Pokrycia dachowe i okna do dachów płaskich – Dobry Wzór 2015

Pokrycia dachowe i okna do dachów płaskich – Dobry Wzór 2015

Wybierając materiały na dach zwracamy uwagę na ich parametry techniczne, wygląd i cenę. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że zalety materiałów dachowych oceniają – i doceniają – także eksperci wzornictwa przemysłowego, architekci i projektanci.

Materiały dachowe mogą być piękne i innowacyjne – aż dwa rodzaje pokryć dachowych, a także okna do dachów płaskich znalazły się wśród finalistów konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. To organizowany od ponad 20 lat konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty (i usługi) dostępne na polskim rynku. Niezależne jury wybiera produkty w kilku kategoriach – m.in. DOM oraz NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE. W tegorocznej edycji właśnie w tych kategoriach wyróżniono pokrycia i okna dachowe. Jeśli cenicie przemyślane wzornictwo oraz innowacyjne rozwiązania poznajcie "dachowych" finalistów konkursu Dobry Wzór.

Okna do dachów płaskich DXW (Fakro)

Okna do dachów płaskich DXW (Fakro) to okna o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji i nośności, która umożliwia bezpieczne i wygodne chodzenie po nich. Dodatkowym elementem wpływającym na komfort użytkowania jest antypoślizgowa powierzchnia. Okno jest przeznaczone przede wszystkim do dachów użytkowanych jako tarasy. Jury doceniło m.in. możliwość włączenia okna w powierzchnię tarasu, energooszczędność (okna można stosować nawet w domach pasywnych), a także wybór rozmiarów i kolorów oprawy, dający dużą swobodę w projektowaniu – dostosowaniu do architektury budynku i potrzeb inwestora.
Cena: od 4674 zł; okna DXW są dostępne na rynku od 2015 r.

Dowiedz się więcej o: Oknach do dachów płaskich i świetlikach dachowych

okno do dachów płaskich DXW, fot. KL

Dachówka modułowa Quadro (Icopal)

Dachówka modułowa Quadro (Icopal) – to pierwsza na rynku blachodachówka o płaskim profilu. Powłoka jest nanoszona na gotowy profil, po jego wytłoczeniu, dzięki czemu charakteryzuje się równomierną grubością na całej powierzchni. Panele są lakierowane proszkowo i dostępne w kilku kolorach. Wymiary całkowite panela 1293 x 419 mm (efektywne krycie – 250 x 399 mm). Jury zwróciło uwagę na trwałość, jakość i poziom wykończenia pokrycia, a także – elegancki minimalizm. Jest to blachodachówka modułowa, której forma i kolorystyka doskonale pasuje do współczesnej architektury.
Cena: ok. 80 zł netto za 1 m² efektywny; blachodachówka modułowa Quadro jest na rynku
od 2014 r.

Przeczytaj: Kiedy wybrać blachodachówkę modułową, a kiedy blachodachówkę w arkuszach

dachówka modułowa Quadro, fot. KL

Kompozytowe dachówki i akcesoria dachowe

Kompozytowe dachówki i akcesoria dachowe – dachówka kompozytowa, zapewnia dobrą ochronę przed hałasem, a także charakteryzuje się małą wagą (jest o połowę lżejsza od dachówki ceramicznej). Dzięki temu doskonale nadaje się również na dachy remontowane, o lżejszej konstrukcji. Dachówka kompozytowa jest mrozoodporna, nie porasta mchem itp. Jej obróbka jest łatwa (można ją ciąć szlifierką i wiercić w niej otwory). Mocowanie na drewnowkręty zapewnia odporność na porywy wiatru. Jury, doceniając tę dachówkę w kategorii NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE, zwróciło uwagę na ekonomię jej stosowania (brak odpadów montażowych i produkcyjnych), a także odpowiedzialne podejście producenta do środowiska – do produkcji dachówek kompozytowych są wykorzystywane surowce z recyklingu. Doceniono unikalne właściwości dachówek i szeroki zakres ich zastosowania.
Cena: dachówka 42,9 zł / 1m²; dachówka szczytowa – 16 zł; dachówki kompozytowe są dostępne na rynku od 2015 r.

dachówka kompozytowa, fot. KL

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także