Okno w płaskim dachu umożliwia zmianę we wnętrzu i nową aranżację przestrzeni. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak je zamontować.
Okno do płaskiego dachu daje możliwość doświetlenia ciemnych pomieszczeń w domach z płaskimi dachami. Jest to rozwiązanie energooszczędne, które zapewnia dobrą izolację cieplną. Poniżej zamieszczamy dokładną instrukcje montażu okna do płaskiego dachu VELUX CVP/CFP.
Stosuje się je w dachach płaskich wykonanych w technologii tradycyjnej lub stropodachach o nachyleniu od 0-15º pokrytych papą termozgrzewalną. Można je zamontować w nowych budynkach oraz przy modernizacji domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej.
Konstrukcja:
- Zewnętrzna przezroczysta lub matowa kopuła jest wykonana z akrylu lub poliwęglanu i zabezpiecza okno przed śniegiem i deszczem.
- Rama i skrzydło okna są wykonane z profilu PVC. Komory profilu wypełniono pianką polistyrenową. Okno jest wyposażone w system uszczelek. Występuje w dwóch wariantach – jako element stały (CFP) lub otwierany elektryczny (CVP)
- Wykorzystano energooszczędną bezpieczną szybę z powłoką niskoemisyjną.
- Zastosowano elektryczne sterowanie radiowe w standardzie io-homecontrol® z wieloma możliwościami programowania i łatwą obsługą, z czujnikiem deszczu w wyposażeniu.
- Elektryczna roleta plisowana VELUX FMG zapewnia prywatność, ochronę przed słońcem w lecie i przed stratami ciepła w zimie (przy wariancie CVP).
- wysoka jakość konstrukcji i wyjątkowe walory estetyczne,
- bardzo dobre parametry izolacyjne Uokna = 0,72 W/(m²·K) (wg normy EN 1873),
- bezpieczna szyba klejona od wewnątrz,
- wysoka odporność na obciążenie zalegającym śniegiem (250 kg),
- elektryczne plisowane rolety wewnętrzne,
- elementy sterowania oraz silnik całkowicie niewidoczne po zamknięciu okna.
Zalecany jest montaż przez profesjonalną ekipę dekarską.
Montaż okna krok po kroku:
- Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować otwór w dachu o wymiarach odpowiednich do wybranego rozmiaru okna. Sposób przygotowania otworu zależy od rodzaju konstrukcji dachu. W przypadku, gdy warstwa spadkowa stropodachu jest wykonana z materiału izolacyjnego, należy wykonać pod wymiar drewnianą konstrukcję umożliwiającą zamocowanie okna do elementów stałych dachu (zdjęcie 1).
- Rozpakowujemy produkt – w jednym opakowaniu znajduje się okno, w drugim zewnętrzna akrylowa lub poliwęglanowa kopuła. Do każdego produktu jest dołączona obrazkowa instrukcja montażu (zdjęcie 2).
- Umieszczamy okno na otworze w taki sposób, aby ościeżnica okna równomiernie zachodziła na pokrycie dachowe na całym obwodzie okna – 90 mm, licząc od krawędzi zewnętrznej ościeżnicy do krawędzi otworu. Nieprawidłowe ułożenie może na późniejszym etapie budowy uniemożliwić prawidłowe wykończenie wewnętrzne wnęki – w ościeżnicy jest specjalny wrąb na płytę gipsowo-kartonową.
W przypadku okna CVP otwieranego elektrycznie istotnym jest takie ułożenie okna, żeby otwierało się w kierunku spadku dachu (zdjęcie 3). - Kolejny etap to przykręcenie ościeżnicy do konstrukcji dachu. Wkręty należy umieścić w przygotowanym wgłębieniu w ościeżnicy pod kątem prostym do konstrukcji dachu po uprzednim nawierceniu otworów wiertłem o średnicy 5 mm. Istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między wkrętami: min. 15 cm od naroży ościeżnicy i max. 35 cm odległości pomiędzy nimi (zdjęcie 4).
- Po zamocowaniu okna do konstrukcji dachu należy zaizolować ościeżnicę poprzez wykonanie połączenia z materiałem pokryciowym. Szczelnie obkładamy ościeżnicę wokół pasami papy termozgrzewalnej układanej zgodnie ze spadkiem dachu i odpływem grawitacyjnym wody, potem zgrzewamy z materiałem pokryciowym. Palnika nie kierujemy bezpośrednio na ościeżnicę okna. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby pasy papy były docięte na wysokość ościeżnicy okna – jeśli sięgają niżej należy uzupełnić je do wysokości profilu (zdjęcia 5, 6, 7).
- W zaznaczonym na ościeżnicy miejscu na specjalnym uchwycie umieszczamy czujnik deszczu. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe poprowadzenie przewodu zasilającego czujnik oraz zablokowanie zaczepów uchwytu pod gumową uszczelką ościeżnicy (zdjęcie 8).
- Przed montażem kopuły ISD należy pamiętać o zdjęciu folii zabezpieczającej szybę okna (zdjęcie 9).
- Ostatnim etapem montażu jest instalacja kopuły ochronnej ISD. Kopułę układamy równomiernie na ościeżnicy tak, aby czarne zaczepy mocujące trafiały w specjalnie wyprofilowany rowek w ościeżnicy. Zdejmujemy folię ochronną i lekko dociskając i jednocześnie przekręcając zaczepy, mocujemy kopułę ISD do ościeżnicy okna. Dołączony kluczyk przeznaczony do montażu należy zachować do celów konserwacyjnych (zdjęcia 10, 11).
- Czas montażu to około 60 minut, jeśli wcześniej przygotujemy otwór w dachu. Etap wewnętrzny to podłączenie okna do zasilania i wykończenie wnęki okiennej płytami gipsowo-kartonowymi (zdjęcie 12).