Ozdoby dachowe - sposób na oryginalny dach

10
Kurek na dachu
Ozdoby dachowe mogą nadać dachowi indywidualny styl. Ale dobierajmy je rozważnie.

Dla niektórych inwestorów już sam wybór eleganckiego pokrycia jest czynnikiem decydującym o końcowym wyglądzie dachu. Są jednak i tacy, dla których nawet najszlachetniejsza dachówka ceramiczna oraz najbardziej perfekcyjne jej ułożenie – nie daje pełnej satysfakcji estetycznej.

Naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wybrednych klientów wychodzą producenci ozdób dachowych. Pod pojęciem ozdoby dachu może kryć się wiele i trzeba wiedzieć, że są to elementy nie mniej solidnie zakorzenione w architekturze, co sama tradycyjna dachówka.

Ozdoby dachowe - do wyboru, do koloru

Dach jest tym elementem, który dla domu powinien stanowić ozdobę samą w sobie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kształtu dachu, kąta nachylenia połaci, zachowanie odpowiednich proporcji oraz decyzja o rodzaju pokrycia. Jednak ci, którzy przywiązują więcej uwagi do precyzyjnego i jak najbardziej artystycznego wykończenia dachu, wciąż poszukują akcentów podkreślających zwieńczenie dzieła budowy domu. Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama produktów, które można podporządkować nazwie „ozdoby dachowe”. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju figurki ozdobne, wiatrowskazy, nasadki kalenicowe, czy szczytowe płytki reliefowe. Nietrudno jest kupić różnorakie szpice, wimple, wodorzygacze lub ozdobne chorągiewki. Warto też wspomnieć o ozdobnych dachówkach, ornamentach i motywach dekoracyjnych, w których wykonanie wkłada się nie tylko precyzyjną pracę rąk, ale także twórczy artyzm i ogromne zaangażowanie. Takie elementy bez wątpienia są w stanie wzbogacić wygląd zewnętrzny dachu i nadać całemu domowi niepowtarzalny charakter. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu konkretnych elementów, należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Nadmiar lub nieodpowiedni dobór tego rodzaju dekoracji może bowiem łatwo spowodować otarcie się o kicz i narazić nas na śmieszność.

Poznaj też: Nowe i innowacyjne materiały na dach

Lunatyk z kotem, czyli figurki dachowe

Ozdoby dachowe z ceramiki to całe bogactwo figurek zwierząt i ludzi. Do popularnych wzorów należą koguty, sowy, lisy, myszołowy, konie, gołębie, itp. Spośród figurek ludzi najczęściej można spotkać kominiarza lub lunatyka.
Decydując się na tego rodzaju akcenty trzeba pamiętać, że jest to jedynie dodatek, a ten z kolei powinien być nie tylko doskonały gatunkowo i solidnie wykonany, ale powinien też mieć odpowiednią klasę i styl. Warto zwracać uwagę na ostateczne wykończenie dekoracji dachowych.
Pamiętajmy, że rodzaj ozdoby dachowej może charakteryzować osobę właściciela. Odpowiednio - gołębiowi od wieków przypisywana jest łagodność i delikatność, lisowi – wrodzony spryt i przebiegłość, symbolikę postaci konia można rozpatrywać pod kątem głupoty i uporu, ale także pracowitości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Zastanówmy się zatem dokładnie przed wyborem dekoracji, ponieważ przez innych może ona być odbierana w taki właśnie sposób.
Dodatkowa, istotna sprawa w dekorowaniu dachu to rozmiar dekoracyjnego gadżetu. Trzeba go dopasować do rozmiaru połaci, gdyż w przeciwnym razie zamiast zdobić, wywoła jedynie zdumienie, a następnie prawdopodobnie ośmieszy nas w oczach innych. Na szczęście jest tak, że większość popularniejszych wzorów ozdób dachowych można nabyć w różnych rozmiarach lub według potrzeby – wykonać je na indywidualne zamówienie. Różnorodność w tym zakresie jest ogromna, co powoduje, że bez trudu posiądziemy ozdobę kilkucentymetrowej wielkości, jak również nabędziemy szpic, który sięga 2 metrów długości.

ozdoby dachowe - kogut
ozdoby dachowe - kot
ozdoby dachowe - ludzik
akcesoria dachowe
ozdoby dachowe - ludzik
ozdoby dachowe - figurka
ozdoby dachowe - narciarz
ozdoby dachowe - słońce
ozdoby na dach
ozdoby dachowe - gołębie
ozdoby dachowe - kot i rynna
ozdoby dachowe - czarny kot
ozdoby dachowe - orzeł
ozdoby dachowe - wędkarz
akcesoria dachowe
ozdoby dachowe - figurka ludzika
ozdoby dachowe - wiewiórka
ozdoby dachowe - sowa
ozdoby dachowe - piłkarz

