Ogród zimowy

Ogród zimowy

To przeszklone, przylegające do domu, zamknięte werandy. Choć są zazwyczaj przedłużeniem salonu, stanowią odrębną, zadaszoną konstrukcję.

ogród zimowy

ogród zimowy przy domuPo co się je buduje
Zimowy ogród niewątpliwie urozmaica architekturę budynku. Powiększa też jego przestrzeń o przeszklony salon. Jednymz głównych założeń misterium projektowania szklanej oranżerii jest zapewnienie mieszkańcom przestronności, jak największej ilości naturalnego światła, a przede wszystkim bliskości natury przez cały rok. Latem łączy wnętrze domu z zielenią ogrodu, nocą pozwala wypoczywać pod gwiazdami, a w czasie śnieżnej zimy można w cieple i otoczeniu roślin podziwiać z bliska jej uroki. Ogrody zimowe pełnią funkcję śluzy klimatycznej między wnętrzem domu a jego otoczeniem, stabilizują temperaturę i wilgotność powietrza oraz poprawiają bilans energetyczny budynku. 

Zimny lub ciepły
oranżeriaOgród zimowy może być nieogrzewany lub ogrzewany, a to zależy od funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli chcemy, aby był rodzajem letniej, przeszklonej oranżerii, a zimą jedynie miejscem przechowywania roślin nieodpornych na mrozy, lepiej zdecydować się na nieogrzewane pomieszczenie sezonowe. Jest to wtedy znacznie tańsza i łatwiejsza do wykonania inwestycja.

Ogrodami zimowymi z prawdziwego zdarzenia są jednak oranżerie całoroczne - ogrzewane, wentylowane i o odpowiedniej konstrukcji. Takie pomieszczenie, z uroku którego możemy korzystać przez cały rok, a zwłaszcza zimą najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Trzeba bowiem zaopatrzyć je w instalację centralnego ogrzewania, najlepiej podłogowego, zapewniającego najkorzystniejszy rozkład temperatur. Można zastosować również grzejniki, choć trudno tu będzie osiągnąć korzystny efekt wizualny z grzejnikami na tle przeszklonych ścian. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ukrytych w podłodze grzejników kanałowych lub wąskich grzejników konwektorowych, polecanych do instalacji w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach.

konstrukcja ogrodu zimowegoKonstrukcja
Szkielet ogrodu zimowego musi spełnić wysokie wymagania użytkowe. Ważne jest, aby był trwały, mocny i wytrzymały. Konstrukcja musi być wyjątkowo odporna na podmuchy wiatru, deszcz i grad, obciążenia zalegającego śniegu, a także odkształcenia pod wpływem niskich i wysokich temperatur. Musi być ponadto szczelna i odznaczać się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Ogrody zimowe konstruuje się z kształtowników aluminiowych. Jest to materiał, który spełnia wymienione wymagania. Jest ponadto lekki i łatwo daje się kształtować, nie pęka, nie rdzewieje, a odpowiednie zabezpieczenie jego powierzchni pozwala długo zachować profilom ładny wygląd. 

Całoroczne ogrody zimowe buduje się z profili aluminiowych z przegrodami termicznymi z materiałów syntetycznych. Zapewniają one dobrą izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia i zapobiegają kondensacji pary wodnej.

Producenci oferują także technologię łączącą aluminium z drewnem. Konstrukcję wykonuje się zazwyczaj z drewna sosnowego, świerkowego i mahoniowego, klejonego wielowarstwowo. Drewniane elementy malowane są farbami kryjącymi lub podkreślającymi naturalną strukturę drewna. Od zewnątrz chronią je przed czynnikami atmosferycznymi kształtowniki z aluminium, malowane proszkowo w kolorze drewna.

Dzięki  zaawansowanej technologii produkcji i możliwości gięcia zarówno profili jak i szyb, można budować szklane salony w różnorodnych kształtach. Od prostych form z dachem jedno- lub dwuspadowym, nachylonym pod dowolnym kątem, przez ogrody na planie wieloboków, aż po bryły wielopłaszczyznowe, także łukowe i w formie kopuły.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także