Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain

Produkt firmy Dyka - system do podciśnieniowego odprowadzania wody deszczowej z dachów z PVC-U - został wyróżniony prestiżowym Złotym Medalem MTP na tegorocznej edycji targów BUDMA 2005. Medale MTP przyznawane są produktom, które cechuje wysoka jakość, innowacyjność i nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Do odprowadzania wody z dachów płaskich (nachylenie mniejsze niż 8%) nie nadaje się system orynnowania; trzeba stosować wpusty dachowe. Tradycyjny wpust dachowy znajduje się w najniższym punkcie dachu. Zebrana woda kierowana jest do rury spustowej, a stamtąd do kanalizacji deszczowej.
Tradycyjny wpust dachowy działa na zasadzie spływu grawitacyjnego, wobec czego przewody odprowadzające wodę wypełnione są (jest to wręcz zalecenie projektowe) wodą tylko częściowo. System do podciśnieniowego odprowadzania wody deszczowej Vacurain wykorzystuje zjawisko podciśnienia, dzięki któremu rury mogą być wypełnione wodą w całości. Korzyści z zastosowania systemu podciśnieniowego w porównaniu z tradycyjnym są następujące:

  • mniejszy przekrój wpustu dachowego;
  • konieczność instalowania mniejszej liczby wpustów dachowych;
  • mniejsze średnice przewodów w instalacji;
  • wymagane mniejsze spadki przewodów;
  • intensywne samooczyszczanie przewodów w wyniku dużych prędkości wody w rurach.

Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 1Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 2

System wykonany jest z utwardzanego polichlorku winylu (PVC-U), dzięki czemu jest trwały i odporny na działanie warunków zewnętrznych.
Przewód odprowadzający wodę może być prowadzony na dość dużą odległość - dzięki podciśnieniu straty ciśnienia (a więc zmniejszenie prędkości) są niewielkie.

Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 3Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 4

Powstanie podciśnienia i odpowiednia praca systemu zapewniona jest dzięki odpowiedniej konstrukcji wpustu dachowego i właściwego podłączenia go do przewodów instalacyjnych (za pomocą odpowiednio ułożonego przewodu elastycznego). Błędny montaż prowadzić może nawet do tego, że instalacja nie będzie działać.

Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 5Podciśnieniowe odwadnianie dachu Vacurain - zdjęcie 6

System składa się z odpowiedniego wpustu dachowego wraz z podłączeniem oraz całego asortymentu przewodów, złączek i kształtek. Dzięki wykorzystaniu PVC, tworzywa niedrogiego i szeroko dostępnego, możliwe jest wykonanie systemu Vacurain w dowolnych średnicach.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Dyka

Polecamy Ci również

Zobacz także