Poddasze mieszkalne – o co należy zadbać?

Poddasze mieszkalne – o co należy zadbać?

Poddasze to cenna przestrzeń mieszkalna. Dzięki niemu zyskujemy dodatkowy metraż bez konieczności wznoszenia kolejnego piętra. Aby mieszkanie pod skosami było naprawdę komfortowe, należy zadbać o odpowiednie ocieplenie poddasza, jego doświetlenie oraz sprawną wymianę powietrza.*

poddasze mieszkalne

Pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem, jak i pozostałe kondygnacje domu można wykończyć na wiele sposobów – wszystko zależy od gustu inwestora i zasobności jego portfela. Podpowiadamy, jakie materiały wykończeniowe wybierać i gdzie je kupować, aby nie przepłacić?
Odpowiednio zaplanowane i wykończone poddasze może stać się atrakcyjną, pełną walorów użytkowych częścią domu. Urządzone pod skosami sypialnie, pokoje dziecięce, miejsce pracy czy relaksu będą komfortowe tylko wówczas, gdy zostaną odpowiednio zaizolowane, doświetlone i wentylowane.

Poddasze mieszkalne – o co należy zadbać? - zdjęcie 2

ocieplenie poddaszaOcieplenie poddasza

Jednym z czynników determinujących komfort mieszkania na poddaszu jest odpowiednia izolacyjność termiczna poddasza, przez którą ucieka najwięcej ciepła z wnętrz. Do jego ocieplenia wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną. Pozwala ona osiągnąć wymaganą aktualnymi przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła U, która nie może przekraczać 0,2 W/(m²·K). Aby osiągnąć tak korzystny współczynnik konieczne jest zastosowanie izolacji termicznej odpowiedniej grubości. Obecnie standardem już stało się ocieplenie poddasza wełną mineralną o łącznej grubości 25-35 cm. Materiał ten układa się w dwóch warstwach – pierwsza pokrywa szczelnie przestrzeń między krokwiami, druga przykrywa elementy więźby dachowej. Gruba warstwa ocieplenia dobrze izoluje pomieszczenia pod skosami w sezonie zimowym przed ucieczką ciepła na zewnątrz i chroni je przed przegrzewaniem się latem, ale wpływa także na zmniejszenie powierzchni użytkowej wnętrz. Aby zyskać jak najwięcej cennych centymetrów na poddaszu, warto do jego ocieplenia wybierać materiały o jak najniższym współczynniku λ - im jego wartość jest niższa, tym materiał lepiej izoluje termicznie, a więc może mieć mniejszą grubość.

Doświetlenie poddasza – cenne okna dachowe

Aby poddasze stało się pełnowartościową przestrzenią mieszkalną do wnętrz pod skosami trzeba doprowadzić odpowiednią ilość światła naturalnego. W tym przypadku niezastąpione są okna dachowe. W przeciwieństwie do tych elewacyjnych można je zamontować  praktycznie w każdym momencie, nawet w gotowym już dachu. Minimalną ilość światła dziennego, które powinno napływać do wnętrz określa stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi, który powinien wynosić 1:8 – 1:10. Dobrym sposobem na wprowadzenie do wnętrz większej ilości światła jest łączenie okien dachowych w zestawy, czyli umieszczanie kilka przeszkleń obok siebie. Dzięki temu przestrzeń pod skosami stanie się też bardziej atrakcyjna. Duże przeszklenia sprawdzają się szczególnie w przypadku nisko schodzących połaci, sprawią bowiem, że wnętrza stają się bardziej przestronne. Aby okna dachowe nie stały się miejscem nadmiernej ucieczki ciepła, ich montaż należy powierzyć profesjonalistom. Okna połaciowe powinny być odpowiednio ocieplone – ich producenci często oferują gotowe produkty systemowe ułatwiające właściwe wykonanie izolacji.

okna dachowe

Wentylacja na poddaszu

Poddasze to miejsce, w którym szczególnie trudno o sprawną wentylację grawitacyjną. Wspomagają ją m.in. okna dachowe. Dobrą cyrkulację powietrza zapewnią nam okna zamontowane na przeciwległych połaciach. Jednak również w przypadku pojedynczego okna można zadbać o odpowiedni obieg powietrza, wykorzystując efekt kominowy. Unoszące się ku górze ciepłe powietrze będzie ulatywać nad otwartym skrzydłem okna, z kolei zimniejsze, świeże powietrze będzie napływać do wnętrz przestrzenią pod skrzydłem. Najlepszy efekt można jednak uzyskać zestawiając ze sobą okno pionowe (elewacyjne) z oknem dachowym. Alternatywnym dla tego rozwiązaniem jest też montaż okien kolankowych. Wspomaganie naturalnej wentylacji na poddaszu to także funkcja montowanych w oknach dachowych modułów wentylacyjnych i nawiewników.

