Ogniwa fotowoltaiczne - dachy i fasady

Ogniwa fotowoltaiczne - dachy i fasady

Zrównoważone budownictwo zasilane energią słoneczną to niedaleka przyszłość. Firma Schüco prezentuje innowacyjne moduły okienne i fasadowe z ogniwami fotowoltaicznymi.

Pełna gama rozwiązań zintegrowanej fotowoltaiki dla różnych sektorów budownictwa, w tym domów jednorodzinnych, obiektów komercyjnych i budynków przemysłowych to najnowsze osiągnięcie firmy Schüco. Wśród nich są moduły okienne i fasadowe z ogniwami Schüco ProSol TF, które otwierają nowe horyzonty projektowania powłok energooszczędnych budynków oraz wysokowydajne ogniwa cienkowarstwowe Schüco Blackline wraz z systemem niewidocznego montażu w dachu skośnym Schüco MSE 100.

system montażu bezramowych modułów fotowoltaicznych w dach skośny Schüco MSE 100Wydajne moduły fotowoltaiczne na każdy dach

Nowatorskie moduły z ogniwami w technologii cienkowarstwowej Blackline z zastosowaniem krzemu mikromorficznego z systemem montażu w dachu skośnym wyznaczają nowe standardy
w dziedzinach efektywności pozyskiwania energii słonecznej. Zastosowany w modułach fotowoltaicznych krzem mikromorficzny pozwala na zmniejszenie zależności uzysków od temperatury i całoroczne korzystanie z darmowej energii. Zwiększona czułość ogniw cienkowarstwowych na światło umożliwia skuteczne wykorzystywanie również jego krótkiego spektrum, widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. Panele o niewielkiej grubości i eleganckim, czarnym kolorze mogą być harmonijne dopasowywane do każdego rodzaju wykończenia dachowego. Nowy system montażu w dachu umożliwia estetyczną integrację modułów z dachem skośnym za pomocą zaledwie kilku elementów montażowych, które pozostają zupełnie niewidoczne. Lekka, bezramowa konstrukcja ma wygląd jednolitej szklanej tafli wbudowanej w połać dachową. Całość harmonijnie komponuje się
z dowolnym pokryciem dachowym. Szczelny system złożony z zachodzących na siebie modułów nie wymaga stosowania dodatkowej wodoodpornej membrany dachowej, a ponadto ulega samoczyszczeniu pod wpływem wody deszczowej.

moduł ProSol TF zintegrowany z energooszczędnymi drzwiami Schüco ADS 75 HD HI.cienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny Schüco MPE serii BL (Balckline).

Projektowanie fasad - nowe możliwości

Nowością są także rozwiązania fotowoltaiki zintegrowanej ze stałymi i ruchomymi elementami fasadowymi. Ogniwa ProSol TF są wysoko cenione przez projektantów za indywidualne możliwości kreowania ich wyglądu i szerokie opcje integracji z różnymi elementami powłoki budynku, takimi jak fasady, świetliki dachowe, osłony przeciwsłoneczne czy nawet balustrady. Na przykładzie fasady wentylowanej z modułami ProSol TF zaprezentowano efektywną integrację cienkowarstwowych ogniw z wielkopowierzchniowymi, nieprzeziernymi powłokami budynków. Fasada niewentylowana z wbudowanymi modułami ProSol TF pokazuje możliwość wykorzystania fotowoltaiki do tworzenia półprzeziernych, termoizolowanych przeszkleń w oknach i drzwiach aluminiowych. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, pozyskiwać darmową energię elektryczną, a ponadto nie ogranicza dostępu światła do wnętrza budynku.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także