych opadach - to fakt ALE jak się nie zamontuje czujnika wilgotności i temperatury. Gdy jest dobra automatyka włącza się wraz z początkiem opadu i roztapia na bieżąco, ta wiec intensywność i czas opadów ma wpływ na zużycie energii nie na wykonanie zadania. Ale jeżeli włączymy gdy już czapa leży i mróz przymroził... to powstają tuneliki powietrze izoluje i jak w iglo - w środku ciepło a śnieg się nie topi!
MistrzJan
Trzeba odśnieżać dokładnie , szpadelkiem , " do żywego " . Tak chłopcy trzeba namawiać. Co za dużo roboty macie ? Jan.
Tomasz_Brzeczkowski
Trzeba odśnieżać dokładnie , szpadelkiem , " do żywego " . Tak chłopcy trzeba namawiać. Co za dużo roboty macie ? :D Jan.
dachuweczkę... rynny... plerowany gres... granicik... szpdelkiem.
adam_50
A jak autor artykułu będzie chciał porozmawiać o bezpieczeństwie konstrukcji to też jesteśmy przygotowani:
- PN-EN 1991-1-3 obowiązuje tylko w Polsce
- strefy wiatrowe oznacza się cyfrą arabską, a nie rzymską
i bardziej merytoryczne argumenty się znajdą.
adam_50
strefy śniegowe ..., ach te emocje.