Palniki dekarskie - zasady użytkowania

ekspert palniki dekarskie

Anna Zaborowska, PPUH Koma

Przy pracy z palnikiem ważne jest uwzględnienie często lekceważonych wymogów bezpieczeństwa.

Obsługa palnika jest bardzo prosta, jednak fakt, że palnik jest zasilany gazem palnym (propan-butan lub czysty propan) wymaga zachowania ostrożności i przestrzegania reguł bezpieczeństwa.

Zasada działania: gaz dostarczany jest na stanowisko pracy najczęściej w butlach, w stanie płynnym. W czasie pobierania płyn odparowuje. Aby powstała odpowiednia mieszanka palna, powietrze z atmosfery zasysane jest przez inżektor palnika czyli otwory, które znajdują się w dyfuzorze.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić czystość zaworu na butli z gazem i przedmuchać zawór butli, a następnie sprawdzić stan techniczny uszczelek. Reduktor, który obniża ciśnienie gazu pobieranego z butli, mocujemy do zaworu butli, następnie wąż łączymy z rękojeścią palnika oraz z reduktorem. Połączenie palnika z reduktorem lub wężem ułatwia szybkozłączka. Następnie zamykamy zawór odcinający umieszczony na rękojeści palnika i otwieramy zawór na butli – jeżeli poczujemy zapach gazu, to znaczy, że palnik jest nieszczelny albo jego elementy są uszkodzone. Kolejny krok to otworzenie zaworu na rękojeści palnika i regulacja wielkość płomienia. Teraz palnik jest gotowy do eksploatacji. 

dekarze na dachu koma rolka do przklejania papy koma

Dobór parametrów płomienia zależy od wymogów stawianych przez producentów pap, natomiast częstym błędem jest przegrzewanie papy, dlatego należy dobrać palnik o odpowiedniej mocy i ustawić optymalne parametry.

Po zakończeniu pracy zakręcamy zawór butli, a gdy płomień zgaśnie zakręcamy zawór na rękojeści palnika. Następnie odłączamy wąż od butli, a palnik odstawiamy w bezpieczne miejsce.

płaszcz grzewczy koma płaszcz grzewczy koma dysze koma

Palnik powinni obsługiwać pracownicy przeszkoleni w zakresie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji. W czasie pracy nie wolno kierować płomienia na wąż ani na butlę z gazem. Zdarza się, że podczas prac w okresie chłodnym, dekarze podgrzewają butlę otwartym ogniem, jednak takie praktyki są zabronione, ponieważ mogą doprowadzić do wybuchu.

Koma ma w swojej ofercie palniki o różnych długościach i mocy. Ich wybór zależy od wielkości dachu, rodzaju pap a także umiejętności wykonawcy.

Oceń artykuł
3,62 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , , , ,

Opracowanie: Redakcja

Źródło: PPUH Koma

Polecamy Ci również

Zobacz także