Pokój dziecka na poddaszu - wygodny i bezpieczny

2
Pokój dziecka na poddaszu
Niezależnie od wystroju, pokój dziecka powinien być bezpieczny i funkcjonalny.

Poddasze mieszkalne to dodatkowa przestrzeń w domu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas pragnie ją racjonalnie zagospodarować i wygodnie z niej korzystać. Pomieszczenia, jakie najczęściej aranżuje się pod dachem, to dodatkowe sypialnie, kuchnie, łazienki oraz pokoje dla dzieci.

Możliwość urządzenia na poddaszu pokoju dziecinnego jest wspaniałą szansą dla rozwojowych i powiększających się rodzin. Jednak jego aranżacja wymaga nie mniej wkładu pracy, co urządzenie innych wnętrz w domu. Osobom posiadającym poddasze użytkowe nie trzeba z pewnością tłumaczyć, że przestrzeń ta jest tak samo interesująca architektonicznie, co trudna w aranżacji. Pomieszczenia pełne skosów i zakamarków nie zawsze można przeznaczyć na dowolny cel. Jednak pokoje dziecięce usytuowane pod samym dachem przeważnie wychodzą jako wnętrza bardzo udane wizualnie, a do tego funkcjonalne i sprzyjające rozwojowi naszych pociech. Aby i nasz własny pokoik dziecięcy stał się właśnie taki, należy działać z rozmysłem, dokładnie planując, często ograniczoną wysokościowo przestrzeń.

Polecamy: Pomysły na ciekawą aranżację ścian pod skosami

Jak wykorzystać skosy na poddaszu

O skosach wynikających z kształtu i nachylenia dachu mówi się różnie. Jedni je przeklinają, a inni cenią oryginalność nietypowych przestrzeni mieszkalnych. Akurat ich występowanie w pokoju dziecka wcale nie musi być przekleństwem, a sposobem na rozwiązanie problemu nadmiernej ilości zabawek, ubrań, tudzież innych skarbów, których każdy maluch posiada w ilościach niezliczonych i wcale nie zamierza się z nimi rozstawać. Skosy poddasza są idealnym miejscem na zorganizowanie tam schowków, niewielkich szafek na ubranka dziecięce oraz innych praktycznych miejsc do przechowywania rzeczy. Nie bójmy się zatem zabudowywać skosów szufladami, szafami robionymi na wymiar lub ustawiać pod nimi dziecięcych kufrów, skrzyń i innych pojemników mieszczących cały świat naszych milusińskich. Jednak pamiętajmy przy tym, aby nie popaść w przesadę. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że jeśli nadmiernie zabudujemy niską przestrzeń, będzie ona wydawała się optycznie mniejsza, a nawet przytłaczająca. W niektórych sytuacjach zamiast zabudowywać miejsce pod skosem lepiej jest ustawić w nim łóżko lub biurko do nauki. Jeśli pokój jest niewielki za wszelką cenę starajmy się pozostawić jego centralną część pustą. Miejsce to posłuży młodszej pociesze jako domowy plac zabaw, a starsza zawsze doceni je, jako niczym nieograniczoną przestrzeń użytkową.

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka to podstawa!

Podczas aranżacji pokoju dla dziecka należy przede wszystkim uwzględnić bezpieczeństwo malucha. Do pomieszczeń poddasza prowadzą schody. Podczas ich wykańczanie zwróćmy uwagę, aby materiał na stopniach być antypoślizgowy
i bezpieczny dla dziecka. Planując schody warto także zaprojektować je w taki sposób, aby same stopnie miały odpowiednie wymiary, a bieg został osłonięty bezpieczną balustradą. Innymi bardzo istotnymi pod względem bezpieczeństwa elementami, w pokoju dziecięcym usytuowanym na poddaszu są okna. W celu doświetlenia przestrzeni mieszkalnej najczęściej montuje się okna połaciowe. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem, ale tylko pod warunkiem, że będą wykonane z odpowiedniego materiału
i zostaną doposażone we właściwe zabezpieczenia. Szyba okienna powinna być tak skonstruowana, aby – w razie jej stłuczenia – szkło nie spadło rozsypując się w drobny mak po podłodze. Zaś cały system okienny powinien posiadać takie zabezpieczenia, by dziecko nie miało możliwości samodzielnie otworzyć okien. Producenci stolarki okiennej proponują w tym zakresie szereg rozmaitych rozwiązań. Należy jedynie wybrać takie, które sami uznamy za najlepsze dla naszego malca. W niektórych sytuacjach wystarczającym zabiegiem jest umiejscowienie klamki okiennej na wysokości, która będzie dla dziecka nieosiągalna. W innych przypadkach stosuje się specjalne kłódeczki lub klamki z kluczykiem, klamki wyjmowane z zamka i inne bezpieczne rozwiązania. Wykańczając pokój dziecka, warto wybierać spośród materiałów nieszkodzących zdrowiu. Jednak
i tu nie powinniśmy napotkać większych problemów, ponieważ rynek handlowy oferuje szeroki wybór farb, tapet, wykładzin podłogowych, mebli i innych artykułów wyposażenie wnętrz w pełni bezpiecznych dla zdrowia dziecka.

