Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

Świadomi inwestorzy zdają sobie sprawę z faktu, że już wkrótce wartość rynkowa obiektów będzie uzależniona od ich jakości energetycznej, wyrażanej wskaźnikiem EP. Idealnym sposobem na jej poprawienie jest zastosowanie wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, pozyskujących darmową energię elektryczną ze słońca.

dach płaskiNowoczesne technologie cienkowarstwowe Schüco pozwalają korzystać z nieograniczonych zasobów czystej energii nawet w okresach zimowych.
Najlepszym sposobem na podniesienie współczynnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej jest wykorzystanie energii odnawialnych. Energia fotowoltaiczna jest jedną
z „najczystszych”, zaraz obok energii pozyskiwanej z wiatru. Generuje mniej CO2 niż proces spalania biomasy, wyklucza powstawanie jakichkolwiek odpadów i jest praktycznie bezobsługowa. Dlatego coraz więcej europejskich inwestorów rozważa jej zastosowanie we własnych budynkach, tym bardziej że nowoczesne technologie produkcji modułów fotowoltaicznych są coraz bardziej efektywne, a co za tym idzie - przynoszą szybszy zwrot wydatków poniesionych na zakup instalacji. Najkorzystniejszym miejscem pod kątem pozyskiwania energii solarnej są niewykorzystane przestrzenie dachowe. Innowacyjne systemy montażu cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 100 pozwalają na stosowanie ich na każdym dachu bez względu na rodzaj pokrycia, stopień nachylenia czy ograniczenia projektowe. Kompleksowe i wydajne rozwiązania dedykowane każdej architekturze umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż a przy tym pozwalają generować darmową energię elektryczną przez cały rok.

moduły fotowoltaiczneTechnologia czystego zysku

Pomimo czterech miesięcy zimowych Polska nie jest krajem poszkodowanym pod względem ilości słońca w porównaniu chociażby do sąsiednich Niemiec, gdzie produkuje się 44% światowej energii fotowoltaicznej. Innowacyjna technologia cienkowarstwowa zastosowana
w modułach fotowoltaicznych pozwala na całoroczne korzystanie z darmowej energii, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego. Moduły uzyskują wysokie parametry niezależnie od temperatury roboczej
i charakteryzują się lepszą wydajnością w warunkach zacienienia absorbera. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie również krótkiego spektrum światła widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. W miesiącach zimowych efektywność takich modułów przekracza 40%, a nawet 50% w porównaniu z miesiącami letnimi, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. W okresie letnim efektywność systemu wynosi 100%. W ten sposób wygenerowana energia może zostać bezpośrednio zużytkowana na potrzeby zasilania oświetlenia, klimatyzacji czy urządzeń elektrycznych lub magazynowana celem wykorzystania w okresach o gorszym nasłonecznieniu. Całoroczna produkcja energii umożliwia znaczne uniezależnienie od dostaw sieciowych i duże oszczędności. W systemach połączonych z siecią nadwyżka energii może zostać odsprzedana lokalnemu operatorowi.

ogniwa fotowoltaiczne na dachuKażdy dach może produkować energię

Powierzchnie dachów płaskich i skośnych stanowią idealne miejsce na montaż modułów fotowoltaicznych, jednak pod warunkiem zastosowania odpowiednio lekkich konstrukcji. Inteligentne systemy montażu Schüco MSE 100 pozwalają maksymalnie zagospodarować niewykorzystane dotąd, duże przestrzenie dachowe pod generowanie czystej energii. Efektywny system montażowy Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód) pozwala błyskawiczne i niemal bezinwazyjne zintegrować moduły z konstrukcją dachu płaskiego za pomocą zaledwie czterech komponentów. Panele zostały wyposażone w specjalne kotwy, które umożliwiają wsuwanie ich we wsporniki, montowane do podłoża. Moduły spięte w pary uzyskują optymalny kąt nachylenia względem powierzchni dachu i padania promieni słonecznych. W ten sposób powstaje lekka, bezramowa konstrukcja o doskonałych właściwościach statycznych.moduł fotowoltaiczny Moduły Schüco przystosowane są również do montażu na dachach skośnych pokrytych dachówką, blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu kotwami (pokrycie dachówką), łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa). Natomiast wszędzie tam, gdzie liczy się prestiżowy wygląd doskonałym rozwiązaniem będzie system montażu MSE 100 „w dach”. Rozwiązanie umożliwia estetyczną integrację modułów z dachem skośnym za pomocą zaledwie kilku elementów montażowych, które pozostają zupełnie niewidoczne. Bezramowa konstrukcja o wyglądzie jednolitej szklanej tafli jest wbudowana w połać dachową pozostając dyskretnym elementem dekoracyjnym. Całość harmonijnie komponuje się z dowolnym pokryciem dachowym - gontami, blachodachówką czy nawet klasyczną dachówką holenderską. Szczelny system złożony z zachodzących na siebie modułów nie wymaga dodatkowej wodoodpornej membrany dachowej. Dzięki zastosowaniu szkła samoczyszczącego wszelkie zabrudzenia ulegają usunięciu pod wpływem wody deszczowej.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także