Płytki włóknocementowe – na dach i elewację domu

0
Płytki włóknocementowe
Płytki włóknocementowe to materiał pokryciowy na dachy i elewacje, który daje bardzo duże możliwości projektowe i aranżacyjne.

W nowoczesnym budownictwie coraz popularniejszym trendem jest tworzenie jednolitej powierzchni dachu i elewacji. Takie wykończenie umożliwiają m.in. płytki włóknocementowe.

Płytki włóknocementowe na dachu domu

Płytki włóknocementowe można stosować zarówno jako pokrycie dachowe, jak i okładzinę elewacji domu.

CREATON Polska EURONIT
Płytki włóknocementowe tworzą niepowtarzalny charakter budynku

Płytki włóknocementowe świetnie pasują do nowoczesnej architektury, ale równie dobrze sprawdzają się w tradycyjnych domach.

CREATON Polska EURONIT
Oryginalne wykończenie dachu i części elewacji w zabudowie bliźniaczej

Płytki włóknocementowe można stosować w budynkach różnego rodzaju - od domów jednorodzinnych, po obiekty komercyjne.

CREATON Polska EURONIT
Nowoczesny charakter domu podkreśla zastosowanie płytek włóknocementowychh

Płytki włóknocementowe są dostępne w różnych kolorach i fakturach powierzchni. Można je też stosować w kilku stylach krycia dachu i elewacji.

CREATON Polska EURONIT

Małoformatowe płytki pozwalają stworzyć jednolite pokrycie dachu i okładzinę elewacji. Są dostępne w różnych wzorach i barwach, także kształtach i formatach. Ponadto, w zależności od tego jak płytki zostaną ułożone, osiąga się różne efekty dekoracyjne. Oczywiście płytki włóknocementowe można stosować jako pokrycie dachowe również przy elewacji wykończonej w inny sposób, albo jako okładzinę tylko części fasady. Wszystko to sprawia, że płytki włóknocementowe dają olbrzymie możliwości aranżacyjne i projektowe, a nasz dom zyskuje niepowtarzalny charakter.

To Cię zainteresuje: Kiedy konieczny jest piorunochron i z czego składa się instalacja odgromowa

Czym są płytki włóknocementowe

Włóknocement to materiał powstający z naturalnych składników: cementu, wody, mączki wapiennej i włókien celulozowych. Płytki włóknocementowe są niepalne, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (w tym mróz i promieniowanie UV), a także działanie szkodników. Są też bezpieczne dla środowiska. Wyróżniają się dobrą zdolnością oddychania i izolacji, niewielkim ciężarem i długą żywotnością (niektórzy producenci udzielają na nie 30. letniej gwarancji). Ponieważ płytki włóknocementowe to elementy małoformatowe, bardzo dobrze nadają się do krycia dachów również o bardziej skomplikowanych kształtach, z lukarnami, wykuszami itp., a także wykonywania obróbek dachu. Ogranicza to również straty materiałowe podczas krycia dachu i elewacji oraz wykonywania obróbek.

Kolorystyka i wykończenie płytek włóknocementowych

Płytki włóknocementowe są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, mają także różne kształty, a także – różnorodnie wykończoną powierzchnię. Wszystko to sprawia, że płytki możemy dobrać bardzo indywidualnie, w zależności od stylu domu i naszego gustu, a także stworzyć niepowtarzalną całość.
Przykładowe modele płytek włóknocementowych:

  • płytki włóknocementowe o strukturze naturalnego łupka – świetnie pasują do domów w stylu tradycyjnym, jak również nowoczesnym. Można je stosować w kilku rodzajach krycia. Dostępne są m.in. w kolorach: grafitowym, czerwonym, brązowym, białym, kasztanowym i mokka;
  • płytki włóknocementowe o gładkiej powierzchni – to klasycznie wyglądająca płytki, na połaci dachu lub elewacji tworzące powierzchnię o zwartym wyglądzie; dostępne są w kolorach: białym, czerwonym, brązowym lub grafitowym;
  • płytki włóknocementowe o jedwabisto-matowym wykończeniu powierzchni, dostępne w eleganckim, grafitowym kolorze;
  • płytki włóknocementowe o powierzchni imitującej łupek naturalny z wyraźnie zaznaczoną surową fakturą kamienia.

Dowiedz się też: Jakie formy i kształty może mieć blachodachówka

Układanie płytek włóknocementowych

Płytki włóknocementowe można stosować w różnych rodzajach krycia np. niemieckie, francuskie czy prostopadłościenne (na dachach i elewacjach) oraz kilku dodatkowych – w przypadku zastosowania na elewacji. Pozwala na uzyskanie interesującego i niepowtarzalnego pokrycia budynku.
Płytki włóknocemenetowe na dachach i elewacjach układa się bądź na pełnym deskowaniu, bądź na ruszcie z łat i kontrłat – zależy to od rodzaju krycia. Odpowiednio do konstrukcji i zastosowanych w niej materiałów wykonuje się także izolację przeciwwilgociową (z uwzględnieniem wentylacji). Płytki włóknocementowe mocuje się za pomocą gwoździ do płytek (w niektórych przypadkach stosuje się również haki). Z reguły płytki mają wywiercone otwory do mocowania z odpowiednim zakładem.
Uzyskanie doskonałego efektu końcowego ułatwiają płytki specjalne – przeznaczone do wykończenia naroży, okapów, kalenic, a także kształtowania koszy dachowych. Poza tym płytki włóknocementowe można łatwo przycinać i obrabiać.

Polecamy też: Gotowe obróbki blacharskie dachu

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CREATON Polska EURONIT

Polecamy Ci również

Zobacz także