Okno w dachu z pokryciem bitumicznym

Okno w dachu z pokryciem bitumicznym

Montaż okien w dachu pokrytym materiałem bitumicznym powinien być staranny, ponieważ popełnione błędy trudno naprawić w pokryciu ulegającym wulkanizacji.

okno w dachu z pokryciem bitumicznymDo okien dachowych wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do montażu dołączona jest także instrukcja.
Różnice przy mocowaniu wynikają z konstrukcji samego dachu i kształtu materiału na dach: płaskiego lub profilowanego. Zależnie od tego dobiera się kołnierz uszczelniający, który zapewnia szczelne i proste wbudowanie okna w powierzchnię dachu oraz skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. W użyciu są dwa typy kołnierzy, dostosowane do pokrycia:

  • płaskiego o grubości do 16 mm, czyli papy lub gontu bitumicznego;
  • profilowanego o wysokości profilu do 120 mm, czyli falistych płyt bitumicznych.

Montaż okna rozpoczyna się od przygotowania otworu w dachu i zamocowania do ościeżnicy kątowników montażowych - w narożach, a  w przypadku dłuższych okien dodatkowo wzdłuż bocznych krawędzi okna lub w narożach. Następnie umieszcza się ościeżnicę w przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki - zależnie od konstrukcji dachu - na łatach montażowych lub płytach sztywnego poszycia. Przykręca się po jednym wkręcie w narożnikach, aby umożliwić wypoziomowanie ościeżnicy. Bardzo ważne jest właściwe wykonanie wokół ościeżnicy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Do jej wykonania stosuje się specjalne produkty izolacyjne lub taki sam materiał, jakiego użyto do wstępnego krycia (papę lub folię paroprzepuszczalną i wełnę mineralną). Materiał powinien być z każdej strony wywinięty na ościeżnicę okna. Kolejnym krokiem jest właściwe wypoziomowanie skrzydła względem ościeżnicy i zamontowanie kołnierza uszczelniającego i wraz z oblachowaniem okna ościeżnicy. Trzeba przy tym dopilnować zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości między pokryciem dachowym a oknem, Tak żeby kołnierz uszczelniający pełnił funkcję odprowadzenia wody z obszaru okna. Aby prawidłowo uformować dolną część kołnierza uszczelniającego, w materiałach profilowanych należy ściąć górny profil fali. Dopiero wtedy można układać wokół okna pokrycie dachowe.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sławomir Łyskawka

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także