Pod jednym dachem z nowoczesną technologią

Okno w pokoju dziecięcym
Nowoczesny design, wysoka jakość, energooszczędność - to cechy okna RotoQ. Drewniane okno obrotowe nowej generacji przekonuje sprytnymi rozwiązaniami. Górna klamka jest idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego.

Inteligentne rozwiązania w domach stają się bardzo popularne, ingerując w coraz to nowe sfery życia. Nie  tylko więc rolety, drzwi czy kuchnie będą pracować za nas, ale nawet… całe domy.

System zarządzania budynkiem (ang. BMSBuilding Management Systems) najczęściej znajdował zastosowanie w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale obecnie możemy spotkać go również w domach prywatnych. BMS kontroluje, integruje, optymalizuje oraz raportuje działanie elementów domu, takich jak choćby światło, ogrzewanie, klimatyzacja. Z jego pomocą możemy również mieć zdalną kontrolę nad tym, co dzieje się w domu.

Bezpieczeństwo na odległość

Inteligentne domy posiadają wiele rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo domu. Jednym z nich jest symulacja obecności, zapobiegająca włamaniom – za pomocą smartphona możemy otworzyć lub zamknąć rolety, a także włączać i wyłączać światła w dowolnym momencie i dowolnym pomieszczeniu, nawet jeśli jesteśmy tysiące kilometrów od domu. W grę wchodzi również pełna automatyzacja takich procesów – dom, biorąc pod uwagę przyzwyczajenia domowników i warunki pogodowe, będzie kontrolował stan okien i światła. To jednak nie wszystko – jeśli doszłoby do włamania, inteligentny dom z pomocą czujników wykrywających ruch z wbudowaną kamerą, zrobi zdjęcie intruzowi i wyśle je na nasz telefon.  W grę wchodzi również instalacja przełączników czasowych, które umożliwią zamykanie i otwieranie okien według wcześniej ustalonej daty i godziny.

Śpij spokojnie – twój dom zrobi wszystko za Ciebie

Istnieją również inteligentne rozwiązania, które ułatwiają życie w domu i sprzyjają komfortowi mieszkania. Niektóre z nich są w stanie wyłączyć wszystkie urządzenia w domu, kiedy tylko przekroczymy jego próg – mamy więc pewność, że kiedy jesteśmy w pracy, nasze żelazko czy toster nie spowodują pożaru. Dzięki odpowiednio zaprogramowanym funkcjom, możemy również zadbać o to, aby grzejniki pracowały tylko wtedy, gdy jest to konieczne – będą więc dawać mniej ciepła, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem. Takie technologie sprzyjają też maksymalizacji wygody życia w domu – możemy za pomocą tylko jednego przycisku zautomatyzować kilka urządzeń – rolety, światło, temperaturę etc.

Wiele inteligentnych rozwiązań powiązanych jest z nowoczesnymi oknami, które obecnie produkowane są tak, aby zwiększyć komfort użytkowników. Niektóre z nich można obsługiwać nie ruszając się z miejsca – to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń, w których dostęp do okna jest utrudniony. Okna elektryczne są w standardzie wyposażone w czujnik deszczu , który zleci jego zamknięcie natychmiast, jak tylko  na zewnątrz zacznie padać.

Roleta zewnętrzna

Roleta zewnętrzna Roto zbudowana z dwuściennych lameli dba przez cały rok o optymalne warunki na poddaszu. W lecie skutecznie chroni pomieszczenie przed upałem. W zimie natomiast chroni szybę zewnętrzną przed śniegiem i zimnem.

Roto Okna Dachowe
okno dachowe z roletą

Połączenie wielokrotne 2x1 okien Designo R8 w połączeniu z roletą zewnętrzną ZRO.

Roto Okna Dachowe
Okno dachowe

Jakość okna dachowego oraz prawidłowy montaż są czynnikami, które mają wpływ na trwałość okna dachowego.

Roto Okna Dachowe
Okno uchylno-wysokoosiowy

Okna dachowe posiadają różne sposoby otwierania. Okno Designo R8 otwiera się w sposób uchylno-wysokoosiowy.

Roto Okna Dachowe
Okno dachowe

Okna dachowe Roto, można łączyć ze sobą. Designo R6 i R8 w połączeniu wielokrotnym 2x2.

Roto Okna Dachowe
Okno sterowane zdalnie

W miejscach trudnodostępnych najlepiej sprawdzają się okna sterowane zdalnie. Roto Tronic R6 wraz z roletami przeciwsłonecznymi ZRE.

Roto Okna Dachowe
Akcesoria dachowe

Okna dachowe warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria umożliwiające dopływ światła i ciepła do pomieszczenia.

Roto Okna Dachowe

To jednak nie wszystko – nowoczesne technologie są nawet w stanie zbadać i kontrolować jakość powietrza powietrza znajdującego się na poddaszu. Do tego służą specjalne sensory.  – Jakość powietrza na poddaszu nie jest stała. Dzięki sensorowi jakości, monitorowanie, a nawet zarządzanie jakością powietrza staje się możliwe – urządzenie reguluje temperaturę, a także wilgotność powietrza oraz stężenie CO2. Sensor zapewnia zdrowy klimat, ponieważ nie pozwala na utrzymanie się w powietrzu zbyt dużej wilgoci powietrza, mogącej prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. Jest idealnym rozwiązaniem  nie tylko do domów prywatnych, ale do sal konferencyjnych i Auli, gdzie pożądane jest ciche, automatyczne wietrzenie w trakcie spotkania.­ ­– mówi Paweł Hryniewicz, Product manager marki Roto Okna Dachowe.

Urządzenia, które czują

W inteligentnych domach nie może zabraknąć różnego rodzaju czujników, automatyzujących prace domowych urządzeń. Możemy zaopatrzyć się w czujnik dymu (zamknie główny zawór gazu, gdy wybuchnie pożar), czujnik zalania (zamknie zawór wody, gdy wykryje  wodę na podłodze łazienki czy w piwnicy) czy czujnik deszczu, w który wyposażone są zdalnie sterowane modele niektórych  nowoczesnych okien – np. Designo RotoTronic. Jego zadaniem jest natychmiastowe zlecenia zamknięcia się skrzydła otwartego okna podczas wystąpienia na zewnątrz opadów deszczu lub śniegu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Roto Okna Dachowe

Polecamy Ci również

Zobacz także