Płyta falista z włóknocementu

Eurofala 9 firmy Izopol to włóknisto-cementowa płyta falista. Lekka i prosta w montażu, nadaje się do krycia na lekkich konstrukcjach dachowych. Z powodzeniem zastępuje stary typ pokryć - szkodliwych dla zdrowia i środowiska pokryć azbestowych.

Płyta falista z włóknocementu - zdjęcie 1

Płyta Eurofala 9 nie przepuszcza wody, jest niepalna i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Ma dobry współczynnik tłumienia dźwięku, jest łatwa w obróbce i montażu (suchy montaż). Nadaje się szczególnie do krycia dachów o dużych powierzchniach. Skład: cement z dodatkiem pyłu krzemionkowego (6%), celuloza (4%), kuralon (2%), baryt (1%), flukolant (0,085%) i antyspieniacze (0,035%). Płyty i akcesoria dostępne są w kolorze naturalnym (szary) oraz w kolorach: ceglastym, czerwonym, brązowym, grafitowym, zielonym i niebieskim.

Montaż

Do pokrycia 100 m² połaci dachowej o spadku powyżej 40% zużywa się 88 płyt, a na dachu o spadku mniejszym niż 40% - 94 sztuki (w palecie mieści się 100 płyt). Pod jedną płytą należy wykonać dwie łaty o rozstawie 1100 mm (dla zakładu - 150 mm) i 1050 mm (dla zakładu 200 mm). Krycie należy wykonywać zgodnie z dokumentacją techniczną określającą spadki, rozstaw i wymiary połaci oraz rodzaj i wymiary konstrukcji dachowej. Podkład pod płyty musi zapewniać trwałość i nieodkształcalność nachylenia połaci. Płatwie powinny być ułożone równolegle do okapu, rozstawione w jednakowych odstępach i trwale połączone z konstrukcją dachu. Drewniane elementy podkładu powinny być zaimpregnowane środkami grzybobójczymi i powlekane farbą ognioochronną, a elementy stalowe zabezpieczone przed korozją. Płyty usytuowane wokół świetlików, kominków, wywietrzników i innych elementów wystających ponad połać dachową, powinny opierać się na elementach drewnianych zastępujących płatwie.

Normy

Eurofala 9 spełnia wymogi PN-EN 494, uzyskała atest higieniczny PZH-ZHK w Warszawie (HK/061o/01/98) oraz klasyfikację wyrobu niepalnego PN-93/B/-02862/Az1 (testy przeprowadziła Pracownia Krystalochemii i Fizyki Polimerów Politechniki Poznańskiej).

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Zdjęcia: Izopol

Polecamy Ci również

Zobacz także