Okna dachowe - nowy standard komfortu

Okna dachowe - nowy standard komfortu

Stolarka okienna dobrej jakości będzie nam służyć przez wiele lat, dlatego jej wybór nie powinien być przypadkowy. Kupujmy nowoczesne i wysokiej jakości okna, o zróżnicowanych funkcjach, które pomogą zmniejszyć rachunki i jednocześnie podnieść standard mieszkania w domu. Powinny być one dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, a także przyszłego przeznaczenia pomieszczenia.

okna dachowe - nowy standard komfortu

ciepłe okno - Thermo TechnologyŚwiatło i ciepło

Okna to najlepsze źródło naturalnego oświetlenia. Im więcej światła i lepszy kontakt wzrokowy ze światem zewnętrznym, tym lepiej będziemy się czuć w domu. Nowa Generacja okien dachowych VELUX ma nawet o 10% większą szybę, dlatego zapewni optymalne doświetlenie w niemal każdym wnętrzu.
Tym, co stanowi o dobrej klasie okien jest ich energooszczędność. Nowa konstrukcja okien VELUX zwana ThermoTechnology™ polegająca na zastosowaniu przy budowie drewnianego skrzydła i ościeżnicy materiałów, których izolacyjność jest 3 razy lepsza niż drewno. Zmiana konstrukcji zaowocowała poprawą izolacyjności standardowych okien o 14% i obniżeniem ich współczynnika przenikania ciepła Uw do 1,2 W/m²K.

Sposób otwierania

Przy wyborze okien dachowych niezwykle istotnym elementem jest sposób otwierania  - do wyboru mamy górny i dolny. Musimy zastanowić się nad tym jaki będzie najwygodniejszy, biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej będzie zamontowane okno. Od kwietnia 2014 r. VELUX, jako jedyny producent, proponuje okna obrotowe i uchylno-obrotowe zarówno z dolnym jak i górnym otwieraniem. Górne otwieranie odbywa się za pomocą funkcjonalnej klapy (jest to jednocześnie klapa wentylacyjna), natomiast do otwierania dolnego służy wygodna i ergonomiczna klamka.
Dodatkowo okna mogą być wyposażone w bardzo praktyczny system sterowania elektrycznego INTEGRA™ (system ten można zastosować na etapie montażu okien lub w późniejszym, dogodnym dla użytkownika terminie).

okno dachowe z dolnym otwieraniem - ergonomiczna klamka

W domach jednorodzinnych na poddaszach najczęściej znajduje się strefa dzienna, gdzie zwykle zlokalizowane są sypialnie, pokoje dzieci i rodzinne łazienki. Każde z tych pomieszczeń ma swoje specyficzne wymagania, o czym warto pamiętać wybierając okna dachowe.

Sypialnia i pokój dziecka

Nowość! Drewniane okno obrotowe GLL Nowej Generacji z energooszczędną szybą laminowaną będzie najwłaściwszym wyborem do miejsc, w których trzeba zadbać o komfort wypoczynku. Takie okno z dobrym widokiem, zamontowane na wysokości. ok. 90 cm od podłogi z uchwytem na górze okna zapewnia najwyższą wygodę otwierania bez potrzeby schylania się. A także możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni pod oknem. Łatwiej jest też je umyć (szczególnie te z powłoką łatwozmywalną), bo skrzydło można obrócić o 180o i zablokować w pozycji do mycia.
W przypadku, kiedy ze względu na konstrukcję dachu, okno trzeba zamontować wyżej warto kupić model GLL typ B, które cechuje się tymi samymi parametrami, a jednocześnie jest wyposażone w wygodną klamkę umieszczoną w dole skrzydła.
Rodziców uspokoi fakt, że w przypadku stłuczenia szyba klejona nie skaleczy dzieci. Dzięki specjalnej folii szkło nie wypadnie z ościeżnicy, ani nie rozbije się na drobne kawałki. Szyba posiada klasę P2A odporności antywłamaniowej. Okna obrotowe z górnym otwieraniem dają rodzicom, oprócz wygody użytkowania, poczucie bezpieczeństwa, że maluchy nie otworzą okna same.
W pokojach na poddaszach trzeba zadbać o dobrą cyrkulację powietrza. Podczas deszczu najczęściej zamykamy okna i w pokojach robi się duszno. Dzięki wydajnej klapie wentylacyjnej, która działa nawet wtedy kiedy okno jest zamknięte zapewnimy stały dopływ powietrza, a wbudowany filtr zapobiega przedostawaniu się kurzu i owadów. Ciszę i spokój i zaciemnienie podczas odpoczynku zapewnią nam niezwykle praktyczne rolety zewnętrzne.  

okno dachowe do pokoju dziecka

okno drewniano-poliuretanoweOkno do łazienki 

Okno w łazience to nie tylko przyjemność kąpieli w pierwszych promieniach słońca, ale i lepsza wentylacja pomieszczenia. W miejscach o podwyższonej wilgotności zwykłe ramy okienne są narażone na zawilgocenie. Warto tu zainwestować w okna drewniano-poliuretanowe VELUX GLU Nowej Generacji (nowość 2014), wykonane z drewna modyfikowanego termicznie, pokrytego ciśnieniowo  nawet pół centymetrową warstwą odpornego na wodę poliuretanu.  W małej łazience okno może być zainstalowane nad wanną lub toaletą, bo standardowo wyposażone jest w bezpieczną szybę laminowaną. Okna w kolorze białym idealnie pasują do wyposażenia łazienki i łatwo utrzymać w czystości.

okno dachowe do łazienki

Nowa Generacja okien VELUX, objęta 18 zgłoszeniami patentowymi to szeroka gama produktów o wyjątkowych funkcjach, które znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu na poddaszu, w każdej sytuacji architektonicznej.


Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także