Paroprzepuszczalne i paroizolacyjne folie dachowe

Paroprzepuszczalne i paroizolacyjne folie dachowe

Wraz ze zmianą funkcji poddasza, wcześniej pełniącego rolę strychu, na pomieszczenia mieszkalne, zmieniły się wymagania w stosunku do dachu jako całości i poszczególnych jego warstw.

folie dachoweDach przestał być tylko nakryciem rozpiętym nad budynkiem, a stał się wielowarstwową przegrodą wodoszczelną, termiczną i akustyczną. Izolacja termiczna została przeniesiona ze stropu nad ostatnią zamieszkałą kondygnacją w dach. Jest układana nad lub pod krokwiami, albo wbudowana pomiędzy krokwie. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej występuje ten ostatni albo mieszany sposób ocieplania dachu. Sposób mieszany polega na przybiciu listew, przy zbyt małym przekroju krokwi, wzdłuż lub w poprzek nich i pogrubieniu izolacji termicznej. Aby izolacja termiczna należycie spełniała swoją funkcję, musi mieć nie tylko odpowiednią grubość, ale musi cały czas pozostawać sucha.

Zagrożeniem dla niej jest zarówno woda opadowa, która spływa lub którą wiatr wciska w postaci zmrożonego śniegu przez nieszczelności pokrycia, jak i woda kondensacyjna, która w postaci skroplin skapuje pod pokrycie oraz para wodna wytwarzana przez ludzi, zwierzęta i rośliny wewnątrz pomieszczeń użytecznych. Para ta wykorzystując różnicę ciśnień oraz zjawisko konwekcji rozchodzi się po całym budynku, kierując się cały czas ku górze.

Przed wodą pochodzącą z zewnątrz oraz ze skroplin dach chronimy za pomocą FWK (folii wstępnego krycia), zaś przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku za pomocą folii paroizolacyjnej.

Początkowo produkowano i używano jako FWK zbrojonych folii polietylenowych o paroprzepuszczalności rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu gram z metra kwadratowego w ciągu doby. Dawało to w przeliczeniu ok. 1g/m² w ciągu godziny. Przy zamoczeniu izolacji termicznej musiałoby minąć zbyt wiele czasu, zanim cała wilgoć zostałaby wyprowadzona na zewnątrz poza połać dachu. Dlatego przy stosowaniu takich folii niezbędne jest stworzenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy FWK a materiałem termoizolacyjnym. Szczelina ta przejmuje niemal w całości zadanie wyprowadzenia wilgoci z warstw dachu. Aby działała poprawnie, jej wysokość w każdym punkcie nie powinna być mniejsza niż 2 cm (przy połaci dachu do 10 m długości). Musi też mieć nawiew w okapie i wywiew w kalenicy. Zapewnienie poprawnego działania szczeliny wentylacyjnej wiąże się z dodatkowym nakładem pracy, a więc z wydłużeniem czasu i wzrostem kosztów wykonania. Oszczędności powstałe przy zakupie tańszej folii zostają zniwelowane. Również wtedy, gdy z powodów konstrukcyjnych – gdy tego wymaga ostateczne pokrycie lub wymagany jest dach szalowany nie możemy użyć tych folii.

folia wysokoparoprzepuszczalnaNowszym rozwiązaniem są otwarte dyfuzyjnie membrany dachowe zwane foliami wysokoparoprzepuszczalnymi. Zbudowane są przeważnie z włókniny polipropylenowej, rzadziej poliestrowej, powleczonej otwartą dla dyfuzji a jednocześnie wodoszczelną powłoką. Chociaż są trochę droższe, ich stosowanie znacznie upraszcza i skraca wstępne krycie. Stosowanie tych folii ma jeszcze jedną zaletę. Ponieważ nie wymagają stosowania szczeliny wentylacyjnej, można materiał termoizolacyjny docisnąć do samej folii i wykorzystać całą wysokość krokwi do umieszczenia między nimi termoizolacji.

Aby konstrukcja dachu i termoizolacja działały prawidłowo przez całe „życie” budynku, konieczne jest użycie systemu folii dachowych. Na ten system, obok omówionych folii paroprzepuszczalnych składają się folie paro- i wiatroizolacyjne. Ich zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z wnętrza budynku w takim stopniu, aby jej nadmiar mógł być bezproblemowo odprowadzony z warstw dachu przez FWK. Należy pamiętać, że tylko szczątkowa ilość pary wodnej przeniknie przez folię paroizolacyjną na zasadzie dyfuzji. Są to dziesiętne części grama przez 1m² w ciągu doby. Lwia jej część, wykorzystując wspomniane wcześniej zjawisko konwekcji i różnicę ciśnień, stara się ominąć przeszkodę jaką jest folia paroizolacyjna. W tym celu wykorzystuje wszystkie nieszczelności powstałe w miejscach zakładów, styków folii ze ścianami, oknami i instalacjami przechodzącymi przez dach, a także wszystkie mechaniczne uszkodzenia folii powstałe w czasie jej montażu (w tym otworki wykonane podczas mocowania folii). Dlatego uszczelnienie tych wszystkich miejsc jest co najmniej tak samo ważne jak samo położenie folii paroizolacyjnej. Bez tych uszczelnień nawet najlepsza folia paroizolacyjna nie zabezpieczy termoizolacji i konstrukcjłączenie foliii dachu.
Stosowanie taśm klejących nie jest dowolne. Ponieważ zarówno taśmy jak i folia pracują termicznie, bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór. Dopiero cały system izolacji dachu, w skład którego wchodzą folie paroprzepuszczalne, folie paroizolacyjne i program klejenia, ułożonych i zamocowanych zgodnie ze sztuką dekarską, daje pewność niezawodnego działania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także