Okna dachowe na lata: jak o nie dbać?

0
Okna dachowe do domu
Regularne mycie okien to nie tylko kwestia estetyki oraz wydajności przepuszczalności światła, ale również ważny zabieg konserwacyjny.

Dobrej jakości okna dachowe są trwałe i działają bez problemów. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy o okna trzeba zadbać.

Okna dachowe kupujemy na lata. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakiej gwarancji udziela producent i co ona obejmuje. W przypadku okien dachowych VELUX firma dba o okna swojej produkcji jeszcze przez wiele lat po ich zamontowaniu. VELUX proponuje produkty do konserwacji okien, a w razie konieczności, na podstawie gwarancji, zapewnia wymianę elementów lub akcesoriów okiennych na nowe.

Jednak żeby okna funkcjonowały sprawnie, trzeba też o nie zadbać. Pamiętajmy, że regularne mycie okien to nie tylko kwestia estetyki oraz wydajności przepuszczalności światła, ale również ważny zabieg konserwacyjny. Należy zadbać również o wymianę uszczelek i filtra powietrza (należy to robić do 2 lata), a także smarowanie zawiasów i okuć (przynajmniej raz w roku).

Zobacz: Zdrowe powietrze w domu- zadbaj o wentylację również zimą

Niezależnie od tego, mogą się zdarzyć drobne uszkodzenia okien, które będą wymagały naszej interwencji.

Mycie okien dachowych

Mycie okien dachowych to podstawowy zabieg konserwacyjny, który należy wykonywać regularnie. Ze względu na budowę, mycie okien VELUX jest wyjątkowo wygodne, a dostęp do zewnętrznej szyby nie stanowi problemu. Skrzydło okna wystarczy obrócić o 180° i zablokować w tej pozycji za pomocą zasuwki.

Bardzo ważne jest, żeby do mycia okien używać miękkich ściereczek, czy gąbek. Absolutnie nie używajmy ostrych szczotek, drapaków itp. przyborów. Nie wolno też stosować środków myjących zawierających składniki żrące lub ścierne oraz produktów chemicznych do mycia szyby. Do mycia okien używajmy czystej wody z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu. Zanieczyszczenia z szyby usuwajmy po ich namoczeniu.

Uważajmy też, żeby nie porysować przypadkowo okna ostrymi przedmiotami np. biżuterią (ją oczywiście najlepiej zdjąć).

Pamiętajmy też, że jeżeli w pobliżu okna są przeprowadzane jakieś prace, należy zabezpieczyć szybę kawałkiem czystego plastiku lub folią, co uchroni ją przed pochlapaniem szkodliwą lub żrącą substancją, czy wtopieniem opiłków w szybę.

Drobne uszkodzenia okien– sprawna naprawa

Niezależnie od naszej dbałości o okna, mogą się zdarzyć drobne uszkodzenia, które będą wymagały naszej interwencji. Pomogą nam w tym zestawy naprawcze, oferowane przez firmę VELUX.

Na ramach okien mogą pojawić zadrapania lub rysy. W ich usunięciu pomogą nam zestawy naprawcze, które należy dobrać do rodzaju powłoki – wykończenia okna. I tak:

  • ZOZ 102 – to zestaw przeznaczony do usuwania drobnych uszkodzeń z białej powłoki poliuretanowej,
  • ZZZ 129 - jest przeznaczony do usuwania uszkodzeń z większej powierzchni białej powłoki poliuretanowej,
  • ZZZ 176 – służy do odświeżania powłoki okien drewnianych lakierowanych bezbarwnie,
  • ZZZ 220 – to zestaw przeznaczony do wymiany uszczelki piankowej na klapie wentylacyjnej oraz filtru powietrza w drewnianych i poliuretanowych oknach linii V21 w rozmiarach C02-U0,
  • ZZZ 220K – to zestaw, z którego powinniśmy skorzystać, żeby wymienić uszczelkę piankową na klapie wentylacyjnej oraz filtr powietrza w drewnianych i poliuretanowych oknach Nowej Generacji CK02-UK08.

Do każdego zestawu jest dołączona przejrzysta instrukcja, wyjaśniająca jego zastosowanie krok po kroku.

Przeczytaj: Jak korzystnie kupić okna dachowe?

Łatwa wymiana szyby w oknach dachowych

W oknach dachowych VELUX wymiana szyby nie stanowi problemu. Jest to element okna, który może ulec uszkodzeniu, możemy też chcieć wymienić pakiet szybowy na bardziej zaawansowany, np. wyciszający deszcz lub bardziej energooszczędny. Aby dobrać odpowiedni pakiet szybowy do danego okna, należy znać kod okna, podany na tabliczce znamionowej. W takie tabliczki są zaopatrzone wszystkie okna dachowe VELUX wyprodukowane po 1968 r. W oknach V21, VES i starszych, tabliczki są umieszczone w prawym rogu na górnej krawędzi skrzydła za klapą wentylacyjną. W przypadku okien Nowej Generacji tabliczka znamionowa znajduje się w lewym górnym narożniku skrzydła okna.

Pomimo że wymiana pakietu szybowego nie jest skomplikowana, zaleca się skorzystanie z usług serwisowych firmy VELUX.

Polecamy: Energooszczędne i komfortowe rozwiązania do domu - okna i rolety

Wymiana filtra powietrza w oknach dachowych

Wszystkie okna dachowe VELUX mają w filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu i innych zanieczyszczeń oraz owadów. Filtr można łatwo wyjąć i wyczyścić – wystarczy do tego celu odkurzacz, można też użyć wody i łagodnego detergentu. Do wyjęcia filtru trzeba odwrócić skrzydło okna jak do mycia, a następnie wyjąć filtr z uchwytu. Jeśli nosi on ślady zużycia, należy wymienić go na nowy.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: VELUX

Polecamy Ci również

Zobacz także