Poddasze bez upałów
Mieszkańcy pomieszczeń pod skosami często uskarżają się na uciążliwe wysokie temperatury panujące latem we wnętrzach. Warto więc zawczasu zabezpieczyć pomieszczenia na poddaszu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pomocne w tym okażą się montowane na oknach dachowych rolety. Te instalowane na zewnątrz zatrzymają promienie słoneczne, zanim nagrzeją one szybę. Innym rozwiązaniem jest montaż rolet zacieniających od wewnątrz – opuszczone chronią wnętrza przed przegrzewaniem się, ale nie zacieniają całkowicie pomieszczenia.

materiały wykończeniowe - wybórŚcienne materiały wykończeniowe

Przystępując do wykańczania wnętrz domu czy mieszkania, dobrze jest na wstępie określić sumę, jaką możemy przeznaczyć na zakup materiałów wykończeniowych. Warto też pójść krok dalej i zaplanować wydatki na poszczególne pomieszczenia - te bardziej reprezentacyjne, jak np. salon, będą wymagały wyższych nakładów niż hol czy pokój pracy. Rozplanowanie wydatków pozwoli nam uniknąć niekontrolowanych zakupów i nieprzewidzianych kosztów z tym związanych.
Sporo zaoszczędzimy na zakupie materiałów ściennych, jeśli zdecydujemy się pokryć je farbą. Najtańsze są farby białe, droższe kolorowe. Warto jednak pamiętać, że biel to kolor uniwersalny i sprawdzi się w każdej aranżacji - będzie dobrym tłem dla klasycznych, jak i nowoczesnych mebli. Farby to materiały wykończeniowe, dzięki którym możemy wykonać na ścianach różne dekoracyjne motywy – np. wzory kwiatowe przy użyciu własnoręcznie wykonanego szablonu. Taki zabieg sprawi, że ściana nabierze charakteru i stanie się niezbyt kosztowną, lecz efektowną dekoracją wnętrza. Do niedrogich i estetycznych materiałów ściennych zalicza się także tapety. Najtańsze papierowe sprawdzą się jednak jedynie na idealnie gładkich ścianach. Ciekawy efekt za nieduże pieniądze można uzyskać, decydując się również na wykończenie ściany fototapetą. Odpowiednio dobrana nie tylko ozdobi wnętrze, ale sprawi również, że nabierze ono głębi i wyda się większe niż w rzeczywistości.

Materiały podłogowe

Jeśli chcemy ograniczyć wydatki na zakup posadzkowych materiałów wykończeniowych, lepiej ograniczmy ich liczbę. Materiały te różnicujmy tylko tam, gdzie faktycznie zachodzi taka potrzeba. Decydując się na ujednoliconą pod względem materiałowym posadzkę na dużej powierzchni, np. na danej kondygnacji domu, będziemy mogli wynegocjować lepszą cenę na zakup większej ilości materiału. Spore oszczędności może nam przynieść wybór materiałów posadzkowych, które bez większych problemów można układać samodzielnie. Zalicza się do nich m.in. panele podłogowe i wykładziny. Te ostatnie, zwłaszcza wykładziny dywanowe, sprawdzą się dobrze nie tylko w sypialni, garderobie czy pokoju dziecka ale również na prowadzącym do tych pomieszczeń korytarzu. Zwolennicy drewnianych posadzek powinny rozważyć ich zakup wraz z usługą montażu, co pozwoli nam zapłacić niższą, bo 8-procentową stawkę VAT. Wybierając materiały wykończeniowe z drewna, np. deski podłogowe, zwróćmy uwagę na ich grubość – im jest ona większa, tym materiał będzie droższy. Jeśli zależy nam na efektownych płytkach kamiennych czy z gresu polerowanego, przejrzyjmy ofertę produktów tzw. II gatunku. Pod względem technicznym nie ustępują one tym I gatunku, a mankamenty estetyczne często są w ich przypadku praktycznie niezauważalne.

skład budowlanyGdzie kupować materiały wykończeniowe?

Warto śledzić ofertę Polskich Składów Budowlanych i wybrać się tam na kompleksowe zakupy. Sklepy PSB znajdziemy w każdym regionie kraju. Ze względu na obecność w składach produktów bardzo wielu producentów możemy liczyć na bogaty wybór materiałów pozwalający dopasować je do swoich potrzeb, również finansowych. Dokonując jednorazowo większych zakupów, możemy wynegocjować lepszą cenę, upust na kolejne nabywane produkty lub darmową dostawę. W punktach Polskich Składów Budowlanych możemy również liczyć na fachowe doradztwo. Aktualną ofertę wraz z promocjami warto śledzić na stronie www.grupapsb.pl.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Poddasze mieszkalne – o co należy zadbać? - zdjęcie 7

Partnerzy Kampanii

Poddasze mieszkalne – o co należy zadbać? - zdjęcie 8

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Fotolia/PSB

Polecamy Ci również

Zobacz także