Ozdoby dachowe - sposób na oryginalny dach

11
Ozdoba dachowa - lunatyk
Ozdoby dachowe mogą mieć przeróżne formy. Jednak zawsze powinny być dopasowane do wyglądu domu i charakteru okolicy.

Dla niektórych inwestorów już sam wybór eleganckiego pokrycia jest czynnikiem decydującym o końcowym wyglądzie dachu. Są jednak i tacy, dla których nawet najszlachetniejsza dachówka ceramiczna oraz najbardziej perfekcyjne jej ułożenie – nie daje pełnej satysfakcji estetycznej.

Naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wybrednych klientów wychodzą producenci ozdób dachowych. Pod pojęciem ozdoby dachu może kryć się wiele i trzeba wiedzieć, że są to elementy nie mniej solidnie zakorzenione w architekturze, co sama tradycyjna dachówka.

Kot na dachu

Do popularnych ozdób dachowych należą ceramiczne figurki, m.in. kotów.

Ariesa66 - pixabay.com
Wiatrowskaz

Wiatrowskazy mogą być bardzo dekoracyjnym elementem dachu.

Succo - pixabay.com
Dekoracyjny wiatrowskaz

Figurki zdobiące wiatrowskazy mogą mieć różne formy.

Photoman - pixabay.com
Wiatrowskaz - okręt

Dobrze, by ozdoby dachowe pasowały do charakteru okolicy.

Heju - pixabay.com
Różnokolorowa dachówka ceramiczna

Ciekawe efekty można także osiągnąć, stosując różne kolory pokrycia dachowego.

Fill - pixabay.com
Wzór na dachu z łupka

Do tworzenia wzorów szczególnie dobrze nadaje się dachówka ceramiczna oraz łupek. Jest to jednak prawdziwa sztuka.

Steinchen - pixabay.com
Gąsiory i ich zakończenie

Dekoracyjny charakter mogą mieć także elementy, tworzące pokrycie dachu, takie jak gąsiory, kalenice, czy ich zakończenia.

Katarzyna Laszczak
Dachówka z kotem

Ozdoby dachowe mogą być zintegrowane z elementami pokrycia, szczególnie dachówkami.

Creaton
Figurka na dachu - lunatyk

Ozdoby dachowe mogą też mieć zabawny charakter.

Oldiefan - pixabay.com
Zdobienia dachu

W tradycyjnej architekturze wielu krajów, zdobienia dachów to wyrafinowana sztuka.

FranckinJapan - pixabay.com
Figurki dachowe - czarownice

Pamiętajmy, że ozdoby dachowe mogą być postrzegane na różne sposoby i niekiedy nadaje im się "głębsze" znaczenie, np. utożsamiając z właścicielem domu.

Viewsonic99 - pixabay.com
Pomysł na ozdobę dachową

Styl, formę i wielkość ozdób dachowych naprawdę warto dobrze przemyśleć.

AleksandraKoch - pixabay.com

Ozdoby dachowe - do wyboru, do koloru

Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama produktów, które można podporządkować nazwie „ozdoby dachowe”. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju figurki ozdobne, wiatrowskazy, nasadki kalenicowe, czy szczytowe płytki reliefowe. Nietrudno jest kupić różnorakie szpice, wimple, wodorzygacze lub ozdobne chorągiewki. Warto też wspomnieć o ozdobnych dachówkach, ornamentach i motywach dekoracyjnych, w których wykonanie wkłada się nie tylko precyzyjną pracę rąk, ale także twórczy artyzm i ogromne zaangażowanie.

Dowiedz się też: Jakie dachówki ceramiczne wybrać - glazurowane, czy angobowane

Takie elementy bez wątpienia są w stanie wzbogacić wygląd zewnętrzny dachu i nadać całemu domowi niepowtarzalny charakter. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu konkretnych elementów, należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Nadmiar lub nieodpowiedni dobór tego rodzaju dekoracji może bowiem łatwo spowodować otarcie się o kicz i narazić nas na śmieszność.

