Okna dachowe - rodzaje

Okna dachowe - rodzaje

okna dachoweSą najefektowniejszym sposobem doświetlenia poddasza, a ich montaż jest stosunkowo łątwy. Idealnie wpisują się w połać dachu, nie zakłócając architektury budynku. Zestawienie okien dachowych

Przez okna połaciowe wpada znacznie więcej światła niż przez inne typy okien stosowane do oświetlenia poddasza. Ich odpowiedni dobór i rozmieszczenie, już na etapie projektowania domu, stwarza nieograniczone możliwości aranżacji poddasza i kreowania jego naturalnego oświetlenia. Zapewnia także dobrą wentylację pomieszczeń i możliwość ich wietrzenia, a także kontakt z otoczeniem zewnętrznym.

Okna dachowe powinny być zainstalowane w takim miejscu, które pozwala na ich bezpieczne i wygodne użytkowanie. Aby zapewnić optymalną ilość światła na poddaszu, powierzchnia szyb powinna stanowić minimum 10-12% powierzchni podłogi. Dobrze jest zaplanować okna na takiej wysokości, aby możliwe było swobodne wyglądanie i by zapewniały widok z pozycji siedzącej. Wybierając rozmiar okien warto kierować się zasadą, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.

Okna montuje się w dachu jako pojedyncze moduły, ale także komponuje się je w różne układy. Można np. umieścić kilka okien w rzędzie, jedno obok drugiego. Taki układ optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, ze dach wydaje się szerszy. Podobny efekt, „zwiększający” kubaturę poddasza, osiągnie się rozmieszczając okna w rzędach, jeden nad drugim. Ten układ z kolei, z dowolną liczbą okien, można zastosować od okapu aż po samą kalenicę, tworząc w ten sposób, przeszklony świetlny dach.

okna w dachuBudowa okna

Okna dachowe są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów deszczu i śniegu oraz promieniowania UV. Ich konstruktorzy zadbali więc o to, aby gwarantowały bezpieczeństwo, szczelność, trwałość i dobre parametry termoizolacyjne.
Produkowane są najczęściej z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, impregnowanego i malowanego. Drewniane ramy są przeważnie osłonięte z zewnątrz profilami z blachy aluminiowej powlekanej poliestrem, odpornym na niekorzystny wpływ pogody.
Do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności takich jak kuchnie i łazienki oferowane są okna w specjalnym wykończeniu – wewnętrzna strona profili pokryta jest warstwą poliuretanu – odpornego na wilgoć, zarysowania i łatwiejszego do utrzymaniu czystości.
Okna połaciowe produkuje się też z PVC - trwałego, wygodnego do konserwacji i pielęgnacji. W sprzedaży są okna z 3 i 4-komorowych profili PVC o podwyższonej odporności udarowej, wzmocnione rdzeniem stalowym.

okno wysokoosioweO termoizolacyjności okien w głównej mierze decydują szyby. Najczęściej stosuje się niskoemisyjne szyby zespolone o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym 1,1 lub 1,0 W/(m²·K). Wyposażeniem ponadstandardowym okien są szyby hartowane, bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia czy pęknięcia, spowodowane np. gradobiciem, a także szyby ornamentowe, witrażowe, absorbcyjne, refleksyjne, antywłamaniowe oraz samoczyszczące. Wraz z coraz większym zainteresowaniem budujących ideą domu pasywnego w ofercie rynkowej nieśmiało pojawiają się okna o szczególnych właściwościach termoizolacyjnych – tu szyby składają się aż z trzech tafli szkła. Skrajne szyby wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, a przestrzeń między nimi wypełniona jest kryptonem. Współczynnik przenikania ciepła dla takich okien jest dwa razy korzystniejszy niż dla okien standardowych.

Okna dachowe wyposaża się w nawiewniki zapewniające prawidłową wentylację, ograniczającą kondensację pary wodnej. Gwarantuje to stały, regulowany dopływ powietrza przy zamkniętych oknach. Nawiewniki zamontowane są w ościeżnicy, a ich konstrukcja zapobiega przedostawaniu się przez nie kurzu i pyłu z zewnątrz.

Wygodę i niezawodność użytkowania zapewniają okucia. Dzięki specjalnym zawiasom możliwe jest pozostawienie skrzydła w wybranej pozycji uchylenia lub jego obrócenie.

okna obrotoweRodzaje okien

Okno obrotowe - to najbardziej popularna konstrukcja okna dachowego, ze skrzydłem obracającym się w połowie jego wysokości. Okno obraca się wokół osi o 180º, umożliwiając wygodne jego umycie po zewnętrznej stronie, ale także blokuje się w wybranej pozycji obrotu.
Okno uchylno-obrotowe - wyposażone jest w dwie funkcje otwierania skrzydła (uchylną i obrotową), a jej wybór umożliwia specjalny przełącznik zamontowany w ościeżnicy. Dzięki funkcji uchylnej, z osią obrotu wzdłuż górnej krawędzi ramy, możliwe jest pozostawienie skrzydła w pozycji, w zakresie 0-350, natomiast funkcja obrotowa daje możliwość obrócenia skrzydła o 180º.  
Panoramiczne okno uchylno-obrotowe - również wyposażone w dwie funkcje otwierania – uchylną i obrotową (o 180º, do mycia), z tym że pierwsza z nich daje możliwość uchylenia skrzydła o znacznie większy kąt (nawet 68º), zapewniając np. wygodne wychylenie się przez nie, lepszy widok przez otwarte okno lub też wyjście na dach.
Okno wysokoosiowe - tak nazywane jest okno z osią obrotu na trzech czwartych jego wysokości, dzięki czemu skrzydło w trakcie obrotu nie wchodzi do pomieszczenia.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także