Okna dachowe - bezpieczeństwo dzieci

Okna dachowe - bezpieczeństwo dzieci

Wybierając okna chcemy, by były wyposażone w specjalne okucia i bezpieczne w użytkowaniu. Szczególne zabezpieczenia powinno mieć okno w pokoju malucha.

W domu, w którym mieszka dziecko, stosujemy specjalne rozwiązania – nakładki na kanty mebli czy osłony na gniazdka. W pokoju dziecięcym położonym na poddaszu należy też pomyśleć o odpowiednio bezpiecznych okuciach w oknie. 

okna bezpieczne dla dzieci kolorowe rolety do okien dachowych

Bezpieczeństwo i zdrowie
Uchwyt do otwierania powinien się znajdować w górnej części okna, aby dziecko miało do niego utrudniony dostęp. Jeśli takie rozwiązanie wydaje się niewystarczające, zastosujmy okna, które można uchylić, ale nie otworzyć. Mechanizmy w przypadku specjalnych okuć często działają tak, że okno najpierw się uchyla, potem zaś otwiera – odwrotnie niż w przypadku standardowych okuć rozwierno-uchylnych. Zastosowanie elementu okuciowego, zwanego blokadą otwarcia z kluczem, pozwala tylko na uchylenie okna, a przejście z pozycji uchyłu do otwarcia jest niemożliwe. Okno może otworzyć tylko osoba posiadająca kluczyk, np. rodzice. Inne rozwiązanie to klamka z przyciskiem – jednoczesne wciśnięcie przycisku i przekręcenie klamki może być trudne dla dziecka. W tym wypadku też można zastosować klamkę z kluczykiem – wtedy obrót klamką bez klucza będzie niemożliwy.

Aby uniknąć otwierania okna w pokoju dziecięcym, np. w celu wietrzenia,  można zastosować nawiewnik, który automatycznie wyreguluje wilgotność powietrza.

Ważnym elementem okna w pokoju dziecka jest także odpowiednia, bezpieczna szyba – nawet po uderzeniu nie stłucze się i pozostanie w ramie nie rozsypując się na drobne kawałki – taflę szkła trzyma specjalna folia sklejona z szybą. Jeśli nawet dojdzie do rozbicia takiej szyby, dziecko nie skaleczy się tępo zakończonymi kawałkami szkła.

Kiedy wybierzemy model okna o niskim współczynniku przepuszczalności cieplnej, w pokoju będzie można utrzymać temperaturę na stałym poziomie, niezależnie od pory roku (optymalna temperatura dla zdrowego rozwoju małego dziecka to 18-21°C). Takie okno będzie dodatkowo dźwiękoszczelne i ułatwi dziecku spokojny sen. Jest to ważne zwłaszcza w pokojach niemowląt, które przesypiają niemal całą dobę.

bezpieczne okucia okienne klamka z kluczykiem

Roleta wielofunkcyjna
W oknie w pokoju dziecięcym warto zamontować roletę wewnętrzną, która ochroni wnętrze przed 
nagrzaniem i zapewni w pomieszczeniu przyjemny chłód nawet w upalne dni. Dobrze wybrać rolety zaciemniające – młodszym dzieciom umożliwią komfortowy sen nawet w ciągu dnia.

okna dachowe w pokoju dziecinnymTrochę o przepisach
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i urazów dzieci poniżej 5 roku życia są upadki z wysokości, np. z okna lub z balkonu. Państwa członkowskie UE ustaliły podczas posiedzenia Komitetu ds. Ogólnego Bezpieczeństwa Produktów, że konieczne jest wprowadzenie norm dotyczących bezpieczeństwa dzieci, w tym ustalenie standardów dla urządzeń blokujących okna i drzwi balkonowe.

Na rynku są dostępne mechanizmy blokujące oznaczone jako „bezpieczne dla dzieci”,  jednak nie wszystkie spełniają swoje zadanie. Zaostrzone przepisy zapewnią, że urządzenia blokujące okna i drzwi balkonowe będą zabezpieczone przed dziećmi. Mechanizmy mają blokować otwarcie albo ograniczyć jego zakres do określonego położenia.

Normy unijne powinny też zawierać przepis narzucający szczegółowe badania testujące bezpieczeństwo użytkowania produktów przez dzieci – należy sprawdzać stabilność konstrukcji podczas całego okresu użytkowania oraz jej odporność na działanie czynników atmosferycznych. Producenci coraz częściej montują w oknach odpowiednie zabezpieczenia – należy mieć nadzieję, że wprowadzenie właściwych norm rozpowszechni stosowanie tych rozwiązań i zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Fakro, Roto Frank Okucia Budowlane, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także