Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

okno oddymiające FSPOgień jest groźnym i niszczycielskim żywiołem. Szczególne zagrożenie dla ludzi stwarza jednak dym powstający w czasie pożaru – ponad 90% ofiar pożarów umiera właśnie z powodu zatrucia dymem. Jednak niebezpieczeństw związanych z pożarem można uniknąć stosując odpowiednie systemy odprowadzenia dymy i ciepła.

FAKRO proponuje produkty zaprojektowane specjalnie z myślą o ochronie przeciwpożarowej. To okna oddymiające FSP oraz ognioodporne schody strychowe, które pełnią rolę zapory ogniowej podczas pożaru i zapobiegają przedostawaniu się ognia i dymu na strych.
Okna oddymiające FSP służą jako system grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła, powstających podczas pożaru, natomiast w zwykłych warunkach służą do wietrzenia i doświetlania pomieszczeń. Wszystkie parametry okna i jego konstrukcji spełniają wymogi przeciwpożarowe. Okna są produkowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami zharmonizowanej system odprowadzania dymu i ciepła w budynkunormy EN 12101-2:2006. W oknie zastosowano innowacyjną budowę klapową. Dzięki niej otwarte skrzydło chroni otwór okna przed bocznym wiatrem. Okno oddymiające jest wyposażone w dwa siłowniki elektryczne (24V), które powodują otwarcie skrzydła. Takie okna najczęściej są zintegrowane z kompleksowym systemem oddymiania i współpracują z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi, a sterowane są z centralki oddymiania. Jak to działa? Kiedy czujnik wykrywa dym, wysyła sygnał do centralki, która uruchamia automatyczne otwieranie okna. Okno można również otworzyć naciskając przycisk alarmowy, jak również ręcznie.
Okno oddymiające, wraz z czujnikami, centralką itd. tworzą tzw. grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej w budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej, czy hotelach, zapewniając przebywającym tam osobom zwiększone bezpieczeństwo. Zastosowanie systemu umożliwia zachowanie drogi ewakuacyjnej wolnej od dymu, a także przyspiesza lokalizację źródła pożaru i ugaszenie go.

Co decyduje o wyborze okna dachowego?

Wyniki

Okna dachowe FAKRO, które wyprzedzają przyszłość – zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: FAKRO

Polecamy Ci również

Zobacz także