Pokrycia ceramiczne - dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne znane i stosowane od kilku wieków, cieszą się nadal największym powodzeniem. Należą do pokryć ciężkich, wymagających solidnej konstrukcji dachowej i odpowiedniego rusztu montażowego.

Dachówka zdobyła sobie uznanie już w starożytności. Jednak dopiero w 1854 r. skonstruowano w Berlinie pierwszą maszynę do produkcji dachówek i od tego momentu nastąpił postęp w rozwoju ich produkcji. Aby pokrycie dachu nabrało szlachetnego wyglądu wynaleziono dachówkę zakładkową i z wgłębieniem. Takie dachówki produkowane są do dziś.

Dachówka ceramiczna produkowana jest w sposób całkowicie zmechanizowany z odpowiednio przygotowanej, uszlachetnionej gliny, prasowanej w formach. Często, dla uzyskania właściwej barwy i powłoki ochronnej jest angobowana (powlekana płynną warstwą glinki szlachetnej) lub glazurowana (szkliwiona), a na końcu wypalana w piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Produkuje się je metodą ciągnioną (np. karpiówkę) lub tłoczoną (np. holenderkę). Ten drugi sposób jest bardziej skomplikowany.

Dachówka ceramiczna jest materiałem ciężkim (45-70 kg/m² pokrycia) i wymaga zastosowania odpowiednio wytrzymałej konstrukcji dachowej - dużych przekrojów elementów więźby. Spadek połaci dachowych powinien być dostosowany do rodzaju i sposobu ułożenia dachówek, a dla zapewnienia szczelności pokrycia - niezbędne jest staranne wykonanie drewnianego rusztu złożonego z precyzyjnie rozmieszczonych łat i kontrłat. O rozstawie elementów rusztu decyduje rodzaj i wielkość dachówek.

Zastosowanie kontrłat jest szczególnie ważne w dachach z użytkowym poddaszem, gdzie trzeba zapewnić wentylację (wymagają tego warunki gwarancji udzielanych przez producentów). Dużym ułatwieniem w uzyskaniu odpowiednio wentylowanego dachu są kompletne systemy przewietrzania. Jeśli są dobrze wykonane, zapewniają dobrą i długotrwałą jakość pokrycia. W dachach z nieużytkowym poddaszem dopuszcza się układanie dachówek na samych łatach przybitych do deskowania na krokwiach lub bezpośrednio do krokwi. Zaleca się montowanie pokrycia ceramicznego na sucho, tzn. przy użyciu gwoździ, drutu, klamer, a nie zaprawy, która pod wpływem zmian temperatury może się wykruszać (co zagraża szczelności i trwałości pokrycia).

Pokrycia ceramiczne - dachówka ceramiczna - zdjęcie 1Dachówki ceramiczne mają różne kształty i wyżłobienia pozwalające na szczelne połączenia dachówek. Są niepalne, odporne na deszcz i duże wahania temperatury. Ich zaletą jest także trwałość - do około stu lat. Dachówki produkowane z naturalnych surowców są nieszkodliwe dla zdrowia. Mają niewielkie wymiary, można więc kłaść je nawet na dachy o skomplikowanych kształtach. Kolejną ich zaletą jest zdolność dużej akumulacji ciepła. Cechuje je całkowita nienasiąkliwość i odporność na promieniowanie słoneczne oraz dobra dźwiękoszczelność. Pokrycia z dachówek ceramicznych nie wymagają konserwacji podczas całego okresu eksploatacji. Dzięki małym rozmiarom poszczególnych elementów łatwo można dokonywać wymiany uszkodzonych dachówek lub wstawić okna połaciowe. Mały rozmiar umożliwia oszczędność materiału, a poprawnie ułożone dachówki są szczelne i dlatego nadają się nawet na powierzchnie o bardzo małym nachyleniu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także