Czy wiesz: Co waży więcej 1 m² pokrycia dachu z kamienia, czy trzciny? Dowiedz się ile ważą pokrycia dachowe

Skąd wieje wiatr, czyli wiatrowskazy

Wiatrowskazy dachowe to elementy dekoracji dachu, które wykorzystując siłę wiatru obracają się dookoła własnej osi. Muszą one być w miarę lekkie, dlatego też przeważnie wykonywane są z blachy stalowej i następnie pokrywane warstwą farby antykorozyjnej. W konstrukcję wiatrowskazów wmontowuje się łożyska kulowe, które umożliwiają kręcenie się ozdoby nawet w czasie niewielkiego wiatru. W ofercie wiatrowskazów wciąż dominują kolorowe koguty lub chorągiewki, które najczęściej umieszcza się na kominie lub dekoracyjnej wieżyczce dachu. Ciekawym (i praktycznym) pomysłem jest umieszczenie na wiatrowskazie numeru domu.

Elementy wykończeniowe dachu

Warto zwrócić uwagę, że do pokrycia każdego rodzaju dachu, nawet tego najmniej skomplikowanego, nie wystarczą tylko zwykłe dachówki. Faktem jest, że pożądany efekt wizualny uzyskuje się przy zastosowaniu dachówek o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Jednak stosując jedynie elementy podstawowe pokrycia dachu, nie będzie on ani w pełni doskonały użytkowo, ani

Dekoracyjny gąsior początkowy
Gąsiory są niezbędne do wykończenia kalenicy dachu. Ich wygląd warto dobrać do stylu budynku.
tym bardziej estetycznie. Należy zdawać sobie z tego sprawę już przed wyborem rodzaju pokrycia, ponieważ właśnie elementy wykończeniowo-dekoracyjne są elementami najbardziej kosztownymi. Tymczasem, bardzo często nie bierze się pod uwagę tak istotnych dla dachu gąsiorów prowadzonych po całej długości kalenicy. Nie dość, że gąsiory muszą być odpowiednio stabilne, co oznacza, iż należy je mocować na specjalne klamry, to dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę konieczność zakończenia szeregu gąsiorów kalenicy. W przypadku dachów kopertowych nie wolno np. zapominać o gąsiorach półokrągłych oraz o czwórniku do nich. Zawsze stosuje się dachówki wentylacyjne, które mają za zadanie wentylować połać dachu, a również są droższe od zwykłych elementów pokrycia. Na skraj każdego dachu przydadzą się z pewnością tzw. dachówki skrajne, które w zależności od potrzeby mogą być prawe lub lewe.

Grajmy kolorem i wzorem - czyli wykorzystaj możliwości pokrycia dachowego

Już niemal wszyscy wiemy, że barwa jest w stanie czynić cuda. Wiedzą o tym malarze i artyści, ale czy także dekarze? Tak – a przynajmniej ci, którzy nie minęli się w życiu z pracą, którą wykonują. Dachowi można bowiem nadać innowacyjny i oryginalny wygląd stosując materiał pokryciowy w odpowiednio dobranych do siebie barwach. Takie dachy coraz częściej spotyka się w polskich krajobrazach. Trzeba jednak pamiętać, że efekt ostateczny w ich przypadku zawsze zależy od taktownego wyczucia i umiejętności osoby projektującej ostateczny wygląd pokrycia. W przypadku tradycyjnych dachówek można w ten sposób uzyskać np. niepowtarzalny koloryt pokrycia, który w gruncie rzeczy wynika z zestawienia dwóch podstawowych barw.
Podobnie rzecz ma się z naturalnym pokryciem z łupka. Wprawdzie najpopularniejsze jest jego układanie na dachu w prostokącie, w rybią łuskę, w tzw. wzór na dziko, w ogon bobra, w karpiówkę, czy krycie staroniemieckie. Staranne wykonanie wszystkich tych wzorów tworzy nie lada dekorację dachową, ale stosując łupek można także uzyskać niemal artystyczne, niepowtarzalne wzory oraz unikalne ornamenty na dachu. Warto przypomnieć, że łupek jest skałą osadową, dzięki której można stworzyć pokrycie w pełni ekologiczne i pięknie prezentujące się. W zależności od złoża, z którego został wydobyty – może występować w różnych kolorach - grafitowym, zielonym oraz purpurowym. Można nim kryć dachy o różnym stopniu skomplikowania i różnym kącie nachylenia połaci. Warto jednak nadmienić, że uzyskanie pożądanych efektów wizualnych jest bardzo trudne i pracochłonne.

Dowiedz się więcej o: Pokryciu dachu z łupka kamiennego

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także