Płyty Akyver

Płyty Akyver

Płyty Akyver to jedno lub wielokomorowe płyty z poliwęglanu, z których wykonuje się fragmenty elewacji w obiektach przemysłowych i sportowych, zadaszenia i dachy (płyty wielokomorowe) oraz sufity podwieszane i przepierzenia wewnątrz budynków (jednokomorowe).

Ich producentem jest francuska firma Kaysberg Packaging, a polskim dystrybutorem - Thyssen Aplex Plastics. Są produkowane w kilku wariantach, w zależności od sposobu użytkowania. Są to między innymi:

  • Płyta Akyver Sun Type dzięki zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV może być stosowana na zewnątrz: w ogrodach zimowych i szklarniach, świetlikach, łukowych częściach elewacji. Może zastępować szyby w obiektach przemysłowych, sportowych i rolniczych, służyć jako pokrycie dachowe. Płyty są trwale odporne na czynniki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości mechaniczne przez wiele lat. Strona, która ma być wystawiona na działanie promieni słonecznych jest opisana i oznaczona niebieską folią.
  • Płyta Akyver Dropless ma specjalną powłokę, która ułatwia spływanie skroplin po stronie wewnętrznej i przez cały rok zapewnia dobrą przepuszczalność światła. Tego rodzaju przystosowanie powierzchni zalecane jest do przezroczystych pokryć szklarni, pływalni i ogrodów zimowych.
  • Płyta Akyver Confort ma właściwości podobne jak Akyver Sun Type, ale  dzięki metalicznej warstwie odbijającej promieniowanie podczerwone, nie dopuszcza do przegrzania wnętrza.

Płyty są produkowane w kilku grubościach:

  • 4-milimetrowe – przeznaczone na sufity podwieszane wewnętrzne
  • 6-milimetrowe – na szklarnie, świetliki, fragmenty elewacji
  • 8- i 10-milimetrowe – fragmenty elewacji, świetliki, przepierzenia
  • 16- i 25-milimetrowe - zadaszenia, fragmenty elewacji, pokrycia ogrodów zimowych

Dane techniczne

Długość 6, 7 m
Szerokość 0,98; 1,2; 2,1 m
Grubość 4-25 mm
Kolory bezbarwny, mleczny, brązowy, niebieski, zielony
Współczynnik przenikania ciepła od 3,9 W/(m²·K) (dla płyty 4 mm)
do 1,7 W/(m²·K) (dla płyty 25 mm)
Współczynnik izolacyjności akustycznej 16-22 dB
Przepuszczalność światła do 85%
Ciężar 0,8-2,7 kg/m²
Odporność ogniowa materiał trudno zapalny
Temperatura użytkowania w stanie nieobciążonym od –50 do 115°C
Cechy szczególne Możliwość gięcia na zimno
Cena (płyta o grubości 6 mm) 35,8 zł/m² + 7% VAT
Gwarancja 5 lat

Montaż - uwagi

Płyty Akyver mogą być układane na dachach o kącie pochylenia minimum 11%. Wykonanie przeszkleń z użyciem płyt powinno być ostatnim etapem prac budowlanych. Powierzchnie konstrukcji nośnej skierowane ku płytom muszą być białe lub pokryte warstwą odbijającą promieniowanie, tak aby płyty nie ulegały przegrzaniu. Chodzenie po płytach dozwolone jest tylko po położeniu desek.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także