Okna dachowe ROTO – poddasze w innym świetle

Okna dachowe ROTO – poddasze w innym świetle

okna dachowe wysokoosioweOkna dachowe kształtują przestrzeń mieszkalną poddasza, zapewniają oświetlenie i poczucie przestronności. Jednak o trwałości okna dachowego i komforcie użytkowania przez długie lata, decyduje klasa zastosowanych mechanizmów.

ROTO jest światowym liderem w konstruowaniu i produkcji okuć budowlanych, które z powodzeniem są wykorzystywane również w oknach dachowych. System okien dachowych ROTO to wynik przeszło trzydziestu lat rozwoju i doświadczeń, co zaowocowało  zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Klient otrzymuje więc produkt o nowoczesnej stylistyce, zapewniający bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Z myślą o różnorodnych wymaganiach użytkowników zostały opracowane następujące linie okien dachowych ROTO:

  • obrotowe - to sprawdzone i stale udoskonalane okno dachowe z osią obrotu umieszczoną w połowie wysokości skrzydła. Właściwy montaż (tak, by oś obrotu znajdowała się na wys. ok. 190 cm) i klamka u dołu skrzydła zapewnia komfortową obsługę nawet wysoko zamontowanego okna. Obrót skrzydła o 135° znacznie ułatwia mycie szyby. Wentylacja pomieszczenia możliwa jest dzięki stabilnie ryglowanej szczelinie wentylacyjnej;
  • obrotowe - wysokoosiowe - dzięki osi obrotu umieszczonej w ¾ wysokości skrzydła oraz większemu kątowi rozwarcia uzyskano łatwiejszy dostęp do okna i możliwość obsługi w pozycji wyprostowanej. Okno podczas otwierania jest  wynoszone ponad połać dachu dzięki siłownikom pneumatycznym, a w czasie obrotu nie wchodzi do pomieszczenia. Hamulce cierne stabilizują skrzydło po otwarciu, co zapobiega samoczynnemu zatrzaśnięciu. Wielofunkcyjna klamka w dolnej części skrzydła pozwala na wygodną obsługę okna: trzypunktowe ryglowanie po zamknięciu, 2-stopniową szczelinę wentylacyjną do przewietrzania pomieszczenia, stabilne unieruchomienie skrzydła do mycia;
  • uchylno-obrotowe - okno jest wyposażone w okucie obwiedniowe, które umożliwia podwójny system otwierania: uchylny z dwiema osiami obrotu oraz uchylno-obrotowy. Centralny zamek, ryglowany w czterech punktach zapewnia takie funkcje jak: uchylanie, wysokoosiowy obrót, automatyczną blokadę pozycji skrzydła do mycia i ustawienie dwustopniowej szczeliny wentylacyjnej. Wszystkie wymienione ustawienia realizowane są za pomocą jednej klamki umieszczonej u dołu skrzydła. Okno to można obsługiwać bez problemu w pozycji wyprostowanej.

okna dachowe do łazienkiOkna dachowe ROTO są dostępne w dwóch wersjach materiałowych - wykonane z drewna lub z PVC. Długotrwała odporność drewna na czynniki zewnętrzne zapewniona jest przez impregnowaną powłokę wodoodporną i lakier. Jednak do pomieszczeń o szczególnie dużej wilgotności, jak kuchnia, czy łazienka na poddaszu, rekomendowane są raczej okna z PVC.

Różnorodność wymiarów, wyposażenia i akcesoriów zapewnia możliwość optymalnego doboru zestawu do każdych wymagań. Istotne jest, aby dostosować wysokość skrzydła do kąta nachylenia połaci dachu. Na dachy o większym kącie nachylenia wystarczają okna krótsze, natomiast bardziej płaskie dachy wymagają okien o większych rozmiarach, by wystarczająco doświetlić poddasze. Przyjmuje się też, że powierzchnia szyby stanowić powinna co najmniej ok. 10-12,5% powierzchni pomieszczenia. Okna dachowe ROTO są dostępne w różnych wariantach szklenia. Standardem są pakiety dwuszybowe niskoemisyjne o współczynniku  U = 1,1 W/(m²·K), ale biorąc pod uwagę specjalne wymagania użytkowników, firma ROTO oferuje również potrójny pakiet szybowy wypełniony kryptonem o wspołczynniku U = 0,7 W/(m²·K), oraz szyby hartowane, przeciwsłoneczne, czy też o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

Montaż okien dachowych ROTO odbywa się bezbłędnie i szybko dzięki takim udogodnieniom konstrukcyjnym jak: kątowniki montażowe z bolcem pozycjonującym, pozwalające na precyzyjne ustawienie okna, kliny dystansowe. Fabrycznie przymocowany foliowy fartuch izolacyjny gwarantuje szczelność połączenia okna z paroizolacją dachu. Kołnierze uszczelniające zapewniają natomiast prawidłowe połączenie okna dachowego z pokryciem dachu. Wykonane są standardowo z aluminium lakierowanego proszkowo w kolorze brązowym, a na zamówienie również z miedzi lub tytan-cynku. Rozwiązania systemowe obejmują również kołnierze do okien w połączeniach wielokrotnych, w zestawach z kolektorami oraz do dachów o małym nachyleniu połaci (15-20°) z tzw. obróbką podwyższoną.

okna uchylno-obrotowe

ROTO ma także idealnie dopasowany system akcesoriów:

  • wewnętrzne rolety tkaninowe, żaluzje, markizy "screen", rolety zewnętrzne - podnoszące bezpieczeństwo, ograniczające nasłonecznienie, zapewniające ochronę prywatności,
  • piloty, sterowniki i siłowniki łańcuchowe - urządzenia zapewniające komfortową obsługę wysoko zamontowanych okien, rolet i żaluzji, do których dostęp jest utrudniony.

Dla użytkowników strychów ROTO oferuje wyłazy dachowe LUCARNO – funkcjonalny i prosty sposób na doświetlenie i przewietrzanie rzadko odwiedzanych pomieszczeń na poddaszu. Klapowe otwieranie wyłazów dachowych znacznie ułatwia wyjście na dach np. w celu konserwacji pokrycia, czy montażu anteny. Wyłazy są dostępne również w wersji o podwyższonej izolacji cieplnej.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także