Lunatyk z kotem, czyli figurki dachowe

Ozdoby dachowe z ceramiki to całe bogactwo figurek zwierząt i ludzi. Do popularnych wzorów należą koguty, sowy, lisy, myszołowy, konie, gołębie itp. Spośród figurek ludzi najczęściej można spotkać kominiarza lub lunatyka.
Decydując się na tego rodzaju akcenty trzeba pamiętać, że jest to jedynie dodatek, a ten z kolei powinien być nie tylko doskonały gatunkowo i solidnie wykonany, ale powinien też mieć odpowiednią klasę i styl. Warto zwracać uwagę na ostateczne wykończenie dekoracji dachowych.

Pamiętajmy, że rodzaj ozdoby dachowej może charakteryzować osobę właściciela. Odpowiednio - gołębiowi od wieków przypisywana jest łagodność i delikatność, lisowi – wrodzony spryt i przebiegłość itd. Zastanówmy się zatem dokładnie przed wyborem dekoracji, ponieważ przez innych może ona być odbierana w taki właśnie sposób.

Dodatkowa, istotna sprawa w dekorowaniu dachu to rozmiar dekoracyjnego gadżetu. Trzeba go dopasować do rozmiaru połaci, gdyż w przeciwnym razie zamiast zdobić, wywoła jedynie zdumienie, a następnie prawdopodobnie ośmieszy nas w oczach innych. Na szczęście jest tak, że większość popularniejszych wzorów ozdób dachowych można nabyć w różnych rozmiarach lub według potrzeby – wykonać je na indywidualne zamówienie. Różnorodność w tym zakresie jest ogromna, co powoduje, że bez trudu posiądziemy ozdobę kilkucentymetrowej wielkości, jak również nabędziemy szpic, który sięga 2 metrów długości.

Czy wiesz: Co waży więcej 1 m² pokrycia dachu z kamienia, czy trzciny? Dowiedz się ile ważą pokrycia dachowe

Skąd wieje wiatr, czyli wiatrowskazy

Wiatrowskazy dachowe to elementy dekoracji dachu, które wykorzystując siłę wiatru obracają się dookoła własnej osi. Muszą one być w miarę lekkie, dlatego też przeważnie wykonywane są z blachy stalowej i następnie pokrywane warstwą farby antykorozyjnej. W konstrukcję wiatrowskazów wmontowuje się łożyska kulowe, które umożliwiają kręcenie się ozdoby nawet w czasie niewielkiego wiatru. W ofercie wiatrowskazów wciąż dominują kolorowe koguty lub chorągiewki, które najczęściej umieszcza się na kominie lub dekoracyjnej wieżyczce dachu. Ciekawym (i praktycznym) pomysłem jest umieszczenie na wiatrowskazie numeru domu.

Grajmy kolorem i wzorem - czyli wykorzystaj możliwości pokrycia dachowego

Dachowi można także nadać innowacyjny i oryginalny wygląd stosując materiał pokryciowy w odpowiednio dobranych do siebie barwach. Takie dachy coraz częściej spotyka się w polskich krajobrazach. Trzeba jednak pamiętać, że efekt ostateczny w ich przypadku zawsze zależy od taktownego wyczucia i umiejętności osoby projektującej ostateczny wygląd pokrycia. W przypadku tradycyjnych dachówek można w ten sposób uzyskać np. niepowtarzalny koloryt pokrycia, który w gruncie rzeczy wynika z zestawienia dwóch podstawowych barw.

Polecamy też: Nasady kominowe - rodzaje, działanie, wybór

Podobnie rzecz ma się z naturalnym pokryciem z łupka. Wprawdzie najpopularniejsze jest jego układanie na dachu w prostokącie, w rybią łuskę, w tzw. wzór na dziko, w ogon bobra, w karpiówkę, czy krycie staroniemieckie. Staranne wykonanie wszystkich tych wzorów tworzy nie lada dekorację dachową, ale stosując łupek można także uzyskać niemal artystyczne, niepowtarzalne wzory oraz unikalne ornamenty na dachu. Warto przypomnieć, że łupek jest skałą osadową, dzięki której można stworzyć pokrycie w pełni ekologiczne i pięknie prezentujące się. W zależności od złoża, z którego został wydobyty – może występować w różnych kolorach - grafitowym, zielonym oraz purpurowym. Można nim kryć dachy o różnym stopniu skomplikowania i różnym kącie nachylenia połaci. Warto jednak nadmienić, że uzyskanie pożądanych efektów wizualnych jest bardzo trudne i pracochłonne.

Dowiedz się więcej o: Pokryciu dachu z łupka kamiennego

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także