Osłony okienne - odpoczynek w cieniu

Osłony okienne - odpoczynek w cieniu

Pomieszczenia poddasza są szczególnie narażone na intensywne działanie słońca. Jednak łatwo zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń i zbyt ostremu światłu – wystarczy zamontować odpowiednio dobrane markizy, rolety oraz żaluzje. To rozwiązanie sprawdzone i niedrogie, a temperatura w pomieszczeniu może być niższa nawet o kilka stopni.

rolety i markizy okienne

Do każdego wnętrza

Na komfort wypoczynku i przebywania w danym pomieszczeniu wpływa nie tylko temperatura, ale także ilość wpadającego światła. Światło jest pożądane, ale nie w każdej sytuacji. Intensywne poranne słońce, wpadające przez okna w sypialni raczej nie pozwoli nam się dobrze wyspać, a relaks przed telewizorem, czy komputerem też może być utrudniony przez słońce zaciemniające obraz.

rolety dekoracyjneroleta do pokoju dziecięcego z motywami Disney`a

Dobrze dobrane rolety i markizy pozwolą nie tylko obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, ale też wpuścić optymalną w danym momencie ilość światła. VELUX proponuje niezwykle bogatą ofertę akcesoriów do swoich okien. Obejmuje ona ponad 200 wzorów i kolorów rolet, które można dopasować do wystroju i stylu każdego wnętrza. Można wybierać wśród rolet neutralnych, stapiających się optycznie z kolorami ścian, ale dostępne są także wyraziste odcienie do kontrastowych aranżacji oraz wzory do pokojów dziecięcych z motywami Disney’a. Dodatkowo system Pick&Click®, opatentowany przez VELUX, czyli fabrycznie zamontowane zaczepy, ułatwiają samodzielny montaż, zatem nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.

łatwy montaż z systemem Pick&Click®

Rolety pasują do wszystkich generacji okien i dobierane są do konkretnego rozmiaru i typu okna. Aby wybrać odpowiednią roletę, wystarczy odczytać jego symbol z tabliczki znamionowej na skrzydle. Jeśli kiedyś będziemy chcieli zmienić wystrój wnętrz, nawet po 20 latach, mamy pewność, że wszystkie dodatki do okien dachowych VELUX będą dostępne, nawet jeśli dany typ okna nie będzie już produkowany.
Akcesoria obsługiwane są ręcznie lub sterowana elektrycznie za pomocą pilota. Ciekawym i komfortowym rozwiązaniem są rolety i markizy na baterie słoneczne. Ich zasilanie nic nie kosztuje, a dodatkową wygodą jest brak jakichkolwiek kabli.

Markizy i rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne VELUX są najskuteczniejszym sposobem ochrony poddasza przed nagrzewaniem się. Rolety zewnętrzne zatrzymują promienie słoneczne jeszcze przed szybą, nie dopuszczając ich do wnętrza i w ten sposób skutecznie zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz. Są one równie przydatne zimą, ponieważ zatrzymują ciepło w domu. Ponadto rolety zewnętrzne wytłumiają hałas (np. podczas opadów deszczu, czy gradu) i podnoszą bezpieczeństwo domu (stanowią przeszkodę dla włamywaczy).
Rolety zewnętrzne są zbudowane z aluminiowych lameli, które poruszają się w prowadnicach. Ich konstrukcja zapewnia idealną integrację z dachem, a zwinięta roleta chowa się w estetycznej kasecie.

rolety zewnętrzne na baterie słonecznemarkiza elektryczna

Innym akcesorium montowanym na zewnątrz okna jest markiza MHL, zapewniająca równie skuteczną ochronę przed słońcem. Jej zaletą jest to, że nie ogranicza ona widoku za oknem. Markiza jest wykonana z siateczki z polichlorku winylu, bardzo odpornej na działanie czynników atmosferycznych. Rozwinięta markiza nie przylega ściśle do szyby, dzięki czemu jest zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza.
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i markizy można łatwo zintegrować inteligentnym systemem sterowana klimatem w domu, który dostosowuje pracę tych do intensywności słońca i temperatury na zewnątrz.

markizy zewnętrzne do okien dachowych

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne zdobią wnętrze, chronią przed wzrokiem sąsiadów, a przede wszystkim osłaniają przed promieniami słonecznymi. Ich działanie jest zależne od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. W pomieszczeniach, w których chcemy zupełnie odciąć się od światła (np. sypialnie, pokoje dziecięce), najlepiej sprawdzą się rolety zaciemniające VELUX DKL, które zatrzymują 100 % słonecznych promieni. Możemy również wybrać roletę podwójnie plisowaną VELUX FHC, która ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne, chroniące przed wychładzaniem się pomieszczeń zimą. Te właściwości roleta zawdzięcza to tkaninie o strukturze plastra miodu, z zewnętrzną powłoką izolującą, która zmniejsza straty ciepła przez okno nawet o 34%. Zarówno górna, jak i dolna listwa są ruchome, co pozwala na zatrzymanie rolety w dowolnym miejscu na oknie.

rolety zaciemniające - różne koloryroleta podwójnie plisowna

roleta plisowanaDo pomieszczeń, w których potrzebujemy tylko lekkiego zaciemnienia (takich jak salon) optymalnym rozwiązaniem są rolety rozpraszające światło, np. klasyczne VELUX RHL i RFL lub plisowane VELUX FHL. Tworzą one komfortową atmosferę, chroniąc przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale jednocześnie zapewniając dostateczne oświetlenie pomieszczenia, by normalnie w nim funkcjonować.
Tworzą one miłą atmosferę przyjemnie chroniąc przed nadmiernym słońcem, ale nie odbijają promieni całkowicie, dzięki czemu pomieszczenie zostaje jasne i możemy w nim normalnie funkcjonować w dzień.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także