Oświetlenie poddasza

Oświetlenie poddasza

W jaki sposób uzyskać najlepsze warunki oświetleniowe poddasza radzi Szymon Spoczyński, ekspert firmy MS więcej niż OKNA.

lukarny a oświetlenie poddaszaLukarny instalowane są zdecydowanie rzadziej niż np. okna dachowe ze względu na dość wysoką cenę montażu oraz ograniczone pole zastosowania.
Z reguły wstawia się je w budynkach o stromych dachach (kąt nachylenia powyżej 45°), w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m. W porównaniu do okien połaciowych przepuszczają one niemal dwukrotnie mniej światła, jednak ludzie kierują się w ich przypadku innym kryterium tj. ich estetycznym wyglądem. Dzięki lukarnom można urozmaicić fasadę obiektu, nadając jej charakteru. Zapewnia to m.in. dużą dowolność w zakresie doboru gabarytów czy kształtu, na co nie pozwalają inne rozwiązania na poddaszach.
Decyzję o wyborze tego typu stolarki powinniśmy podejmować już na etapie projektu domu, ponieważ ewentualne późniejsze wstawienie będzie wymagało nowego pozwolenia na budowę,
a w niektórych przypadkach również podwyższenia dachu. Istotną kwestią jest tutaj funkcja pomieszczenia. Jeżeli nie będzie ono wykorzystywane na co dzień i bardziej niż na dobrym oświetleniu zależy nam na wyglądzie budynku, to jest to słuszne rozwiązanie.
Chcąc uzyskać jak najlepsze warunki oświetleniowe, należy maksymalnie zmniejszyć liczbę lukarn, jednocześnie zwiększając ich powierzchnię przeszklenia. To znacznie tańsze rozwiązanie, a przy tym pozwala nam zagospodarować dodatkową przestrzeń. Wielkość szyb w świetle ościeżnicy powinna być równa min. 1/8 metrażu podłogi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku poddaszy stosuje się nieco inny sposób mierzenia, bo uwzględniamy tylko te części pomieszczenia, gdzie wysokość sufitu wynosi co najmniej 190 cm.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także