Okna dachowe - ważne parametry

Okna dachowe - ważne parametry

Rynek okien dachowych wciąż ewoluuje. Firmy zaskakują innowacyjnością. Dotyczy to głównie coraz ciekawszych usprawnień poprawiających funkcjonalność, a zwłaszcza obsługę skrzydeł.  Sukcesywnie ulepszane są też parametry szyb i ram. Warto przyjrzeć się im bliżej.

W latach 90. szczytem zaawansowania technicznego były okna o współczynniku U na poziomie
2,3 -1,8 W/(m²•K). Dziś to produkt standardowy, na każdą kieszeń. Inwestorzy dążąc do zminimalizowania wydatków na energię poszukują teraz produktów o wyższych parametrach.  Zmusza ich do tego nie tylko rachunek ekonomiczny, ale też zaostrzające się uwarunkowania prawne, jak choćby wymóg uzyskania paszportu energetycznego dla oddawanych do użytku domów.  Przy wyborze okien cena zaczyna odgrywać mniejszą rolę. Oprócz wspomnianej izolacyjności cieplnej znaczenia nabierają również takie kryteria, jak dźwiękochłonność, odporność na włamanie i oczywiście trwałość.

okna dachoweokna na poddaszu

Okna dachowe - współczynnik U

Wybierając okno dachowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynniki Ug i Uw. Pierwszy to współczynnik przenikania ciepła przez szybę, a drugi - przez całe okno. Im współczynniki te są niższe, tym mniej ciepła przechodzi przez okno. Nowoczesne okna dachowe osiągają współczynnik Uw na poziomie 0,68-1,1 W/(m²•K), czyli o ponad 30% korzystniejszy niż okna standardowe.
Okna dachowe uchodzące za energooszczędne wyposażone są w zespolone szyby, będące połączeniem szkła niskoemisyjnego lub hartowanego i tak zwanego bezpiecznego szkła klejonego.  Wyposażone są w dystansową ramkę poprawiającą szczelność termiczną i wypełnione szlachetnym gazem (argonem, ksenonem lub kryptonem) utrudniającym przepływ ciepła. Najnowocześniejsze okna energooszczędne mają szyby dwukomorowe, czyli zbudowane są z trzech, a nie dwóch szyb. Między nimi znajdują sie dwie przestrzenie wypełnione gazem.
Oprócz szyby istotnym elementem poprawiającym izolacyjność cieplna nowoczesnych okien jest rama izolacyjna instalowana od zewnątrz, a zbudowana z nienasiąkliwej pianki o świetnych właściwościach ciepłochronnych.

Alternative content

Okna dachowe - wskaźnik Rw

Ten parametr mówi nam o właściwościach akustycznych okna. Izolacyjność akustyczna podawana jest w dB. Im wyższą ma wartość tym lepiej. Oznacza to bowiem, że okno dobrze wytłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Nie będzie nam też przeszkadzał deszcz bębniący o szyby.  Za okno dachowe o dobrej izolacyjności akustycznej można uznać takie, którego wskaźnik ważony Rw wynosi 25-35 dB. Rekordowo dobre modele zdolne są zapewnić izolacyjność akustyczną na poziomie nawet 38 dB.

okna połaciowe

Współczynnik g

Ten mało mówiący współczynnik określa, ile procent energii słonecznej dostaje się przez okno do domu. Ma on ogromne znaczenie. Z jednej strony jest bowiem korzystny, a z innej nie.
W budynkach, które z założenia mają mieć niskie zapotrzebowanie na energię, darmowe ciepło słoneczne jest mile widziane. Zwłaszcza zimą jest to korzystne. Słońce dogrzewa wtedy poddasze. Latem jednak duży przepływ ciepła słonecznego może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu i efekt szklarni. Łatwo jednak temu zaradzić, wyposażając okna w systemy zacieniające - na przykład rolety lub żaluzje. Wyższy współczynnik g mają okna z szybami jednokomorowymi.

Okna dachowe - inne ważne parametry

Dobre okno dachowe powinno jak najlepiej powstrzymywać emisję promieni UV. Są one bowiem szkodliwe dla naszego zdrowia. Stosowane w oknach dachowych szyby standardowo przepuszczają do 40% tego promieniowania. Najlepsze przepuszczają jedynie 5%, co można uznać za znakomity wynik.
Szukając okna o dużej wytrzymałości na stłuczenie, rozglądajmy się za takim, które ma klasę 1C3.  Gdy potrzebujemy okien antywłamaniowych, sprawdźmy czy spełniają wymagania przynajmniej klasy WK-2 i mają szyby klasy P4. Za bardzo odporne na włamanie uchodzą okna klasy WK5 i WK6 z szybami odpowiednio P5 i P6.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także