Okna drewniane czy z PVC?

Okna drewniane czy z PVC?

Jakie okna wybrać – drewniane czy z PVC – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Panująca w Polsce w latach 90. moda na okna z PVC prawdopodobnie spowodowana była niską jakością okien drewnianych w czasach PRL-u.

Dziś – kiedy producenci musieli dostosować swoje produkty do wysokich wymagań i oczekiwań klientów – wybór nie jest już tak oczywisty.

Właściwości
Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że na jego właściwości wpływa bardzo wiele czynników. Oznacza to także, że nie można tu mówić o pełnej powtarzalności parametrów takich jak wytrzymałość i podatność na zmiany temperatury czy wilgotności. Dlatego ważne jest, żeby było odpowiednio przygotowane i obrobione. Drewno do produkcji okien powinno być starannie wyselekcjonowane i dobrej jakości. Przede wszystkim musi być zdrowe – pozbawione sęków, pęcherzy żywicznych i ubytków. Powinno być także odpowiednio długo sezonowane i wysuszone do wilgotności ok. 12-13%. Ważna jest też jego staranna impregnacja środkami grzybo- i owadobójczymi.

Skrót PVC (używany w nazewnictwie międzynarodowym) pochodzi od słowa poly(vinyl chloride). W języku polskim używa się skrótu PCW, czyli poli(chlorek winylu). PVC otrzymywany jest w procesie, który polega na oddzieleniu (destylacji) z ropy naftowej etylenu, a z soli kamiennej chloru, co daje chlorek winylu. Po kolejnych procesach chemicznych (polimeryzacji) otrzymuje się polichlorek winylu. Ponieważ profile okien z PVC produkowane są ze składników, których jakość i własności można łatwo kontrolować, dlatego jeśli nie popełniono błędów przy produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy.

PVC odkształca się pod wpływem temperatury, ponieważ ma duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować problemy z otwarciem lub zamknięciem okna. Wrażliwość tego tworzywa sztucznego na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne mogą nie tylko się odkształcać, ale także tracić barwę (okna złej jakości, jeśli są białe – mogą żółknąć, a kolorowe – płowieć). Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych lepiej montować okna drewniane, mimo że promienie słoneczne mogą niszczyć powłokę lakierniczą. Z kolei okna z PVC nie absorbują wilgoci w przeciwieństwie do okien drewnianych, dlatego też przy wyborze okien trzeba mieć na uwadze intensywność nasłonecznienia, opady deszczu i wilgotność powietrza.

Materiał i kolor

Do produkcji okien drewnianych wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe. Oferowane są również okna z innych gatunków drewna np. dębowego, świerkowego czy modrzewiowego. Niektóre firmy proponują produkty wykonane z odmian egzotycznych np. mahoniu. Okna mahoniowe są jednak dużo droższe niż okna np. sosnowe.

Ich kolorystyka jest bardzo różnorodna. Producenci oferują również wyroby surowe – do własnoręcznego pomalowania. Drewno pokrywane jest najczęściej farbami wodorozcieńczalnymi (akrylowymi) lub lakierami (bezbarwnymi, lazurującymi lub kryjącymi). Lazury zmieniają kolor drewna, eksponując jednocześnie jego naturalny rysunek. Na rynku dostępne są także okna z dwukolorowym wykończeniem – inna barwa występuje na powierzchni zewnętrznej, a inna na wewnętrznej.

Okna z PVC produkuje się ze zgrzewanych profili wykonanych z tego właśnie tworzywa sztucznego. Wnętrze profili podzielone jest na komory powietrzne. Dzięki komorowej budowie okna z PVC są lżejsze od drewnianych. Zewnętrzna komora pełni funkcję odwodnienia. Największa komora, w której instaluje się (jeszcze przed zgrzewaniem elementów okiennych) kształtownik ze stali ocynkowanej, wzmacnia i usztywnia profil, zapobiegając jego odkształceniom. Pozostałe komory pełnią funkcję izolacji cieplnej. Teoretycznie im więcej komór tym profil jest bardziej wytrzymały i lepiej izoluje termicznie. Na rynku dostępne są okna z profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych.

Okna z PVC najczęściej występują w kolorze białym, ale większość producentów oferuje okna z tworzywa barwionego na dowolnie wybrany kolor. Stosuje się też kolorowe folie zgrzewane z powierzchnią profili, które imitują fakturę i słoje różnych gatunków drewna. Przy wyborze rodzaju i koloru okien należy pamiętać, że barwy jasne nagrzewają się wolniej niż ciemne. Przy wyborze okien z PVC powinno się zwrócić uwagę, czy profile są idealnie gładkie, mają równą powierzchnię i jednolity kolor. Wszelkie odbarwienia, chropowatość powierzchni profili, zarysowania czy smugi świadczą o złej jakości okien.

Okna drewniane, dzięki sztywności materiału, mogą mieć dużą powierzchnię w przeciwieństwie do okien z PVC, w których na zbyt dużej powierzchni nie zawsze można użyć stalowego wzmocnienia.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także