Osłonny okienne - skuteczna ochrona przed upałem

Markizolety i markizy do okien pionowych
Markizolety i markizy do okien pionowych zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem.

Czekamy na słoneczne lato i wakacje. Niestety często okazuje się, że większość lata spędzamy... we własnych domach, mieszkaniach i biurach. A słońce, tak pożądane na urlopie, w codziennym funkcjonowaniu zaczyna nas męczyć.

Słońce, nagrzewające wnętrza domów, mieszkań, czy biur, jest męczące. Właśnie dlatego ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednio komfortowe warunki mieszkania i pracy. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są osłony okienne, montowane na zewnątrz, takie jak markizy do okien pionowych oraz markizolety. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Fakro, osłony zewnętrzne chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem się nawet osiem razy skuteczniej, niż osłony wewnętrzne. Wynika to z faktu, że osłony zewnętrzne absorbują promienie słoneczne jeszcze przed szybą i emitują ciepło słoneczne na zewnątrz. W ten sposób efektywnie zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń.

Skuteczność osłon okiennych
Porównanie skuteczności osłon okiennych: 1. Okno bez osłon 2. Okno z osłoną wewnętrzną 3. Okno z osłoną zewnętrzną

Markizy do okien pionowych

Markizy do okien pionowych zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń, a dodatkowo zacieniają wnętrze, nie ograniczając widoku na zewnątrz. Jednocześnie chronią przed wzrokiem sąsiadów i zapewniają prywatność. W pomieszczeniach jest wystarczająco jasno, by nie trzeba włączać sztucznego oświetlenia (taka sytuacja zdarza się przy roletach zewnętrznych i okiennicach). Ważny jest też rozkład natężenia światła, który uzyskujemy przy zaciągniętych markizach – jest on bardziej równomierny i przez to korzystny dla naszych oczu. Kiedy markizy są opuszczone nie powstają też refleksy świetlne, utrudniające oglądanie telewizji, czy pracę na komputerze. Dlatego markizy są przydatne zarówno w pomieszczeniach, w których relaksujemy się, jak i w miejscach pracy.

Markizy w wersji elektrycznej pełnią także rolę moskitiery. Wystarczy je rozsunąć, a profile i siatka zabezpieczą uchylone okno przed wizytami nieproszonych, skrzydlatych gości. Kolejną zaletą jest fakt, że markizy ograniczają również szkodliwe promieniowanie UV, które we wnętrzach powoduje odbarwianie się i blaknięcie podłóg, mebli i innych elementów wyposażenia.

Markizy do okien pionowych dostępne są w trzech wersjach:

  • markizy VMZ Solar – w przypadku tych markiz prawdziwą innowacją jest sposób obsługi, a właściwie – jego brak. Ponieważ ten model jest wyposażony w inteligentny system automatycznej obsługi, markiza sama zwija się i rozwija w zależności od nasłonecznienia. Jest to możliwe dzięki panelowi fotowoltaicznemu, który pełni rolę czujnika. Połączony z układem elektroniki reaguje odpowiednio do natężenia promieniowania. Ponadto panel ten zapewnia zasilenie markizy, a więc podłączenie do sieci elektrycznej jest zbędne.
  • markizy VMZ Z-Wave – markiza zasilana prądem z sieci elektrycznej i sterowana pilotem lub przełącznikiem ściennym (bezprzewodowy system Z-Wave).
  • VMZ – markizy obsługiwane ręcznie lub za pomocą drążka.

Markizolety

Markizolety są wyposażone w specjalnie odchylaną belkę, dzięki której tkanina tworzy mały daszek nad częścią okna. To rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do parapetu oraz zapewnia widok na zewnątrz. Materiał, z którego są wykonane może charakteryzować się gęstym splotem i małą przepuszczalnością ciepła. Markizolety zapewniają odpowiedni dopływ światła do pomieszczenia.Markizy i markizolety to już nie tylko daszki nad tarasami lub balkonami. W swojej nowej postaci skutecznie chronią przed upałem i zapewniają komfort mieszkania latem. Można je stosować w budynkach jedno- i wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej.

Co decyduje o wyborze okna dachowego?

Wyniki

Okna dachowe FAKRO, które wyprzedzają przyszłość – zobacz więcej

Oceń artykuł
4,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także