Ogród zimowy

Ogród zimowy
Dach
Dach ogrodu zimowego musi być szczególnie wytrzymały - usztywnia konstrukcję ogrodu i przejmuje największe obciążenia. Jego szkielet tworzą profile, których przekrój zależy od wymaganej nośności, a ta z kolei od rozmiaru dachu i rodzaju wypełnienia. W dachach o dużych rozpiętościach  profile są dodatkowo wzmacniane.

Połać dachu stanowi szkło i o ile to zastosowane na ściany nie musi spełnić jakichś specjalnych wymagań (stosuje szyby zespolone o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła), to szyby zastosowane na dachu muszą być wyjątkowo mocne i wytrzymałe.

Szyba zespolona stosowana na dach składa się z szyby hartowanej po zewnętrznej stronie oraz szyby bezpiecznej (laminowanej) po stronie wewnętrznej pomieszczenia. Konstrukcja ta jest na tyle wytrzymała, że można ją bezpiecznie myć, a w przypadku ewentualnego stłuczenia nie rozpryśnie się na kawałki i nie spadnie. Dobrze, jeśli szyba na dachu ma również właściwości samoczyszczące - utrzymanie dachu w czystości będzie wówczas łatwiejsze dzięki temu, że w obecności promieni UV zanieczyszczenia ulegną rozkładowi a deszcz je dokładnie spłucze. Dobrym rozwiązaniem są szyby z powłoką, która w zimie w dużym stopniu ogranicza przedostawanie się ciepła na zewnątrz, a w lecie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia.

Nie tylko szkło
Alternatywą dla szkła jest poliwęglan. Płyty z tego materiału mają lepszą (od szkła) izolacyjność cieplną, są bardzo wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, łatwo się je kształtuje. Poliwęglan dostępny jest w wersji przezroczystej, matowej i przyciemnionej. Trzeba jednak wiedzieć, że szybciej się brudzi, a w miejscach zacienionych zielenieje i trzeba go częściej niż szkło czyścić.

Dach ogrodu zimowego może mieć różny kąt nachylenia. Warto jednak pamiętać, że przez bardziej stromy dach wpada więcej promieni słonecznych, deszcz łatwiej spłukuje z niego brud, a w czasie zimy śnieg samoczynnie się zsuwa, nie obciąża więc go nadmiernie i nie zaciemnia wnętrza.

Producenci oferują do ogrodów zimowych specjalne, prawie niewidoczne systemy rynnowe. Rury spustowe są zazwyczaj umieszczane w pionowych profilach nośnych konstrukcji.

W dachach szklanych salonów montuje się często okna dachowe. Przypisuje się im funkcję wywietrzników odprowadzających w słoneczne dni nadmiar ciepłego powietrza z wnętrza.

Ogród zimowy warto wyposażyć też w żaluzje lub rolety, które latem chronią przed nagrzewaniem pomieszczenia i zapewniają przyjemny cień. Komfort użytkowania ogrodu zimowego podczas ciepłych miesięcy podniosą także ściany z funkcją rozsuwania - dzięki nim będziemy mogli nasz dom szeroko otworzyć na ogród.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Gracja, Pinus

Polecamy Ci również

Zobacz także