Podpowiadamy: Jak wybrać okna dachowe do pokoju dziecka i innych pomieszczeń

Wygoda i funkcjonalnośćw pokoju dziecinnym

Należy pamiętać, że dziecko w swoim pokoju spędza większą część doby. Pomieszczenie to powinno być zatem jednocześnie sypialnią, bawialnią oraz miejscem do nauki. Oznacza to, iż w pokoju dziecka powinny stanąć odpowiednie dla wieku pociechy  meble i sprzęty. Trudno jest podać gotową receptę na ich wybór oraz dopasowanie do wnętrza. Inaczej bowiem urządza się pokój, w którym mieszkać ma małe dziecko, a inaczej pomieszczenie przeznaczone dla nastolatka. Jeżeli wnętrze znajduje się na poddaszu, zwykle łatwiejsza jest jego aranżacja z myślą o małych dzieciach. Jednak przy odrobinie pomysłowości i wysiłku – pod dachem można także urządzić wygodny i funkcjonalny pokój dla wymagającego nastolatka. Warto wiedzieć, że według standardów pokój dziecka powinien mieć przynajmniej 11 m² powierzchni. Jeśli w pomieszczeniu są skosy – powierzchnia ta powinna być większa, ponieważ niecała przestrzeń pokoju może być w pełni użytkowana. Pamiętajmy, że aby osoba dorosła mogła schylić się pod istniejącym skosem i nie uderzyć się głową w sufit – wysokość skosu powinna wynosić przynajmniej 140 cm. Jeśli jednak pokój przeznaczony zostanie dla małego dziecka – wysokość ta może być nieco mniejsza, ale trzeba pamiętać, że dzieci szybko rosną i już kilkunastolatek może osiągnąć wzrost osoby dorosłej. Z tego też powodu, jak również ze względów czysto praktycznych nie warto inwestować w szczególnie kosztowne meble i sprzęty wyposażenia pokoju dziecka. Oprócz tego, że mogą one stać się bardzo szybko za małe dla pociechy, to zwyczajnie przestaną jej się podobać. Należy zdawać sobie sprawę, że dziecięce gusta nie są jeszcze w pełni ukształtowane i bardzo szybko ulegają zmianom. Dlatego też lepiej jest wybierać sprzęty uniwersalne, które można odmienić, np. poprzez ich pomalowanie, oklejenie, udekorowanie naklejkami, itp. Dobrym rozwiązaniem są też meble systemowe, o których producenci wypowiadają się, że „rosną wraz z dzieckiem”. W przypadku niektórych wnętrz poddasza konieczna jest inwestycja w meble robione na wymiar. Takie meble są przeważnie droższe od standardowych, ale doskonale pasują do obniżonej wysokości pokoju oraz świetnie zabudowują zakamarki pod skosami.

Estetyka i dziecięce piękno

Kładąc nacisk na funkcjonalność i ergonomiczność urządzanego wnętrza – nie zapominajmy o jego estetyce oraz o fakcie, że ma to być pokój dla dziecka. Niskie i ograniczone powierzchniowo przestrzenie lepiej jest ze względów estetycznych utrzymywać w jasnych, pastelowych tonacjach. Jednak pokój dziecka nie może być przecież monotonny oraz pozbawiony koloru i dziecięcej fantazji. Jeśli zatem mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym istnieje wiele skosów, dobrze jest niskie ściany pomalować na jasne kolory, zaś tam, gdzie pionowa przestrzeń jest pełnowartościowa – zastosować barwy ożywcze oraz umieścić dziecięce dekoracje. Dzieci wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju motywy bajkowe. Jednak pamiętajmy, że w tym zakresie moda wciąż ulega zmianom, a maluchy ochoczo podążają za aktualnie obowiązującymi trendami. Dlatego też podczas dekorowania pokoju dziecka warto stosować takie elementy, które w przyszłości będzie można bez większego trudu zmienić na inne. Generalizując, jeśli nawet pokój jest mały powinien być kolorowy, wesoły i pełen pozytywnej, ożywczej energii. Jednakże mniejsze przestrzenie mieszkalne zawsze wymagają większego wyczucia w ich aranżowaniu. Z tego też powodu w takich właśnie przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, który przynajmniej nakreśli nam wizję aranżacyjną i wskaże najwłaściwsze rozwiązania. Ponad tę fachową konsultację, zawsze należy uwzględnić oczekiwania i potrzeby naszego dziecka. W przeważającej liczbie przypadków to właśnie Ono okazuje się być najlepszym doradcą.

 

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także