Okna w dachu, skosy i słupy – poddasze to szczególna przestrzeń. Urządzenie jej stawia przed nami specyficzne wyzwania, a wartość estetyczna oraz użytkowa wnętrza zależy przede wszystkim od kształtu dachu. Zaplanujmy je więc z głową, kierując się zasadami ergonomii.
Na poddaszu powinien panować wizualny ład i konsekwencja, wskazany jest też minimalizm. Pamiętajmy o ładnym wzornictwie
i odpowiednim zagospodarowaniu skosów, np. szafami na zamówienie. W nich możemy schować najpotrzebniejsze przedmioty. Zieleń, obrazy i dekoracyjne lampy będą idealnym dopełnieniem całości.
Urok starej więźby dachowej
Drewniana konstrukcja może odgrywać główną rolę. Nadaje wtedy wnętrzu ciepły, przytulny klimat. Drewno z jasnym tynkiem, to dobrana para. Lustro umieszczone na ścianie idealnie powiększa przestrzeń.
Więcej światła
Aby rozjaśnić wnętrze, konstrukcję przykrywamy płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki jasnym ścianom i bielonym deskom, zamiast ciężkiego w wymowie poddasza powstaje jasne przestronne wnętrze.
Surowa elegancja
Dla nadania bardziej surowego charakteru wnętrzu, warto zostawić elementy konstrukcyjne, które wprowadzają nieco surową elegancję i dobrze wkomponowują się np. w stylowy klimat.
Lukarny
Lukarna to mocno zaakcentowany element domu, daje zróżnicowane oświetlenie modelujące przestrzeń i specyficzny nastrój.
Łóżko pod oknami połaciowymi
To świetny pomysł dla osób ceniących sobie nocny odpoczynek z widokiem na niebo i gwiazdy. Pamiętajmy jednak o zamontowaniu rolet zaciemniających, gdyż słońce często wstaje wcześniej niż my.