Okna dachowe i rolety solarne: sposób na nowoczesne poddasze

0
Akcesoria okienne
Akcesoria na okna dachowe można zainstalować już na oknach zamontowanych.

Okna dachowe i rolety wyposażone w napęd elektryczny to duży komfort. W dodatku może być to rozwiązanie energooszczędne i obejść się bez instalacji elektrycznej. Polecamy okna i rolety na baterie solarne.

Okna dachowe na baterie słoneczne

Urządzając lub modernizując poddasze, często decydujemy się na montaż okien dachowych, które skutecznie je doświetlą. Pamiętajmy przy tym, żeby zwrócić uwagę na energooszczędność okien, ale nie zapominajmy też o wygodzie ich użytkowania. Okna dachowe warto wyposażyć w napęd elektryczny, który sprawi, że ich otwieranie i zamykanie będzie naprawdę komfortowe i to bez względu na to, na jakiej wysokości umieszczone są okna (co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne). Pozostaje jednak problem doprowadzenia zasilania do okien, który może być szczególnie uciążliwy, jeśli poddasze jest już wykończone. Jednak rozwiązaniem tego problemu są okna dachowe VELUX, wyposażone w napęd, zasilany solarnie. Okna dachowe na baterie słoneczne, nie dość że nie wymagają żadnych prac remontowych związanych z instalacją elektryczną, to są energooszczędne – zasilane darmową energią słoneczną.

Polecamy: Jasne wnętrza dzięki oknom do dachu płaskiego

W napęd solarny można wyposażyć również posiadane już okna VELUX z górnym otwieraniem. Wystarczy zainstalować adaptacyjny zestaw solarny VELUX KSX.

.

Panel do sterowania

Dotykowego panelu zdalnego sterowania pozwoli nam zamykać i otwierać okna z dowolnego miejsca w budynku.

VELUX
Modernizacja poddasza to dobry moment na wymianę okien dachowych na bardziej nowoczesne, elektrycznie sterowane i energooszczędne.

Solarne okna dachowe nie wymagają dodatkowych prac remontowych.

VELUX
Panel do sterowania okien

Panel działa w technologii radiowej io-homecontrol®.

VELUX
Okna solarne VELUX działają w nowoczesnej dwukierunkowej technologii radiowej io-homecontrol®

...dzięki czemu można je zamykać i otwierać z dowolnego miejsca w budynku za pomocą dotykowego panelu zdalnego sterowania

VELUX
Nowoczesny panel do sterowania oknem

Okna są kompatybilne z innymi produktami działającymi w tym systemie, dzięki czemu łatwo stają się elementem inteligentnego domu.

VELUX
Solarne okna dachowe to rozwiązanie do intelginetnego domu

W przypadku opadów, czujnik deszczu zamknie je automatycznie.

VELUX
Solarne okna dachowe to także gwarancja oszczędności energii.

Okna można zaprogramować, aby się otwierały i zamykały o danej porze.

VELUX
Roleta to świetna ochrona przed słońcem - zapewnia całkowite zaciemnienie

Zewnętrzna roleta nie ogranicza możliwości obsługi okna.

VELUX
Rolety na baterie słoneczne

Firma VELUX ma w swojej ofercie także szeroki wybór akcesoriów solarnych do okien dachowych, zarówno tych zewnętrznych, jaki i wewnętrznych.

VELUX
Okna na poddasze

Akcesoria solarne zainstalować na oknach już zamontowanych, bez konieczności prowadzenia okablowania lub na oknach zasilanych energią słoneczną.

VELUX
Okna dachowe i rolety na baterie słoneczne

Podejmując decyzję o zakupie akcesoriów do okien dachowych warto zastanowić się, które ich funkcję są dla nas najważniejsze.

VELUX
Okna na poddaszu spełniają szczególną rolę.

Dzięki dużym przeszkleniom na poddaszu dociera więcej światła dziennego, dzięki czemu są mniejsze rachunki za prąd.

VELUX
Zautomatyzowane rolety w oknach dachowych

Nowoczesne okna dachowe sterowane panelem dotykowym można zamknąć i otworzyć z dowolnego miejsca w domu.

VELUX
Dotykowy panel do sterowania oknami dachowymi

Inteligentne okna, które zamykają się kiedy pada deszcz.

VELUX
 Na kasecie rolety jest wbudowany panel solarny, dlatego nie wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilania.

Rolera zewnętrzna chroni przed różnymi dzwiękami z zewnątrz.

VELUX
Rolety do okien dachowych

Na poddaszu warto zainwestowac w odpowiednie okna z dobranymi akcesoriami.

VELUX
Pokój na poddaszu

Pomarańczowe rolety w oknach mogą być elementem wystroju wnętrz

VELUX
Salon na poddaszu

Pomysł na aranżację salonu na poddaszu.

VELUX

Jak działają okna dachowe z napędem solarnym?

Okna są wyposażone w panel solarny, znajdujący się po zewnętrznej części aluminiowego oblachowania okna. W pełni naładowana bateria wystarcza na ok. 300 cykli zamykania i otwierania. Dodatkowo minimalna część energii jest przeznaczona do ogrzewania samego panelu, więc nie musimy się obawiać że podczas opadów śniegu bateria przestanie działać.
Okna solarne VELUX działają w nowoczesnej dwukierunkowej technologii radiowej io-homecontrol®.
Można je obsługiwać za pomocą dotykowego panelu zdalnego sterowania, znajdującego się w dowolnym miejscu domu. System jest kompatybilny z innymi produktami io-homecontrol®, dlatego łatwo je włączyć w system inteligentnego domu.
Okna wyposażone w napęd solarny można nie tylko zdalnie otwierać i zamykać, ale także zaprogramować wiele funkcji ich działania – np. otwieranie i zamykanie o wybranej przez użytkownika porze. Okna są także wyposażone w czujnik deszczu – w razie wystąpienia opadów zamykają się automatycznie.

