Pokrycia włóknisto-cementowe

Włóknocement to niepalny materiał budowlany nadający się do zastosowania w obiektach budowlanych każdego rodzaju i o dowolnej wysokości. Jest wytrzymały, trwały, odporny na korozję biologiczną, działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Pokrycia włóknisto-cementowe - zdjęcie 1

Włóknocement produkuje się z surowców naturalnych i neutralnych wobec środowiska. Są to cement, woda, wypełniacze (np. miał wapienny) oraz włókna stabilizujące (w formie siatek lub tkanin), służące jako zbrojenie. Włóknocement to niepalny materiał budowlany nadający się do zastosowania w obiektach budowlanych każdego rodzaju i o dowolnej wysokości. Jest wytrzymały, trwały, odporny na korozję biologiczną, działanie czynników atmosferycznych (mróz i wilgoć) oraz promieniowanie ultrafioletowe. Jest łatwy w obróbce (także za pomocą narzędzi powszechnie stosowanych na budowach) i montażu. W przeciwieństwie do dawnych płyt włóknisto-cementowych (popularnie nazywanych eternitem) nie zawiera szkodliwego azbestu. Z włóknocementu wykonuje się pokrycia dachowe, elewacje oraz elementy wykończenia okien połaciowych i mansardowych, kominów, okapów.

Płyty i płytki

Pokrycia włóknisto-cementowe są produkowano jako:

  • płytki dachowe (o powierzchni gładkiej lub imitującej łupek naturalny). Można je stosować zarówno we współczesnym krajobrazie miejskim, jak i w tradycyjnym wiejskim otoczeniu. Służą do krycia dachów domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, do renowacji budynków historycznych i podlegających ochronie konserwatorskiej, przekrywają dachy strome o kącie nachylenia połaci od 25 do 55 stopni. Jak każde pokrycie składające się z elementów drobnowymiarowych (dachówki, płytki, gont) szczególnie nadają sie do krycia dachów o skomplikowanych kształtach.
  • płyty faliste o różnych wymiarach, kształtach i kolorach (barwę pokryciu nadaje powłoka akrylowa). Stosuje się je między innymi do renowacji dachów pokrytych wycofanymi z rynku płytami azbestowo-cementowymi, wykonuje się z nich także elewacje.
Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Izopol

Polecamy Ci również

Zobacz także