Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe

W nowym budownictwie coraz częściej spotykamy się z zagospodarowaniem poddasza na przestrzeń użytkową. Decydując się na tę opcję, należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny i pokrycie dachowe. To właśnie od tych czynników zależy, czy pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem będą komfortowe i funkcjonalne.

Adaptując poddasze do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna panować w nich odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

Jak ograniczyć hałas na poddaszu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Niejednokrotnie bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Szczególnie, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokojów dziecka. Z tego względu najlepiej już na etapie wyboru materiałów budowlanych, wziąć pod uwagę te aspekty.

"Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne mają ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu" – mówi Łukasz Budzyński, laureat branżowego programu Superdekarz.

Optymalna temperatura zimą i latem

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. "Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców – w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (grzejniki, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż np. blachodachówka"– mówi Łukasz Budzyński.

Prawidłowa wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak można zniszczyć dom nie robiąc wentylacji poddasza. Otóż skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego. "Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może skutkować przedostawaniem się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. A zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie rzutować na zdrowie lokatorów" – przestrzega Łukasz Budzyński. Dlatego też pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci natomiast montujemy dachówki wentylacyjne. Nie można także zapomnieć o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dlaczego dachówka?

Dachy pokryte dachówką są od wieków są częścią polskiego krajobrazu. Na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki łączą w sobie wiele zalet. Są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne (powstają z naturalnych składników). Warto podkreślić też ich walor zdrowotny – sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu. "Dachówki będące drobnymi elementami znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, to łatwo można wymienić zepsuty element. Ta cecha jest szczególnie istotna, ze względu na powtarzające się w Polsce wichury. W przypadku pokryć wielkoformatowych nie jest to takie łatwe. Wichura może zerwać całe pokrycie, a to oznacza wymianę dachu, która jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu" – ostrzega  Łukasz Budzyński. Jeśli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki wydaje się być rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Braas

Zdjęcia: Braas, RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także