Okna drewniane czy z PVC?

Okna drewniane czy z PVC?

Czyszczenie i konserwacja
Okna z PVC są łatwe w utrzymaniu czystości i właściwie nie wymagają specjalnej konserwacji. Pielęgnacja ogranicza się do mycia za pomocą tradycyjnych środków czystości i okresowego smarowania okuć. Okna z PVC wykazują odporność na wodę i szereg substancji chemicznych. Mankamentem może być to, że w przypadku uszkodzenia mechanicznego, profili tych nie można odnawiać ani ponownie pomalować oraz to, że dzięki właściwościom elektrostatycznym łatwiej przyciągają kurz.
Profile drewniane stosunkowo łatwo można naprawić zarówno w przypadku drobnych uszkodzeń np. zarysowań, jak i w przypadku uszkodzeń poważniejszych. Można je także przemalować na inny kolor. Producenci zalecają konserwację powierzchni ram okiennych, co może stanowić pewną niedogodność. Zwykle powłoka lakiernicza powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, jednak wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na okno. Renowację polegającą na odnowieniu powłoki malarskiej można wykonać samemu, dowiadując się u producenta o rodzaj preparatu lub też zlecić wyspecjalizowanej ekipie.

Cena
Równie ważnym i niekiedy decydującym czynnikiem wpływającym na zakup okien jest cena. Okna z PVC są tańsze. Przed zakupem warto jednak porównać oferty różnych producentów, ponieważ w niektórych przypadkach cena okien drewnianych również może być korzystna.

Podsumowanie
Drewno odznacza się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Jest surowcem naturalnym i ma zdolność do częściowej regulacji wilgotności w pomieszczeniach, wpływając na dogodny mikroklimat w domu. Drewniane okna są trwałe i wytrzymałe. W razie pożaru nie wydzielają trujących toksyn.


Okna plastikowe są odporne na deszcze, nie absorbują wilgoci, nie ma więc obawy, że się wypaczą. Są trwałe (ich powierzchnia przez wiele lat zachowuje ładny wygląd), nie ulegają biologicznej i chemicznej korozji.

Przy wyborze okna (niezależnie od tego czy drewnianego czy z PVC) powinno się również zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U), współczynnik izolacji akustycznej (Rw) oraz współczynnik infiltracji powietrza.

Duże znaczenie ma też technologia produkcji, dokładność wykonania i staranny dobór takich elementów jak szyb, okuć, uszczelek i innego wyposażenia. Od ich jakości w dużej mierze zależy wygoda i niezawodność użytkowania okna. Na trwałość okien duży wpływ ma także profesjonalny montaż.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Antonina Manikowska

Polecamy Ci również

Zobacz także