To Cię zainteresuje: Jakie wybrać okna dachowe - dobierz okna do pomieszczenia

Energooszczędne okna solarne

Okna solarne zapewniają wszechstronną oszczędność energii. Ich napęd nie wymaga zasilania energią elektryczną, a parametry okien chronią przed stratą ciepła z pomieszczenia, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzewania. Na przykład, pasywne okno dachowe GGU INTEGRA® Solar, ma najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna na rynku okien dachowych, równy 0,51 W/(m2K). Okno ma także unikalną konstrukcję pakietów szybowych. Od zewnątrz zastosowano dwukomorowy pakiet szybowy, zaś wewnątrz zainstalowano pakiet jednokomorowy, który może być otwierany do mycia lub zainstalowania rolety wewnętrznej. Każdy z pakietów szybowych jest wypełniony kryptonem, a wszystkie szyby są pokryte powłokami niskoemisyjnym.
Okna solarne firmy VELUX występują w dwóch typach:

  • GGU – okna z drewna sosnowego pokryte odpornym na wilgoć poliuretanem, szczególnie polecane do kuchni i łazienek
  • GGL – okna z drewna sosnowe klejonego warstwowo, impregnowane i lakierowane.

Rolety solarne do okien dachowych

Osłony okien, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają wiele zalet. Warto wiedzieć, że również te akcesoria z oferty VELUX mogą być wyposażone w napęd solarny, znacznie podnoszący komfort ich obsługi. Można w nie wyposażyć zamontowane już okna (zarówno standardowe, jak i solarne). Wszystkie akcesoria są obsługiwane poprzez dotykowy panel sterowania KLR 200, działający w systemie io-homecontrol®.

Zewnętrzne osłony okien

Rolety zewnętrzne do okien zapewniają różnorodne korzyści przez cały rok. Takim uniwersalnym rozwiązaniem jest też roleta solarna VELUX SSL. Jej solidna, aluminiowa konstrukcja chroni przed stratami ciepła w zimie, zaś w lecie zabezpiecza przed przegrzewaniem wnętrza. Ponadto roleta zewnętrzna zapewnia zaciemnienie pomieszczenia, chroni okno przed trudnymi warunkami zewnętrznymi i ogranicza hałas dobiegający z zewnątrz. Jednocześnie nie ogranicza możliwości obsługi okna.
Kaseta rolety ma wbudowany panel solarny, dlatego nie wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilania. W pełni naładowany akumulator wystarcza na ok. 100 cykli obsługi rolety i jest  zabezpieczony przed całkowitym rozładowaniem, dzięki czemu zawsze można podnieść roletę.
Inną zewnętrzną osłoną stosowaną na oknach dachowych są markizy. Wykonane są ze specjalnego materiału, który pochłania promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby, redukując tym samym ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu można zredukować ilość wpadającego ciepła nawet o 72%*. Markizy działające w technologii solarnej - VELUX MSL, mają baterię słoneczną wbudowaną na kasecie. W pełni naładowany akumulator wystarcza na ok. 100 cykli obsługi.

Polecamy: Jasne wnętrza dzięki oknom do dachu płaskiego

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Okna dachowe można również wyposażyć w osłony montowane od strony wnętrza. Możemy się zadecydować np. na rolety, które w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mają różne właściwości. Rolety wewnętrzne również mogą być zasilane solarnie i sterowane zdalnie. Rolety solarne dostępne są w dwóch wariantach – jako rolety zaciemniające (VELUX DSL) i dekoracyjne, z półprzepuszczalnego materiału (VELUX RSL). Energia słoneczna gromadzona jest w panelu umieszczonym w dolnej listwie rolety. Można je obsługiwać ręcznie lub sterować nimi za pomocą dotykowego panelu sterowania z odległości do 10 metrów. Całkowicie naładowana bateria umożliwia ok. 600 - krotną obsługę, a specjalne zabezpieczenie uniemożliwia całkowite rozładowanie baterii.
Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie możliwość całkowitego ograniczenia dostępu światła jest szczególnie ważna, czyli w sypialniach i pokojach dziecięcych (zaciemnienie to jeden z warunków naprawdę zdrowego snu). Natomiast przesłony dekoracyjne zapewnią prywatność oraz będą podstawową ochroną przed słońcem. Obydwa typy rolet można dobrać do każdego wystroju wnętrza, ponieważ występują w wielu wzorach i kolorach. Unikalny system Pick&Click!® umożliwia ich samodzielny i szybki montaż, bez pomocy specjalisty.

Wybierając osłony okien trzeba się zastanowić, jakich funkcji od nich oczekujemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w różnych pomieszczeniach zastosować różne osłony, dopasowane do ich specyfiki i wystroju. Polecanym rozwiązaniem jest też montaż zarówno osłon zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Daje to możliwość optymalnego wykorzystania ich zalet i możliwości.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: VELUX

Polecamy Ci również

Zobacz także