Podbitka dachowa – co warto wiedzieć o wyborze, montażu i konserwacji

2
Podbitka dachowa drewniana
Podbitka dachowa zabezpiecza okap i nadaje mu estetyczny wygląd.

Podbitka dachowa nie jest wymaganym elementem, ale spełnia ważne funkcje. Dlatego lepiej ją stosować. Podpowiadamy, jak wybrać podbitkę i na zwrócić uwagę podczas montażu i eksploatacji.

Podbitka dachowa zapewnia estetyczne wykończenie okapu, ale ma nie tylko funkcje dekoracyjne. Znacznie ważniejsze jest to, że dodatkowo zabezpiecza połać dachu przed warunkami atmosferycznymi oraz zwierzętami, które mogłyby w niej zagościć i spowodować jej uszkodzenia. Podbitki montuje się na ostatnim etapie budowy. Są one wykonywane z różnych materiałów (najczęściej PVC lub drewna) i dostępne w wielu kolorach (drewniane można również pomalować). Bez problemu można ją dobrać tak, żeby pasowała do elewacji domu, dachu lub orynnowania. Natomiast trzeba się zastanowić nad jeszcze kilkoma sprawami.

Przeczytaj też: Jak zamontować podbitkę dachową. Zasady montażu

Jaką podbitkę wybrać – drewnianą, czy z PVC

Podbitki z obu tych materiałów mają swoje zalety i ograniczenia. Wybór zależy w pewnym stopniu od stylu domu, naszego gustu, a także… zasobności portfela. Podbitki drewniane są naturalne, jednak są droższe (więcej kosztuje nie tylko sam materiał, ale też robocizna, dodatkowo trzeba też doliczyć środki zabezpieczające drewno).

Podbitki z PVC są estetyczne, a znajdziemy wśród nich i takie, które bardzo dobrze imitują drewno. Są oferowane w dużym wyborze kolorów, a ich montaż jest szybszy i dzięki temu – tańszy.

Jakie drewno wybrać na podbitkę dachową

Jeśli zdecydujemy się na podbitkę drewnianą, kolejnym etapem będzie wybór gatunku drewna. W Polsce najczęściej do wyboru mamy sosnę, świerk i modrzew. Najbardziej trwałe jest drewno modrzewiowe, jednak jest ono też najdroższe. Dlatego wybór najczęściej pada na drewno świerkowe, rzadziej sosnowe. Na trwałość podbitki ma także wpływ wilgotność drewna oraz jego zabezpieczenie. Pamiętajmy, że drewno powinno być suche (maks. 16% wilgotności) oraz zaimpregnowane środkiem chroniącym przed korozją biologiczną.

Konserwacja podbitki dachowej

Konserwacji wymaga przede wszystkim podbitka drewniana. Drewno, jako naturalny materiał narażony na działanie czynników zewnętrznych, potrzebuje regularnej pielęgnacji. Podbitka wprawdzie nie jest narażona bezpośrednio na opady deszczu, ale działa na nią wilgoć, zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne. Dlatego co 3-5 lat podbitkę drewnianą trzeba pomalować środkiem ochronnym do drewna (uprzednio oczyszczając powierzchnię).
Podbitki z PVC konserwacji nie wymagają. Jeśli się zabrudzą, wystarczy je umyć wodą z dodatkiem detergentu (najlepiej płynu o właściwościach antystatycznych).

To Cię zainteresuje: Dom z okapem, czy bez? Porównujemy rozwiązania

Wentylacja a podbitka dachowa

Podbitka dachowa nie może utrudniać wentylacji połaci dachu, dlatego w przypadku podbitki drewnianej średnio na 6 m² okapu zalecany jest montaż kratki wentylacyjnej o powierzchni około 400 cm². Natomiast w przy podbitce z PVC trzeba stosować panele wentylacyjne. Zaleca się, żeby co trzeci panel był perforowany. Dzięki temu będzie możliwa cyrkulacja powietrza.

Kierunek układania podbitki dachowej

Podbitkę można układać zarówno równolegle do ściany domu, jak i prostopadle do niej. Nie ma tu określonej reguły, ani wymagań. Jednak ponieważ przy montażu prostopadłym używa się krótszych paneli, ten typ stosuje się częściej. Jest on łatwiejszy do wykonania, daje też większą możliwość optycznego zgubienia ewentualnych niedoskonałości montażu.

Podbitka dachowa z PVC
Montaż podbitki prostopadle do ścian budynku jest mniej wymagający.

Montaż oświetlenia w podbitce dachowej

W podbitce dachowej można zamontować oświetlenie. Szczególnie dobrze sprawdza się oświetlenie LED – stosowane jako listwy lub oświetlenie punktowe. Oprawy i źródła światła nie mogą się nagrzewać (jest to szczególnie ważne przy podbitkach z PVC), stąd oświetlenie ledowe jest dobrym wyborem. Pamiętajmy też, że oprawy muszą być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. Oczywiście montaż oświetlenie wymaga rozprowadzenia instalacji elektrycznej.

Dowiedz się też: Co to są deski szczytowe i okapowe i do czego służą

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także