Okno kolankowe Fakro

Okna dachowe stają się stałym elementem nowoczesnego dachu. Powiększenie przestrzeni poddasza i zoptymalizowanie jego walorów funkcjonalnych, wykonuje się zwykle przez zastosowanie dachu mansardowego lub ścianki kolankowej, podtrzymującej konstrukcję dachu.

Okno kolankowe Fakro - zdjęcie 1Okna dachowe stają się stałym elementem nowoczesnego dachu. Montuje się je zarówno w domach nowo budowanych jak i starszych obiektach, w których na potrzeby mieszkalne adaptowane są poddasza. To, czy poddasze będzie dobrze spełniało swoją funkcję mieszkalną, zależy w dużym stopniu od tego jak będzie oświetlone, od jego wysokości oraz od tego jak ukształtowane są skośne ściany strychu.
Wysoka ścianka kolankowa jest prostym i skutecznym sposobem powiększenia przestrzeni poddasza. Powstaje poprzez podniesienie dachu i zastąpienie stropu lub murłaty, jako oparcia dachu, murowaną ścianką. Ścianka kolankowa pozwala na lepsze zagospodarowanie powierzchni pod dachem, im jest większa tym lepiej, ale nie można podnosić jej przesadnie wysoko – bowiem skosy i słupy podtrzymujące to atrybuty mieszkania na poddaszu. Wysokość ścianki kolankowej, przy której można ustawić np. łóżko o wysokości 40 cm powinna wynosić 80 cm. Ściankę kolankową można także wykorzystać do doświetlenia poddasza. Standardowe okno połaciowe, łączy się z dodatkowo montowanym oknem w ściance kolankowej. Wymagana dla zamontowania okna kolankowego wysokość to 85 cm. Okno kolankowe jest zespolone z oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza. Taki zestaw okien sprzyja lepszemu oświetleniu poddasza i zwiększa pole widzenia przez okno, ale także poprawia walory estetyczne, urozmaica przestrzeń poddasza i jest ciekawym elementem architektonicznym.
Okna kolankowe Fakro gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Szyby o podwyższonej wytrzymałości - ze szkła hartowanego lub laminowanego, dzięki warstwie niskoemisyjnej bardzo dobrze izolują ciepło: ich współczynnik przenikania ciepła U szyby wynosi 1,1 W/(m²·K), co pozwala na zminimalizowanie strat ciepła i skraplania się pary wodnej na szybie w okresie zimowym. Latem warstwa niskoemisyjna ogranicza przedostawanie się nadmiernej ilości ciepła do wewnątrz, zmniejszając nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń pod dachem. Trwałość okien zapewnia drewno sosnowe impregnowane próżniowo, dwukrotnie pokryte lakierem bezbarwnym. Drewno osłonięte jest z zewnątrz profilami z blachy aluminiowej, powlekanej poliestrem odpornym na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV. Standardowo oblachowanie zewnętrzne jest dostępne w kolorze szarym, a na zamówienie wykonywane jest w dowolnym kolorze z palety RAL. Pionowe okno w ściance kolankowej jest oferowane w dwóch wersjach: otwierane z ogranicznikami uniemożliwia-jącymi pełne otwarcie lub nie otwierane. Okna kolankowe można wyposażyć w dodatkowe akcesoria - żaluzje, rolety, zasłony plisowane czy markizy zewnętrzne.
Okno FL firmy Fakro zostało wyróżnione Nagrodą Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na Targach Budowlano-Instalacyjnych MURATOR 2000.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także