Poddasze - inspiracje

Okna w dachu, skosy i słupy – poddasze to szczególna przestrzeń. Urządzenie jej stawia przed nami specyficzne wyzwania, a wartość estetyczna oraz użytkowa wnętrza zależy przede wszystkim od kształtu dachu. Zaplanujmy je więc z głową, kierując się zasadami ergonomii.

Na poddaszu powinien panować wizualny ład i konsekwencja, wskazany jest też minimalizm. Pamiętajmy o ładnym wzornictwie
i odpowiednim zagospodarowaniu skosów, np. szafami na zamówienie. W nich możemy schować najpotrzebniejsze przedmioty. Zieleń, obrazy i dekoracyjne lampy będą idealnym dopełnieniem całości.

Urok starej więźby dachowej

Drewniana konstrukcja może odgrywać główną rolę. Nadaje wtedy wnętrzu ciepły, przytulny klimat. Drewno z jasnym tynkiem, to dobrana para. Lustro umieszczone na ścianie idealnie  powiększa przestrzeń.

Więcej światła

Aby rozjaśnić wnętrze, konstrukcję przykrywamy płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki jasnym ścianom i bielonym deskom, zamiast ciężkiego w wymowie poddasza  powstaje jasne przestronne wnętrze.

Surowa elegancja

Dla nadania bardziej surowego charakteru wnętrzu, warto zostawić elementy konstrukcyjne, które wprowadzają nieco surową elegancję i dobrze wkomponowują się np. w stylowy klimat.

Lukarny

Lukarna to mocno zaakcentowany element domu, daje zróżnicowane oświetlenie modelujące przestrzeń i specyficzny nastrój.

Łóżko pod oknami połaciowymi

To świetny pomysł dla osób ceniących sobie nocny odpoczynek z widokiem na niebo i gwiazdy. Pamiętajmy jednak o zamontowaniu rolet zaciemniających, gdyż słońce często wstaje wcześniej niż my.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Iwona Siemaszko-Żakowska, Architekt Wnętrz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: IM SztukaWnętrz s.c.

Zdjęcia: lanternstudio.com.au, Michał Skorupski, Rafał Lipski, IM SztukaWnętrz, Panthermedia, Roben, Oknoplast, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także