Okno do dachu płaskiego - jak zamontować?

Okno w płaskim dachu umożliwia zmianę we wnętrzu i nową aranżację przestrzeni. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak je zamontować.

okno do dachu płaskiego veluxOkno do płaskiego dachu daje możliwość doświetlenia ciemnych pomieszczeń w domach z płaskimi dachami. Jest to rozwiązanie energooszczędne, które zapewnia dobrą izolację cieplną. Poniżej zamieszczamy dokładną instrukcje montażu okna do płaskiego dachu VELUX CVP/CFP.

Stosuje się je w dachach płaskich wykonanych w technologii tradycyjnej lub stropodachach o nachyleniu od 0-15º pokrytych papą termozgrzewalną. Można je zamontować w nowych budynkach oraz przy modernizacji domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej.

Konstrukcja:

 • Zewnętrzna przezroczysta lub matowa kopuła jest wykonana z akrylu lub poliwęglanu i zabezpiecza okno przed śniegiem i deszczem.
 • Rama i skrzydło okna są wykonane z profilu PVC. Komory profilu wypełniono pianką polistyrenową. Okno jest wyposażone w system uszczelek. Występuje w dwóch wariantach – jako element stały (CFP) lub otwierany elektryczny (CVP)
 • Wykorzystano energooszczędną bezpieczną szybę z powłoką niskoemisyjną.
 • Zastosowano elektryczne sterowanie radiowe w standardzie io-homecontrol® z wieloma możliwościami programowania i łatwą obsługą, z czujnikiem deszczu w wyposażeniu.
 • Elektryczna roleta plisowana VELUX FMG zapewnia prywatność, ochronę przed słońcem w lecie i przed stratami ciepła w zimie (przy wariancie CVP).

Okno do dachu płaskiego - jak zamontować? - zdjęcie 2 Okno do dachu płaskiego - jak zamontować? - zdjęcie 3
Cechy charakterystyczne:

 • wysoka jakość konstrukcji i wyjątkowe walory estetyczne,
 • bardzo dobre parametry izolacyjne Uokna = 0,72 W/(m²·K) (wg normy EN 1873),
 • bezpieczna szyba klejona od wewnątrz,
 • wysoka odporność na obciążenie zalegającym śniegiem (250 kg),
 • elektryczne plisowane rolety wewnętrzne,
 • elementy sterowania oraz silnik całkowicie niewidoczne po zamknięciu okna.

Zalecany jest  montaż przez profesjonalną ekipę dekarską.

Montaż okna krok po kroku:

montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim

montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim

montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim montaż okna w dachu płaskim

 1. Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować otwór w dachu o wymiarach odpowiednich do wybranego rozmiaru okna. Sposób przygotowania otworu zależy od rodzaju konstrukcji dachu. W przypadku, gdy warstwa spadkowa stropodachu jest wykonana z materiału izolacyjnego, należy wykonać pod wymiar drewnianą konstrukcję umożliwiającą zamocowanie okna do elementów stałych dachu (zdjęcie 1).
 2. Rozpakowujemy produkt – w jednym opakowaniu znajduje się okno, w drugim zewnętrzna akrylowa lub poliwęglanowa kopuła. Do każdego produktu jest dołączona obrazkowa instrukcja montażu (zdjęcie 2). położenie okna w dachu
 3. Umieszczamy okno na otworze w taki sposób, aby ościeżnica okna równomiernie zachodziła na pokrycie dachowe na całym obwodzie okna – 90 mm, licząc od krawędzi zewnętrznej ościeżnicy do krawędzi otworu. Nieprawidłowe ułożenie może na późniejszym etapie budowy uniemożliwić prawidłowe wykończenie wewnętrzne wnęki – w ościeżnicy jest specjalny wrąb na płytę gipsowo-kartonową.
  W przypadku okna CVP otwieranego elektrycznie istotnym jest takie ułożenie okna, żeby otwierało się w kierunku spadku dachu (zdjęcie 3).
 4. Kolejny etap to przykręcenie ościeżnicy do konstrukcji dachu. Wkręty należy umieścić w przygotowanym wgłębieniu w ościeżnicy pod kątem prostym do konstrukcji dachu po uprzednim nawierceniu otworów wiertłem o średnicy 5 mm. Istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między wkrętami: min. 15 cm od naroży ościeżnicy i max. 35 cm odległości pomiędzy nimi (zdjęcie 4).
 5. Po zamocowaniu okna do konstrukcji dachu należy zaizolować ościeżnicę poprzez wykonanie połączenia z materiałem pokryciowym. Szczelnie obkładamy ościeżnicę wokół pasami papy termozgrzewalnej układanej zgodnie ze spadkiem dachu i odpływem grawitacyjnym wody, potem zgrzewamy z materiałem pokryciowym. Palnika nie kierujemy bezpośrednio na ościeżnicę okna. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby pasy papy były docięte na wysokość ościeżnicy okna – jeśli sięgają niżej należy uzupełnić je do wysokości profilu (zdjęcia 5, 6, 7).
 6. W zaznaczonym na ościeżnicy miejscu na specjalnym uchwycie umieszczamy czujnik deszczu. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe poprowadzenie przewodu zasilającego czujnik oraz zablokowanie zaczepów uchwytu pod gumową uszczelką ościeżnicy (zdjęcie 8).
 7. Przed montażem kopuły ISD należy pamiętać o zdjęciu folii zabezpieczającej szybę okna (zdjęcie 9).
 8. Ostatnim etapem montażu jest instalacja kopuły ochronnej ISD. Kopułę układamy równomiernie na ościeżnicy tak, aby czarne zaczepy mocujące trafiały w specjalnie wyprofilowany rowek w ościeżnicy. Zdejmujemy folię ochronną i lekko dociskając i jednocześnie przekręcając zaczepy, mocujemy kopułę ISD do ościeżnicy okna. Dołączony kluczyk przeznaczony do montażu należy zachować do celów konserwacyjnych (zdjęcia 10, 11).
 9. Czas montażu to około 60 minut, jeśli wcześniej przygotujemy otwór w dachu. Etap wewnętrzny to podłączenie okna do zasilania i wykończenie wnęki okiennej płytami gipsowo-kartonowymi (zdjęcie 12).
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także